Румен Ралчев събира „Съкровищницата на Тамплиерските легенди“

Румен Ралчев събира „Съкровищницата на Тамплиерските легенди“

Великият Приор представи нова книга на Кръстовден

Бутиковото четиво разказва над 70 чудни легенди за развитието и запазването на Ордена

Поставя се акцент върху рицарските достойнства

Книгата бе посрещната с голям интерес, препълнена зала аплодира Ралчев.

Великият Приор на Велик Приорат България акад. Румен Ралчев събира “Съкровищницата на Тамплиерските легенди” в нова книга, която беше представена на официална церемония в столичния хотел “Маринела”. Изданието е изключително ценно, тъй като за първи път у нас събира чудни легенди за създаването, развитието и запазването на Ордена векове назад, и вече се радва на голям интерес.

“Интересното е, че за разлика например от гръцките митове и легенди, повечето от които се развиват на Олимп или из различни краища на света, при тези легенди развитието започва от Атлантида, минава се през различните небеса, някои от действията се развиват в Ада или в Космоса. Тези легенди са близки по сюжет, защото главните действащи лица са основно Рицари, но същевременно изключително разнообразни - различните места, на които се развиват действията правят четивото много интересно”, разказа пред “Труд news” акад. Румен Ралчев.

В предговор от над 70 страници към бутиковото книжно издание акад. Ралчев обяснява на читателите точно и ясно акцентите и какви цели си поставят тези легенди. Подчертава, че в тях не винаги доброто побеждава злото, както е и в живота, но същевременно винаги има доза оптимизъм - поставя се акцент върху рицарските достойнства, които са вдъхвани на хората, за да може светът, в който живеем да е по-добър.

“Неслучайно избрахме Кръстовден за представянето на книгата, защото легендата говори, че на този ден Господ слиза сред хората и изпълнява желанията им и техните мечти. Тези мечти, които са вписани в легендите, се надявам да се сбъднат в живота на хората, които ще купят книгите”, сподели пред вестника акад. Ралчев. За читателите на “Труд news” той разказа част от богатата история на Ордена и легендите, които задълбочено и прецизно разглежда в новата книга.

“След разбиването на тамплиерския Орден през 1307 година и неговото разпускане през 1312 година, две години по-късно Жак дьо Моле, последният от Великите майстори е изгорен на клада. Започва ерата на така наречените Тайни Велики магистри - тяхната последователност е описана в списъка на Лармениус. Той е първият заместник на Жак дьо Моле след неговата смърт и тогава е получил правото да избира следващия приемник за този пост. През 1705 година Филип Орлеански обявява публично възстановяването на Ордена в Париж, но покрай размириците, които настъпват във френското общество, той отново минава в нелегалност и чак през 1804 година Фабре Палапра възстановява съвременния Орден с помощта на Наполеон Бонапарт. Правят се опити Орденът да се завърне в старите си граници, но поради съпротивата на Ватикана оттогава той е гражданска организация.

Книгата бе посрещната с голям интерес, препълнена зала аплодира Ралчев.

Всички си задават въпроса - как се е поддържал Орденът по времето на Тайните Велики магистри и имало ли е Рицари тогава? Отговорът на този въпрос се крие в инициативата, която възприемат тогава оцелелите рицари, след разпускането на Ордена, и създаването на философски групи, в които се изучават геройствата на рицарите, и в частност на Рицарите тамплиери, разказва акад. Ралчев. Той обяснява, че от тези групи са подбирали хора, които да членуват в Ордена на Рицарите тамплиери. Във философските групи са членували и Рицари, които да бъдат издигани в по-висок сан. Всичко това се е случвало благодарение на легендите, които са се разпространявали из цяла Европа - първоначално те са се предавали от уста на уста, разказвали са се. По-късно са се пренасяли в тайници до различни центрове, в които тамплиерството се е развивало по-бурно, и чак след 1706 - 1804 година се появяват различни свитъци с тези легенди”, разказва Ралчев.

Той обясни, че в архивите на съвременния Орден на Рицарите тамплиери има следи от тези легенди и той е бил допуснат и до секретните архиви, за да може да извади ценната информация, която му е била необходима за специалното издание.

“Такива легенди имаше и в архивите на различни Велики приорати като Франция, Белгия, Русия и други. Това даде възможност за първи път да се съберат на едно място толкова много легенди - повече от 70, и да се обособи една книга. Тези легенди бяха адаптирани към съвремието, но въпреки това не са загубили нищо от своето съдържание - внесени са някои пояснения, тъй като в повечето случаи “главни действащи лица” са непознати богове и леги - фантастични същества помагащи на хората.

Книгата е в ограничен тираж и се продава в библиотеката на Ордена на рицарите тамплиери. Ралчев издаде, че заради големия интерес планират изданието да бъде преведено на английски език и разпространено в Международния Орден на рицарите тамплиери.

Най-четени