Габриел Ескобар ще бъде новият специален пратеник на президента на САЩ за Балканите. Западните дипломатически източници свързват неговото назначение с намерението на новата администрация на САЩ да води „по-енергична политика в региона на Балканите“. Опитният американски дипломат Габриел Ескобар беше почти ключов играч в преследването на линията на американската администрация в региона в края на 1990-те години, когато Вашингтон активно се противопостави на тогавашния авторитарен сръбски лидер Слободан Милошевич.
Специалният пратеник на президента на САЩ за Балканите ще встъпи в длъжност на 7 септември. Тази информация, изтече в регионалните медии и беше потвърдена от американското посолство в Белград, където Габриел Ескобар все още е заместник-посланик. В Държавния департамент той ще заеме поста заместник-помощник държавен секретар по въпросите за Европа и Евразия.
По време на своята богата дипломатическа кариера, Габриел Ескобар работеше в много страни, включително в Русия, Ирак, Пакистан, Боливия, Португалия, Италия и Чехия, но Балканите се считат за негов „основен“ регион. От 1998 до 2001 г. той изпълнява редица важни функции там. Оглавява отдела на посолството на САЩ в Република Сръбска, след това е заместник-ръководител на американската мисия в Черна гора и накрая ръководител на политическия отдел на посолството в Сърбия. Именно през този период САЩ и НАТО активно се противопоставиха на курса на тогавашния авторитарен сръбски лидер Слободан Милошевич, който в крайна сметка беше свален от власт през октомври 2000 г., а след това се озова на подсъдимата скамейка на трибунала в Хага.
Западните дипломатически източници от региона обясняват новото назначаване на Габриел Ескобар с желанието на администрацията на Джо Байдън да провежда „по-енергична политика на Балканите“.
Досега за това направление в Държавния департамент отговаряше Матю Палмър, който не постигна истински успех. Това се дължи и на това, че при предишната американска администрация личният представител на президента на САЩ Ричард Гренел също отговаряше за въпросите на Балканите, и който не координираше особено дейностите си със своя колега от Държавния департамент и най-вече със специалния на ЕС представител за Балканите Мирослав Лайчак.
„Сега можем да очакваме, че политиката на Вашингтон в региона ще бъде различна, отколкото такава каквато беше по времето на Доналд Тръмп“.
В началото на годината, веднага след като новата американска администрация дойде в Белия дом, ръководителят на Държавния департамент Антъни Блинкен заяви, че САЩ ще се стремят да нормализират отношенията между Сърбия и Косово. Изхождайки от това, новият американски емисар сигурно ще се опита, на първо място, да премести диалога между Белград и Прищина, който на практика беше замразен за дълго време, защото "замразеният сръбско-албански конфликт не отговаря на интересите на САЩ". Влиятелното белградско издание Politika заявява: „Меденият месец в отношенията между администрацията на САЩ и президента на Сърбия, Александър Вучич, започнал по времето на Доналд Тръмп, приключи“.
Очевидния приоритет на Габриел Ескобар ще бъде да се извади от реалната задънена улица системата за функциониране на Босна и Херцеговина, при която лидерите на Република Сръбска блокират много инициативи на централните власти и редовно заплашват с референдум за отделяне от страната .
И накрая, друга грижа на американския емисар вероятно ще бъде запазването на евроатлантическия курс на Черна гора, където правителството се смени миналата година, а основната сила на новото мнозинство е Демократичният фронт, който се счита за просръбски и проруски.
Според западните дипломатически източници, Габриел Ескобар ще посети повечето страни в региона веднага след назначаването му на новата длъжност. По време на това пътуване той ще очертае приоритетите на новата администрация на САЩ на Балканите и основните области на своята дейност.
(Превод за "Труд" - Павел Павлов)
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш