Въвеждат задължителни маски за ученици от 5 до 12 клас
Само със зелен сертификат ще се влиза на обществени места. Учители, непедагогически персонал и ученици от 5 клас нагоре ще носят задължително маски по време за престоя си в учебните заведения. Към онлайн обучение ще се преминава при отсъствие на 20% от учениците или при 30% карантинирани. Очаква се тези мерки да влязат в сила от следващата седмица.
Предложението е на държавния здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, който е изпратил доклад до служебния здравен министър Стойчо Кацаров. В доклада са обосновани две алтернативни предложения за първата и най-спорна мярка, но нагласите са да бъде избран вариант 1:
1. Достъпът до образователни, обучителни, обществени, социални, културни, развлекателни, спортни обекти и дейности да се осъществява чрез представяне на сертификат за ваксиниране, за преболедуване, или за изследване с бърз антигенен тест или с PCR, каквато е практиката в редица държави на ЕС.
2. Алтернативно, ако не се възприеме въвеждането на зелен сертификат, да се определят допълнителни ограничения в капацитета и прекратяване на определени дейности, подробно посочени в доклада на ГДЗИ.
От здравното министерство съобщиха пред “Труд”, че зелен сертификат няма да е необходим за магазини, аптеки и банкови институции.
Предвиждат се и други мерки като ограничаване смесването на деца от различни паралелки, чрез преустановяване на колективни извънкласни дейности. Спортните дейности да се провеждат само на открито.
При достигане на 14-дневна заболяемост над 500 на 100 000 население на общинско ниво да се въвежда обучение в електронна среда по график и недопускане на повече от 50% от паралелките в присъствено обучение. При достигане на 14-дневна заболямеост над 750 на 100 000 население на общинско ниво - преустановяване на присъственото обучение.
При отсъствие на над 20% от учениците от училище и/или поставени под карантина над 30% от паралелките в дадено училище в община се преминава на обучение в електронна среда по график, с присъствено обучение на паралелки с най-малък брой отсъстващи и не повече от 60% от паралелките.
“Възложил съм да бъдат закупени 1 милион антигенни тестове, които ще бъдат за сметка на държавата. Тестовете ще бъдат извършвани в някои от сертифицираните лаборатории, за да може да се издаде сертификат, това е т. н. “зелен” сертификат”, обясни служебният здравен министър Стойчо Кацаров. Той увери, че самият тест ще е безплатен, но вземането на пробата ще се заплаща. Сертификатът ще важи 48 часа след антигенен тест и 72 часа след PCR тест.
Според Кацаров засега пълен локдаун не се налага. “Няма да вървим към задължителна ваксинация. Никъде по света не се прилага задължителна ваксинация, няма да се прилага и в България”, заяви министърът. В понеделник се очаква окончателно решение по новите мерки, които няма да влязат в сила още същия ден.
Изключение да се прави само за хора с противопоказания
Адвокат Свилена Димитрова
Средните разходи за лечение на пациент с тежко протичане на COVID-19 са от 3500 лв. нагоре. Цената на клиничната пътека, която заплаща НЗОК, е 1200 лв. Разликата е за сметка на болниците. Това каза адвокат Свилена Димитрова, председател на Българска болнична асоциация по Нова телевизия.
Ден по-рано от асоциацията, която обединява частните болници у нас, поискаха неваксинираните срещу коронавирус пациенти да доплащат лечението си, ако са хоспиталазирани в тежко състояние в болница.
Експертите посочиха, че доплащането може да се регламентира чрез допълнение на Наредбата за осъществяване на право на достъп до медицинска помощ, като се даде възможност лечебните заведения да получават доплащане за лечението на неваксинирани пациенти, заболели от COVID-19, освен ако не разполагат с медицинска причина да не могат да се ваксинират. Друг възможен вариант е Министерство на здравеопазването да определи фиксирана сума за доплащане на лечението на неваксинирани пациенти.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш