Румен Петков, лидер на АБВ, пред „Труд”: Слави говореше за демокрация, но стъпи на лицето си

Снимка: Пламен Стоименов

Радев има проблем с втория мандат, ако продължава да мълчи за безхаберието на някои свои министри

Миниран ли е парламентарният диалог и колко са фатални кадровите решения на Румен Радев? Защо Слави направи телевизионната си демонстрация с обявяването на правителство без никакви консултации за евентуална подкрепа? Разговаряме с лидера на АБВ Румен Петков, който заяви „Господин Трифонов трябва да преосмисли така предложения състав и подхода. Иначе катастрофата е неизбежна. Не неговата, на България. По-васално правителство не сме имали от 70-те години на по - миналия век. Този удар върху демокрацията в България е трудно поносим”.

- Има една крилата фраза, която мисля, че беше на Йохан Кройф, че футболът е проста игра, но за умни хора. Ако я перифразираме за политиката - как се стигна до тази ситуация у нас - простите правила на политиката не се спазват, ерго - нарушават се от неумни хора?
- Опростачването на политиката в България доби невиждани висоти. И тук основната отговорност е на експремиера Борисов. Но това, което господин Слави Трифонов направи онзи ден като начин на обявяване на проектокабинет и приоритети, е изключително грозно. Това буди отвращение, защото то е против всички принципи на демокрацията. Самият Трифонов говори години наред за пряката демокрация, за диалога, за публичността. И изведнъж прави тази стъпка, която аз лично не разбирам. Казвам го съвсем честно. Трифонов е залагал себе си в името на демокрацията с провеждането на референдуми, публичното говорене и отстояването на определени тези, но си стъпи на лицето. А неговият крак е голям и ефектът ще бъде много тежък. Начинъту по който това беше направено, ще донесе допълнително отвращение у хората от политиката и от политическото. Мисля си, че щетите, от гледна точка на ангажираността на гражданите за политика-държава-общество-институции, ще бъдат много големи.

- Тази ниска избирателна активност на отвращение или безразличие се дължи?
- Може би и двете. Ние трябва да си дадем сметка за една серия лъжи, за които от АБВ говорим от месеци. ДБ и ИТН обявиха със зоологически апломб, че създават избирателен район чужбина. Но такъв избирателен район без мандати няма. Обществото беше мотивирано, че секциите в чужбина трябва да бъдат удвоени. Е, удвоихме ги. В резултат на което броят на избирателите падна с 40 000. Но за сметка на това платихме вместо 130 000 лева, 300 000 лева. Но искам да подчертая, как ни лъгаха, как спекулираха с демокрацията и създаването на условия за участие с изборния процес. От АБВ продължаваме да нямаме институционален отговор колко струва кампанията на една от партиите, тъй като имаме информация, че билбордовете им в страната са над 600. Очевидно, че това са пари с неясен произход. Отказът на държавата да се занимава с този въпрос е другият аргумент, хората да гласуват по-малко или избирателите да са точно тези, които се ангажират по точно определен начин за определена партия.

