Румен Радев управлява нови 4 месеца

На Велика сряда при откриването на първото заседание на 49-ото НС, новозаклелите се депутати може да се окажат в същата ситуация както в предния парламент, когато с дни имаше спорове за председателското място.

Политолози: По-вероятно е в края на юли да има избори

Бързането може да проточи отново избора за председател на 49-ото НС, смятат депутати

Натиск върху партиите

Нови четири месеца ще управлява президентът Румен Радев до следващи предсрочни парламентарни избори в края на юли и най-малко месец време до евентуалното сформиране на редовно правителство след тях. Така коментираха политолози бързането на президента да свика 49-ото НС още на Велика сряда, а не след Великденските празници и припомниха обстойните анализи на “Труд news” още в нощта на вота и от миналата седмица. Тогава политици от различните формации в бъдещото 49-ото НС допуснаха, че Радев нарочно ще бърза, за да няма време за преговори между политическите сили и да се стигне до нови предсрочни избори в края на юли.

“Президентът или оказва натиск върху партиите, или цели бързи нови избори”, заяви политологът Даниел Смилов. На същото мнение се оказа и проф. Калин Янакиев: “Радев би искал колкото се може по-бързо да приключи с този парламент, за да продължи да управлява страната и да я тласка встрани от нейната евро-атлантическа посока”. Според доц. Татяна Буруджиева бързото свикване на новия парламент най-вероятно е водещо от желанието “да има три седмици до края на април, но ако не се състави кабинет, в края на юли да има избори”.

Конституционалисти коментираха пред “Труд news”, че няма пречка още в първия ден след Великден Радев да проведе консултациите за съставяне на правителство с парламентарно-представените партии и да побърза с връчването на проучвателния мандат на ГЕРБ-СДС. Депутати казаха, че съществува едно сериозно “Но!”: бързането на Радев може да бъде препънато от липса на председател на Народното събрание. По Конституция той се избира още на първото заседание на парламента, но 48-ото Народно събрание показа, че този избор може да продължи и седмица, ако между партиите няма консенсус. Докато не бъде избран председател и зам.-председатели, не могат да се формират парламентарни групи и да започнат консултации за съставяне на правителство. Народни представители разказаха, че имало планове да се проведат неформални срещи и разговори между парламентарните парти и да се обсъдят кандидатури. Радев обаче провалил тези намерения с бързото издаване на указа за свикването на 49-ото НС.

“Учуден съм от това нелогично прибързване на президента. Добре, че нямам фирми, но за ден и половина трябва да променя договори, да подам заявление за отпуска”, каза ортопедът д-р Ивайло Митковски, депутат от ПП-ДБ от Варна. Това ще е първият му мандат като народен представител. Дълги години д-р Митковски бе общински съветник. “Труд news” го откри, докато подаваше заявление за освобождаване от Общинския съвет. “Защо се прибързва, още нямам обяснение и коментар”, каза и съгражданинът му от ГЕРБ-СДС Бранимир Балачев, който посочи, че най-логично би било президентът да свика парламента след великденските празници, а не преди Разпети петък. “Труд news” откри адвокат Балачев на летище в чужбина, където чакаше полет, за да се прибере за първото заседание на парламента.

Д-р Борислав Цеков, Център за нова Европа, Център за нова Европа: Парламентаризмът е несъвместим с едноличните решения

От гледище на държавността и принципите на парламентарното управление, свикването на новоизбрания Парламент винаги се прави след съгласуване в неофициален порядък между държавния глава и парламентарните партии. Не трябва да бъде еднолично решение на президента, защото това не е вътрешноведомствен негов въпрос, а въпрос от най-висш конституционен порядък, който се отнася до самото функциониране на парламентарната република. Понятието за парламентаризъм е несъвместимо с еднолична власт и и еднолични решения. България по Конституция е парламентарна република и към Парламента трябва да има респект от останалите висши държавни органи, вкючително от страна на президента. Но има и нещо друго.

В днешната ситуация свикването на НС през Страстната седмица, когато ние, християните, сме погълнати от страданието на нашия Господ, Исус Христос, е меко казано неуместно. При други обстоятелства вероятно би могло такъв ход на президента да се възприеме не толкова негативно. Но се намираме в дълбока политическа криза, причинена от безогледната политическа конфронтация, а в дните за най-голямо смирение президентът на своя глава свиква един Парламент, който е зареден с тежка конфронтация. Това е ясен, и за съжаление пореден знак, че президентът, който е сред причините за тази криза, се е превърнал в интегрална част от нея и няма потенциал да бъде фактор за нейното преодоляване.

