Споразумението за деблокиране на износа на украинско зърно беше подписано в Истанбул. Сделката е между Украйна, Русия и ООН и беше постигната с посредничеството на Турция.
Това е първи пробив в отношенията между Киев и Москва от началото на войната преди 5 месеца. Украинската страна настоява, че има сделка не с Русия, а с Турция и ООН.
20 млн. тона украинско зърно вече 5 месеца стоят блокирани в силозите на украинските пристанища. Зърно, което Украйна - петата в света износителка, е трябвало да достави до десетки държави. Повече от 2 месеца ООН и Анкара работят за споразумение с Москва и Киев за деблокиране на зърното.
Принципна договорка беше постигната преди седмица, а днес в Истанбул пристигнаха руският военен министър Сергей Шойгу, украинският министър на инфраструктурата Олександър Кубраков и генералният секретар на ООН Антониу Гутериш. Турският президент Ердоган, който от началото на войната опитва да превърне страната си в посредник, приветства постигнатата договорка.
"След малко заедно с представители на Русия, Украйна и генералния секретар на ООН ще поставим подписите си под документ, с който се надяваме да сложим край на зърнената криза и да дадем на света добри новини.", каза Реджеп Тайип Ердоган, президент на Турция.
От украинската страна подчертаха, че сделка между Киев и Москва няма.
"Украйна няма да подпише никакви документи с Русия. Подписваме споразумение с Турция и ООН и поемаме отговорност към тях. Русия подписва огледално споразумение с Турция и ООН. Няма да допуснем ескорт от страна на руски кораби и присъствието на руски представители на нашите пристанища. В случай на провокация, ще последва светкавичен военен отговор.", предупреди Михайло Подоляк, съветник на украинския президент.
Планът предвижда украински кораби да водят товарните съдове със зърно през минираните пристанища, а Русия да обяви прекратяване на огъня по време на транспортирането. В текста е записано, че Турция с подкрепата на ООН ще инспектира товарите заради опасенията на Москва от оръжейна контрабанда.
Споразумението предвижда улеснения и за руския износ на зърно и торове през Черно море.
Договорката е за срок от 120 дни и се отнася за пристанището в Одеса и две съседни. Смята се, че за това време ще бъдат изнесени около 25 млн. тона зърно.
Според Киев зърното е останало в пристанищата заради блокадата на руския флот, а окупационните сили крадат зърното от украинските стопанства.
Москва отрича да блокира украинските пристанища и обвинява Киев, че поставя морски мини. Според руската страна, западните санкции забавят руския износ на храни.
В изминалите месеци от ООН предупреждаваха, че сме изправени пред реална опасност от световен глад и че от липсата на зърно ще пострадат най-бедните.
92% от вноса на зърно в Молдова е от Украйна, в Ливан - 81%, в Катар - 64%. Сред останалите държави, зависими от украинското зърно, са Индонезия, Малайзия, Пакистан, Египет.
Спреният износ доведе до значително покачване на цените на зърното и производните му продукти, но след новината за сделката в Истанбул на световните борси веднага беше отчетено поевтиняване с 4%.