- Вие сте един от най-информираните хора в дъжавата. Колко доза истина има в думите на Васил Божков, че партията на Слави Трифонов вече не е негова, че е „реплика на статуквото”? Впрочем, Бойко Борисов говори по подобен начин - „ако хората знаят, кой стои зад Слави”.
- Разсъжденията на тази тема биха били много спекулативни, независимо от кого идват. Слави Трифонов заяви това си намерение преди години - той не е казал вчера аз правя политически проект и да е тръгнал днес в кампания. Но си мисля, че ако се разгледа внимателно предложения от него кабинет, няколко неща правят впечатление - някои от министрите. Например - на образованието. Една женица, която доскоро работеше във фондация „Америка за България”, включително когато нашето министерство на образованието обсъждаше в съзвучие с нашите партньори дали да остави Ботев в учебниците, но вкарахме бат Сали в парламента. Министърът на енергетиката - този човек трябва да отговори на институциите, защо е купувал години наред варовик със 7,80 лева по-скъп на тон от Марица 2 - държавната Марица. И тук става дума за десетки милиони, които сме плащали ние заедно с вашата аудитория. Тази брокерка, женицата, която трябва да отиде в министерството на регионалното развитие, също е служител в една американска компания - фирма Фортън. Тя няма никаква представа нито за нивата на местно самоуправление, нито за регионалистика. Има неща, които смущават и плашат. Кандидатът за министър-председател е човек, който е изключително близък до ДПС. Оставям настрани, че предложеният за правосъден министър е почетен консул на държавата Барбадос. Това по същество е една офшорна зона. И да предложиш за министър на правосъдието този, който трябва утре да дава граждантво на големи инвеститори от една офшорна зона. Оставям настрани привлекателността на почетното консулство, част от нея вероятно се заключава в това, че офисите им са недостъпни за българската правоохранителна система по силата на Виенската конвенция.

- Точно предложеният от ИТН за правосъден министър обаче не беше ли юридически консултант на БСП? Нали знаете това?
- Знам го. Това не променя нищо от това, което казах за него.

- И ако ИТН е „реплика на статуквото”, то на какво е реплика проектоправителството им?
- Не мога да кажа, но ако съм на мястото на Бойко Борисов, ще подкрепя кабинета, излизайки на трибуната и с фразата: „Нали искате да ме отстраните, ето, аз ставам съучастник в собственото си отстраняване и гласувам за правителството ви”. И това е начинът след 6 месеца Бойко Борисов да бъде върнат на бял кон. Ще се повторя, но стъпката, актът на Слави е изключително грозен.

- Сравняват хода на Слави като шамар с тухла за лидерите на така наречените „протестни партии”.
- Изцяло възприемам „така наречените”, защото тези партии зарязаха протеста още август месец миналата година, с което обслужиха Борисов. Неслучайно питам и за произхода на парите на една от тези партии. Изключително занимателен въпрос, защото те имат няколко дейци, които в рамките на няколко дни са инвестирали само във фейсбук 6-7-8 хиляди лева. Ако не са ги теглили от банка, нека да споделят и с нас, простосмъртните, откъде са ги взели. Има въпроси за хигиената на финансирането на политическите партии, които, ако не получат отговор сега, големият въпрос ще бъде: „Чекмеджето на Борисов го видяхме, но техните чекмеджета не сме видяли”. И това е страшно.

- Как изглежда по-малкото зло в момента?
- Това ни е проблемът, че не търсим решения за бъдещето на България, а търсим по-малкото зло. Примиряваме се в търсене на по-малкото зло.

- Кой е най-големият кадрови провал на президента Румен Радев? 
- Не мисля, че би било прилично да го коментирам сега. Заявил съм, че този министър на енергетиката е ужасяващ. Той продължава да бъде съучастик на Булгартрансгаз, той не може да махне едно ръководство, което проваля всичко, което осигурява изключително скъпи проекти, на което в момента КЗК спря правата да реализира проекта България-Сърбия. Говорим за 62 км участък на българска територия и 144 млн. и който е спрян, забележете, защото спечелилата фирма е поела ангажимента за един ден да изработи инвестиционния проект. Твърдя, че Булгартрансгаз тази седмица ще получи за близо 400 000 лева наказателни постановления. И този министър на енергетиката не може да се справи. Министърът на икономиката продължава да крие ББР давала ли е кредити на Булгартрансгаз, министърът на финансите онзи ден се заинтересувал какво става с бездомните кучета по общините. Това са неща, които смущават. Но да коментирам грандиозни кадрови провали, не мисля, че ситуацията го предполага. Нали си говорихме да махнем злодея Пеевски - добре, махнахме го. Злодеят Борисов и той не е на власт. Но по времето на това правителство има брутален натиск върху една медия, на която се предлага да свали материал, да обсъдят „жеста”, как да „мотивират” медията да свали материал. Медията отказва и министърът знае много добре. И продължава да търпи ръководството на една изключително добре обезпечена финансово компания, за която съм вадил документи как обслужва чужди интереси. В енергетиката стават ужасяващи неща и то сега. Онези „злодеи” вече ги няма. Какво правим, като продължава да се случват тези ужаси? Кой е съучастник, кой пази министърът на енергетиката? На тези въпроси трябва да има отговор, даден от президента Радев.

- Колко играчи очаквате да се появят за президентските избори и може ли всичко това, което казвате в момента, да провали пътя към втори мандат на Радев?
- Зависи от Радев. Ако Радев вземе мерки сега и веднага и покаже, че няма нищо общо с това безхаберие на част от своите министри, мисля, че той ще направи много силна крачка. Ако си замълчи- има проблем.

- Защо не видяхме уж логичното електорално избухване в ляво? Вие си подадохте ръце с Корнелия Нинова, обединихте усилия доста партии, появи се съюзът и около Жан Виденов, но резултатите са катастрофални. Къде са левите избиратели?
- Този въпрос се нуждае от много сериозен анализ. Още на първата среща в неделя с госпожа Нинова поставихме въпроса от необходимостта дебат за лявото. Дебат на левицата за лявото. Закъснял дебат, но много необходим и се радвам, че тази идея получи подкрепа и разбиране. Очевидно има проблеми, които възпират или правят избирателите неангажирани с лявото. Един дебат за левицата за нейните политики, приоритети и структуриране ще даде друга тежест.

- Има ли лидерски дефицит в ляво? И не е ли време сегашните лидери да поставят портретите си на стената и да дадат шанс на младите? 
- Според мен има голям лидерски дефицит в Европа. И това е видно от редица действия и бездействия и слугинажа, който Европа проявява към наши стратегически партньори без да защитава собствения си интерес. Но това е друга тема. В АБВ достатъчно ясно показахме, че оценяваме необходимостта от „смяната на портретите”, което звучи малко..

- Младите в левите партии го говорят.
- Да, знам. Неслучайно нито аз, нито президентът Първанов, нито господин Калфин сме се кандидатирали за каквото и да е. Ние добре разбираме, че обществото иска радикална промяна. И това е принципна и последователна политика на АБВ. Нещо повече, ние след предните избори предприехме пълен цикъл отчет и избори. Много е важно този процес да продължи, но не може да говорим от името на другите партии.

- Вариантите за съставяне на правителство? Може ли да очакваме правителство с мандат на БСП? Или формат между ГЕРБ, БСП и ДПС?
- Отговорното решение е да се осигури парламентарна подкрепа за правителство. В противен случай държавата ще продължи да бъде неадекватна към Зелената сделка, към Плана за възстановяване. Казвам тези неща с болка, защото тези теми отсъстваха в отминалата кампания. Но тези ключови въпроси отсъстваха, както отсъстваха въпросите за здравеопазването и не пролича смущението, че болниците продължават да са търговски дружества. Отсъстваше въпросът за съдебната реформа. Предният парламент показа, че опростачването има поредните си върхове. Много се надявам този да не надмине предния. Не бих говорил от името на други партии. Не бих изключил нито един вариант. Решение в рамките на този парламент трябва да бъде намерено, ако искаме институционално успокояване, ако искаме България да бъде силен фактор в региона за мирни решения, защото ние сме на път да допуснем България да стане част от противопоставяне и напрежение в региона. И ако искаме България да играе ключова роля за енергийната сигурност, „Белене” и газовите връзки трябва да бъдат реализирани

- Тежки седмици и месеци ни предстоят, така ли?
- Да, но да се успокоим с това, че и тези зад нас не бяха леки.

Нашият гост
Румен Петков е роден на 23 юни 1961 г. в Плевен. Бил е кмет на родния си град, министър на вътрешните работи, три мандата народен представител от БСП. Един от съучредителите на партия АБВ. От третия конгрес на АБВ е председател на партията. Семеен, с двама сина.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта