Руски петролни танкери, засегнати от буря, предизвикват опасения за разливи на гориво в Черно море

Носът на единия плавателен съд се откъсва, а другият затъва в Керченския проток край Крим

Руски танкер се разпадна по време на силна буря в Черно море в неделя, като разля част от 4300-тонния си товар мазут, което може да се окаже една от най-големите екологични катастрофи в региона от няколко години насам.

Танкерът „Волгодонск 212“ се разпадна на около 8 км от брега, а носът му потъна по време на лошото време в Керченския проток, който отделя източния бряг на анексирания от Русия Кримски полуостров от континентална Русия, съобщава Financial Times. По данни на службите за спешна помощ поне един от членовете на екипажа е загинал.

Друг превозвач с подобен товар, „Волгодонск 239“, е заседнал на плитчина, след като е претърпял повреда малко след това, съобщиха от службите за спешна помощ. Той е спрял в плитка вода на 80 метра от брега близо до пристанището Таман.

Президентът на Русия Владимир Путин нареди на кабинета да създаде работна група за спасяване на екипажите на корабите и за справяне с последиците от разлива.

Службите за спешна помощ евакуираха 13 души от Волгодонск 212, 11 от които бяха приети в болница с хипотермия, като двама от тях са в тежко състояние.

Екипажът остана на втория танкер от неделя вечерта поради лошото време. Службите за спешна помощ заявиха, че на борда на повредения кораб има „всичко необходимо за първична помощ при бедствие“.

Длъжностни лица заявиха пред руската информационна служба Интерфакс, че разследват възможна грешка на екипажа и щети от бурята като причини за изплуването.

Танкерите са построени в началото на 80-те години на миналия век и са проектирани да се използват предимно по реките, като излизат в крайбрежните води само при спокойно време, според Интерфакс.

Службите за извънредни ситуации заявиха, че във водите около Волгодонск 212 все по-ясно се вижда филм, характерен за петролни разливи, но не разполагат с точни данни за това колко от товара е бил разлят.

Видеоклипове, публикувани в социалната мрежа Telegram, показват как корабът се разпада, а вълните се носят по палубата му и как водата в района почернява.

Керченският проток е основен канал за руския износ на селскостопански и енергийни продукти, включително зърно, продавано от окупираната украинска територия, след като Русия започна пълномащабна инвазия в Украйна през 2022 г.

Киев обвинява Москва, че нарушава международното право, като претендира за изключителни права върху пролива, откакто Русия анексира Крим от Украйна през 2014 г.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Русия