Поисканият в понеделник от изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов имунитет на съпредседателя на ПП-ДБ Кирил Петков заради незаконния арест на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов предизвика лавина от реакции и коментари. Мотивите на Сарафов за поискания имунитет на бившия премиер Петков бяха за превишаване на правомощията му и неправомерното разпореждане на ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, на бившия финансов министър отново от ГЕРБ Владислав Горанов и един от двамата основни ПР-и на партията Севдалина Арнаудова. Припомняме, че българският съд обяви за незаконно задържането на тримата.
Изтекла в медиите информация и документи разкрива част разпитите на свидетелите, сред които са бивш директор на ГДНП, разследващи полицаи, както и шефовете на НСО и НАП. В деловодството на парламента са били внесени и част от материалите по делото, от които става ясно какво се е случвало в кабинета на премиера Кирил Петков в Министерски съвет на конкретната дата 17 март 2022 г. Какво се е случило преди, по време и след ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова, разказват свидетелите от Министерството на вътрешните работи и Националната служба за охрана. Според показанията самият Петков, Бойко Рашков, Асен Василев са неглижирали и направо игнорирали предупрежденията на разследващи полицаи, че нямат правомощията да задържат Борисов.
ХРОНОЛОГИЯТА В ДЕНЯ НА АРЕСТА 17 МАРТ 2022 Г.
Действието се развива по обед. В кабинета на премиера Кирил Петков е извикан главен комисар Венцислав Кирчев, по това време директор ГД "Национална полиция". Министър-председателят Петков е в компанията на своя вицепремиер Асен Василев и министъра на вътрешните работи Бойко Рашков. Тримата господа се интересуват от преписка, намираща се в ГДНП по показания на укриващия се по това време в Дубай Васил Божков.
"Кирил Петков каза, че има сведения и доказателства по нея. Интересуваше се от нея, доколкото, че има доказателства по нея и имал нещо да каже и да изкоментира по нея. Тогава аз му казах да спре, защото аз не мога да го разпитал или да му снема обяснения. Казах му, че има разследващи полицаи и оперативни работници, които да извършат съответните действия", пише в показанията на Кирчев.
От тях разбираме, че по искане на премиера той Кирчев вика заместник си в ГДНП Ангел Дулев, който да организира екип от отдел "Разследване" и всички да се явят в Министерския съвет. Разпореждането е изпълнено, като в премиерския кабинет пристигат Ангел Дулев - зам.-директор на ГДНП, Ваня Георгиева - началник на отдел "Разследване", Божидар Савов - заместник-началник на същия отдел и Иван Николов - началник на "Икономическа полиция". Шефката на отдел "Разследване" Ваня Георгиева признава, че разбрала за преписката срещу Борисов, Горанов и Арнаудова там - в кабинета на премиера. По-късно в Министерския съвет е извикан и Цветан Йоцов, който пряко е работил по преписката.
"Министър-председателят каза, че иска да бъде разпитан тук и сега, ние сме част от изпълнителната власт и няма как да оспорваме желанието му да свидетелства в кабинета му", заявява Ваня Георгиева пред разследващите. Самата тя е разпитвана няколко пъти от прокуратурата.
В показанията си ръководителката на отдел "Разследване" многократно посочва, че е предупредила Кирил Петков, Асен Василев и Бойко Рашков, че следва да бъде информирана прокуратурата, "тъй като има предварителна проверка от ГДНП и е редно прокуратурата да се запознае с материалите по преписката и да прецени дали са налице основания за образуване на досъдебно производство".
"Имаше реплика от негова страна, когато споменах за уведомяване на прокуратурата, от страна на Петков, че държи да бъде разпитан на момента…Аз прочетох текста от НПК, съгласно който при разследване на лица с имунитет, както и членове на МС, разследването се провежда от следователи и разследващите полицаи не са компетентни. Моят коментар остана без реакция", разказва Ваня Георгиева.
"Всичко това се случи пред ръководството на ГДНП и на МВР, поради което бездействието от наша страна щеше да се изтълкува като отказ от изпълнение на наказателно преследване. За съжаление, начина, по който аз предложих да се извършат необходимите действия по разследването не бе възприет от ръководството и от останалите присъстващи от МС на най-високо държавническо ниво", заявява пред следовател Ваня Георгиева.
Показанията ѝ се потвърдени и от нейния заместник в отдел „Разследване“ – Божидар Савов, който е присъствал в кабинета на Кирил Петков: „Ваня Георгиева обясни, че не сме компетентни да образуваме досъдебното производство, предвид лицата, срещу които следва да се предприемат действията и че те са били от състава на МС…просто те се направиха, че не чуват коментара на Ваня Георгиева… със сигурност министър Рашков беше тогава, когато Георгиева обясни, че МВР и разследващите полицаи не са компетентни…".
Служителят на ГДНП Цветан Йоцов също потвърждава показанията на началниците от отдел "Разследване" на ГДНП и на бившия директор на службата.
"Кирил Петков настояваше да се избегне и да се заобиколи прокуратурата и да не ѝ се докладва за образуването на това дело и за работата по него. Основно той говореше, че трябва да се започне досъдебно производство, трябва да се претърсват Борисов, Горанов и Арнаудова, това се чуваше от всички…Разследващите полицаи обясняваха, че нямат правомощия да работят срещу лица с имунитет… Помня, че се коментираше дали има неотложност и дали може да се извърши по неотложност претърсване на тези хора. Кирил Петков, обаче си настояваше да се почне досъдебно производство, да го разпитат него самия, тогава спомена, че бил говорил предния ден с европрокурорката Кьовеши, после настоя да бъде разпитан и това да бъде първото действие по разследването" - така описва Цветан Йоцов трескавата атмосфера в премиерския кабинет.
От показанията му потвърждение намира и един детайл, който стана известен в часовете след ареста на Бойко Борисов. Първоначалната информация, разпространена тогава от пресцентровете на правителството и МВР, сочеше, че сред показно арестуваните е и Менда Стоянова, бивш депутат от ГЕРБ и председател на бюджетната комисия. "Менда Стоянова я споменаваха, но всички знаеха, че е болна от рак и отпадна изобщо идеята тя да бъде претърсвана или задържана по делото", разкрива Йоцов.
И така под натиска на министър-председателя Кирил Петков се стига до решението да се извършат действия по неотложност – претърсвания в домовете на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова, както и тяхното задържане. На полицая Цветан Йоцов се пада отговорната мисия - да арестува Борисов и да му сложи белезници.
Йоцов тръгва към дома на лидера на ГЕРБ в Банкя. Докато пътува, по телефона му звънят всякакъв вид началници и служители около премиера, които му дават едно-единствено разпореждане - на Борисов задължително да се поставят белезници. "Реших, че нямам законово основание да му слагам белезници или да ползвам други помощни средства…докато пътувахме към ГДНП по телефона ми звъняха Петър Петров (по това време съветник на Кирил Петков), който после стана зам. -председател на ДАНС, звъня ми и Ангел Дулев, и ми звъня и Иван Николов. Тримата ми казваха, че когато Бойко Борисов слиза от автомобила пред ГДНП трябва да е с поставени белезници на ръцете. Пред сградата на ГДНП нямаше журналисти, но имаше човек от пресцентъра на МВР и той прави много снимки и снимаше с нас до качването ни в стаята ми. Аз така и не изпълних тези, според мен, незаконосъобразни разпореждания за ползване на помощни средства по смисъла на ЗМВР, без да има основание за това", разкрива още полицаят.
ВЕЧЕРТА НА АРЕСТА НА БОРИСОВ, ГОРАНОВ И АРНАУДОВА
Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова са арестувани вечерта на 17 март, малко преди централните новинарски емисии по телевизиите. Свидетелските показания сочат, че разпореждането за ареста и претърсванията на тримата са спуснати лично от тогавашния министър-председател, който привиква в кабинета си разследващи полицаи и техните началници. В Министерския съвет са извикани и двама висши представители – председателят на Държавна агенция "Национална сигурност" Пламен Тончев и Емил Тонев, директор на НСО, който също е разпитан в качеството му на свидетел.
Пред разследващите шефът на НСО Емил Тонев споделя, че е бил извикан лично от Кирил Петков. Едва в кабинета на премиера Тонев разбира, че се готви задържането на Бойко Борисов. От началника на Национална служба охрана е изискано да съдейства на полицейските органи, тъй като лидерът на ГЕРБ се ползва с държавна охрана и да не се стигнело до "инцидент тип Белите брези", когато заради липса на координация между две звена на МВР се стигна до трагичната смърт на две "барети".
Ръководителят на НСО трябвало да чака повече от час и половина, докато Петър Петров, съветникът на Кирил Петков, му наредил да се свърже с охраняващия екип на Бойко Борисов, за да ги предупреди, че се провежда полицейска акция и да съдействат на органите на МВР. Ген. Тонев провежда разговор с охранителите на лидера на ГЕРБ, които са информирани за ситуацията. Няколко минути по-късно обаче се налага Емил Тонев отново да звъни на колегите си в Банкя. Този път, защото изпратените от Кирил Петков полицаи не могли да открият къщата на Борисов и се били изгубили.
Служителите на Главна дирекция "Национална полиция" намират дома на Бойко Борисов и дори са посрещнати от ръководителя на охраняващия го екип. Влизат в дома на Борисов, докато той вечеря със семейството и внуците си. Всички изпадат в шок. Особено децата и дъщеря му, която, както по-късно стана известно, е бременна.
По същото време компанията в Министерския съвет, в която влизат: Кирил Петков, Асен Василев, Бойко Рашков, Петър Петров и други, започва да празнува. "В този момент някой от присъстващите извади бутилка "Chivas Regal", наляха уиски на всички, даже и на мен сложиха чаша", разказва пред разследващите ген. Емил Тонев.
"Правиха си наздравици и се поздравяваха, че Бойко Борисов е задържан", казва ген. Тонев пред разследващите.
Почнаха да говорят и за обиск на къщата, където Борисов живее", пише още в показанията на ген. Тонев. "Щели да намират пълни сакове с пари, това го говореше повече Асен Василев“, разкрива ген. Тонев.
След ареста на Борисов в кабинета на Петков в Министерския съвет започнали да идват гости, свидетелства още Тонев: "Дойдоха следните гости – Даниел Лорер със съпругата си, министърката на административната реформа Калина Константинова, дойде и Лена Бориславова, дойде и Румен Спецов. Дойде и шефа на дирекция ПР на МВР… Всички седнаха на масата, дамите пиеха шампанско, а мъжете пиеха уиски. Говореше се от Кирил Петков и най-вече Асен Василев, че Бойко Борисов трябва да бъде изведен с белезници от къщата и така да го закарат в ГДНП…Сещам се, че в някакъв момент Асен Василев обясняваше, че трябвало да се обади, че Борисов се арестува във връзка с европрокурорката Кьовеши, после започнаха да съжаляват, че са обявили, че ареста на Борисов е във връзка с Кьовеши…мисля Асен Василев каза на този шеф на ПР в МВР, че задължително Бойко Борисов трябва да е с поставени белезници на ръцете, звъняха на някой в ГДНП, някъде около 22.30-23.00 часа аз си тръгнах от МС…"
Показанията на Емил Тонев са дадени само преди месец, а тези на директора на Националната агенция по приходите Румен Спецов преди две седмици. В показанията си Румен Спецов потвърждава, че компанията е черпила с уиски след влизането на полицаите в дома на Борисов.
"Всички гледахме на живо излъчването на телевизиите за случващото се пред дома на Бойко Борисов, тогава имаше жив кордон от партийни функционери, те бяха пред дома му и гледахме излъчването до извеждането на Борисов от полицаите от дома му…през цялото време присъстващите (в кабинета на К. Петков) комуникираха с полицаите, които са на терен и участват в задържането…Във всички тези комуникации и разговори, които се водеха с полицаите, съм чул от Бойко Рашков указания за извеждането на Борисов от дома му с белезници. Чух и Кирил Петков да коментира същото обстоятелство, Бойко Борисов да бъде изведен с белезници от дома си…", казал Спецов пред разследващите.
"Кирил Петков, Лена Бориславова са обсъждали по телефона с някого наличието на предпоставка по неотложност и ставането на свидетел по делото на Кирил Петков", заявил Румен Спецов пред прокуратурата.
Спецов уточнява още, че знае от председателя на ДАНС Пламен Тончев, който също е бил извикан в МС, че също не е бил в течение на изненадващата полицейска акция и извършването на незаконни арести, разпоредени от кабинета на министър-председателя срещу лидера на опозицията по това време.
ЦИТАТИ ОТ СВИДЕТЕЛСКИТЕ ПОКАЗАНИЯ
- Нарежданията за обиските и арестите ги даваше лично Кирил Петков …
- В този момент някой от присъстващите извади бутилка „Chivas Regal“, наляха уиски на всички, даже и на мен сложиха чаша"…
- Правиха си наздравици и се поздравяваха, че Бойко Борисов е задържан…Почнаха да говорят и за обиск на къщата, където Борисов живее …
- Щели да намират пълни сакове с пари, това го говореше повече Асен Василев...
- Дойдоха следните гости – Даниел Лорер със съпругата си, министърката на административната реформа Калина Константинова, дойде и Лена Бориславова, дойде и Румен Спецов. Дойде и шефа на дирекция ПР на МВР…
- Всички седнаха на масата, дамите пиеха шампанско, а мъжете пиеха уиски. Говореше се от Кирил Петков и най-вече Асен Василев, че Бойко Борисов трябва да бъде изведен с белезници от къщата и така да го закарат в ГДНП …
- Сещам се, че в някакъв момент Асен Василев обясняваше, че трябвало да се обади, че Борисов се арестува във връзка с европрокурорката Кьовеши, после започнаха да съжаляват, че са обявили, че ареста на Борисов е във връзка с Кьовеши...
- През цялото време присъстващите (в кабинета на К. Петков) комуникираха с полицаите, които са на терен и участват в задържането… Във всички тези комуникации и разговори, които се водеха с полицаите, съм чул от Бойко Рашков указания за извеждането на Борисов от дома му с белезници. Чух и Кирил Петков да коментира същото обстоятелство, Бойко Борисов да бъде изведен с белезници от дома си …