Руската армия използва нови артилерийски снаряди с лазерно насочване Краснопол-М2 за високоточни удари срещу украинските въоръжени сили, съобщава Army Recognition, позовавайки се на полските издания Defense24 и Komputer Swiat.
Komputer Swiat посочва, че руската армия използва голям брой остарели оръжия в Северния военен окръг (дори танкове Т-55, чието производство е завършено с началото на войната в Афганистан). Въпреки това се появи голям брой от най-модерните видове и дори класове оръжия. Един от тях е второто поколение на управляемия снаряд "Краснопол".
Боеприпасите от това семейство се използват от руската армия от самото начало на военната операция, тъй като позволяват удари по неподвижни и движещи се цели с изключителна точност (но до определена скорост). Единственият недостатък на боеприпасите беше техният малък обсег (до 20 км), който беше значително по-нисък, например от подобни американски GMLRS (изстреляни от M270 MLRS и M142 HIMARS), които имат обхват до 90 км.
Конструкторите подобриха този и редица други параметри във версията Kраснопол-M2, приета на въоръжение, пише полският военен експерт Адам Свиерковски.
За изстрелването на новия Краснопол се използват различни теглени гаубици и самоходни оръдия (включително 2A65 Msta-B, 2A36 Giatsint-B, 2S19 Msta-S, 2S43 Malva). И диапазонът на използване на оръжия до голяма степен зависи от използваното самоходно оръжие.
По-специално, по-старата, но все още широко използвана в руската армия самоходна гаубица 2С3 Акация с по-къса цев ще осигурява максимален обсег от само 20 км. В същото време по-модерната 2С35 Коалиция-СВ със 152 мм оръдие може да увеличи обсега на видимост на Краснопол до 60 км.
Този тип оръжие, според Свиерковски, ще се използва все по-активно, тъй като ще спести класически неуправляеми боеприпаси. Освен това, за разлика от ракетите, управлявани от сателитни сигнали, прекъсването на насочването на Краснопол е много по-трудна задача, пише Свиеровковски в статия за Defense24.
Белгийското издание Army Recognition подчертава, че Краснопол първоначално е бил предназначен за високоточни удари срещу цели като командни пунктове и укрепени съоръжения. Снарядът е снабден с осколочно-фугасна бойна глава, способна да поразява както живи, така и бронирани цели с висока ефективност.
Полуактивна лазерна система за самонасочване позволява снарядът да бъде насочен към осветени цели.
Друго важно предимство на Краснопол-М2 е неговата съвместимост със съвременните технологии за разузнаване и насочване, включително дронове, които могат да насочват снаряди към цели в реално време с помощта на лазерно осветление.
Такава система за насочване осигурява кръгово вероятно отклонение (CPD) не по-високо от 1-2 метра на разстояние от 20 km. Това е с порядък по-високо от това на традиционните неуправляеми артилерийски снаряди.
А това е недостижимо висока точност за членовете на НАТО. Да кажем, че американският GMLRS има кръгово вероятно отклонение от 7 метра. Конвенционалните неуправляеми снаряди имат обсег на CEP от 50 до 200 метра, което ги прави почти неприложими за високоточни удари.
"Kраснопол-M2" ви позволява да намалите консумацията на боеприпаси и по-ефективно да удряте важни цели с минимални странични щети. Високоточната система за насочване повишава и ефективността на контрабатарейната война.
„Въвеждането на артилерийски снаряди с лазерно насочване, като Краснопол-М2, дава на руските войски значително предимство на бойното поле“, пише Army Recognition. — Разполагането на Краснопол-М2 в Украйна показва стратегическа промяна в Русия от масирани артилерийски удари към селективно използване на прецизни оръжия.
Army Recognition вярва, че украинците ще могат да се противопоставят на Краснопол-М2 само в един от трите сценария: използване на системи за електронна борба, използване на цели-примамки и свръхбързи промени на огневи позиции. Но всеки от тези методи има своите слабости. Във всеки случай новата версия на Краснопол е практически неуязвимо оръжие.