Професор Михаил Константинов: Радев очевидно е човек, на когото християнството е абсолютно чуждо

Не е прилично в Страстната седмица президентът да предприема такива действия, не е християнско. Страстите христови са саможертвата на богочовека, за да спаси хората. И човек, трябва да се отдаде на размисъл, а не на политически страсти, които са едни от най-долните страсти. Най-вероятно президентът прави това от неразбиране на християнството. Той очевидно е човек, на когото християнството е абсолютно чуждо. А България все още е християнска държава. Преди Радев даваше прекалено много време на партиите, а сега - не. Лашкането в крайности показва нестабилност в политическото поведение.

Огнян Минчев, политолог, във фейсбук: Случайно попаднал човек на върха на държавата иска да гледа сеир

Този човек не притежава никакво уважение към ценностите и убежденията на другите хора - въпреки, че е избран да ги представлява. Как е възможно да твърдиш, че подкрепяш “традициите на българския народ” и да свикаш новоизбраното НС през Страстната седмица! Какво искаш - да гледаш сеир как във висшия законодателен орган текат конфликти и скандали, докато хората са посветени на съпреживяване на Христовата саможертва, отдадена на тяхното спасение...? Или искаш да деградираш още повече престижа и респекта към НС сред обикновените граждани - и без това разочаровани от хаоса на неуправлявана България? Или искаш да покажеш назидателно - “тези в парламента не ги бива, по-добре да ви управлявам еднолично, не виждате ли...”? Час по-скоро трябва да се създаде парламентарно мнозинство и правителство - за да се прекрати срамното еднолично управление на един случайно попаднал човек на върха на държавата!

Доц. Момчил Дойчев, НБУ: Депутатите да бойкотират рушителя на демокрацията!

Като го чух, даже не повярвах докъде може да стигне! Партиите (освен неговата - очевидно “Възраждане”) би следвало да не се явят на този ден в парламента. Конституцията едва ли е предвидила такова антидържавно поведение на “български” президент, който руши парламентаризма и демокрацията очевидно все по-съзнателно!

Варненски и Великопреславски митрополит Йоан, пред “Труд news”: На велика сряда блудница изля миро върху Христос

В Светата Велика сряда светите отци са установили да се прави възпоменание на жената блудница, която е помазала Господ с миро. В сряда е замислил предателството си и Юда Искариот. Жената може да е живяла неправедно, но тя се обръща към Христос, а ученик на Иисус не устоява на следването на доброто.

Според Евангелието на Матея, когато Исус Христос бил във Витания в къщата на Симон Прокажени към него се приближила покаяла се блудница, която носела алабастрен съд с драгоценно миро.

Докато бил на трапезата, жената изляза мирото над главата му. Като видели това учениците му възнегодували и попитали - Защо е това прахосване? Според тях мирото можело да се продаде скъпо и парите да се раздадат на сиромасите. Исус им рекъл - “Защо смущавате жената? Тя извърши добро дело за мене. Като изля това миро върху тялото ми, тя ме приготви за погребение. Това, което направи ще стане известно на целия свят, където ще се проповядва Евангелието.”

След тази случка един от дванадесетте апостоли Юда Искариот отишъл при юдейските първосвещеници и им предложил да предаде Исус Христос. Предложили му 30 сребърника. И оттогава той търсел сгоден случай да го стори.

Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, пред “Труд news”: В Страстната седмица съпреживяваме страданията

Нямам представа какво налага бързото свикване на 49-ото Народно събрание. Страстната седмица е седмицата, в която всички православни християни изцяло насочват съзнанието и мислите си единствено към Христос. Това е времето, когато всички ние съпреживяваме последните земни дни на Спасителя. В Страстната седмица съпреживяваме страданията на Христос, за да може след това да се зарадваме с победния поздрав на чудото - Христовото възкресение.

Не мога да коментирам защо е това бързане за свикване на Народното събрание, но в крайна сметка посланието на тези дни е да бъдем добри, да имаме любов в сърцата си, да загърбим егото си, гордостта си, да поставим на преден план смирението, търпението и грижата за ближния, в случая народните представители трябва да се грижат не само за своите избиратели, но и да се грижат за целия български народ.

За нас, християните, Страстната седмица е седмица на покаянието, на безпределната любов, която Бог изпитва към нас, човеците, независимо, че го разпъваме всекидневно със своите дела, със своите грехове, със своите страсти. Цялата Страстна седмица извървява пътя на Христос от тържествения Вход Господен в Йерусалим, минавайки през Тайната вечеря, предателството на Юда, залавянето на Христос в Гетсиманската градина, съда, бичуването и страданията, носенето на кръста към Голгота, разпъването на кръста, смъртта на кръста... за да се поздравим в неделя с чудото на Възкресението.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения