Коалицията очаква 8 евродепутати на изборите на 26 май
Сините получават избираемо място
За пръв път в политическата си история партия ГЕРБ ще се яви в коалиция на избори. Партньор на ГЕРБ за вота на 26 май, когато страната ни ще избира евродепутати, ще е СДС. А целта на обединението е Европейската народна партия (ЕНП/EPP) да има най-висок резултат на европейските избори у нас.
Прецедентът стана възможен след писмо от страна на председателя ЕНП/EPP Жозеф Дол, който преди седмица призова лидерите на партиите, членуващи в ЕНП/EPP, да се обединят с общи листи за европейските избори през месец май. Общо 4 български партии членуват в ЕНП - ГЕРБ, ДСБ, България на гражданите и СДС.
“Форматът ЕНП е много важен за нас, защото това са европейски избори. И колкото тук се опитват да ги превърнат в местни и междупартийни, то те са огромен залог за бъдещето на Европа”, заяви премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов.
Рано сутринта в централата на ГЕРБ бе проведена среща между него, зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов и председателят на СДС Румен Христов, който бе заедно с Владимир Кисьов (СДС) - навремето главен преговарящ за присъединяването ни към Европейския съюз. Ръководствата на двете партии излязоха с решение - да се явят с обща листа на евровота. А от СДС ще получат и две места в нея, като едното е със сигурност на избираема позиция.
От ГЕРБ неофициално коментираха, че е твърде възможно единият кандидат на СДС да е на 5 или 6 място, което е гаранция, че влиза в състава на новия Европарламент. Неофициалните коментари са, че тази позиция в общата евролиста на ГЕРБ и СДС ще е за Владимир Кисьов.
“На този принцип сме се спрели, надявам се и други партии да подкрепят този съюз, защото то ще е в полза на българските граждани”, каза след разговорите Бойко Борисов. Премиерът подчерта, че с председателя на СДС Румен Христов се познава добре от 23 години и допълни, че е нормално СДС и ГЕРБ да си сътрудничат. “Имаме много работа и не мога да се занимавам повече с партийни дела тук. Надявам се всичко да бъде изпълнено и да бъде доведено до успех”, заяви още Борисов.
“Сделка няма и всичко е било прозрачно”, каза от своя страна председателят на СДС Румен Христов и допълни, че предстоят разговори с партията на Меглена Кунева - “България на гражданите” (ДБГ). В момента председател на ДБГ е Димитър Делчев. Както стана ясно, от ДСБ вече отказаха да се включат в общия десен фронт.
Като председател на Предизборния щаб, Цветан Цветанов посочи и дата, до която листата ще бъде факт - 31 март. Очакванията са от СДС да предложат за нея и Илия Лазаров, главен секретар на партията.
От ГЕРБ все още не са обявили водача на листата си, но очакванията са на първо място в нея да бъде еврокомисарят Мария Габриел.
В момента от 17 български евродепутати, 6 са от ГЕРБ. “Амбицията ни е заедно да спечелим 8 места в новия Европарламент”, каза още Румен Христов.
Кампания
18 000 аплодират Манфред Вебер в Арена Армеец
Водещият кандидат на Европейската народна партия (ЕНП/EPP) за председател на Европейската комисия пристига в София на 19 май. Точно седмица преди европейските избори от ГЕРБ събират актива си в Арена Армеец, а Вебер ще поздрави кандидатите за евродепутати от листата на десните. На събитието се очаква да присъстват близо 18 000 души.
От ЕНП вече подчертаха, че ключово за десните партии в ЕС е да са първа политическа сила и да получат поста на председател на Европейската комисия в следващия й мандат.
“Само работейки заедно можем да постигнем максимално представителство на ЕНП в следващия европейски парламент и да гарантираме, че нашият водещ кандидат Манфред Вебер ще бъде следващият председател на Европейската комисия”, каза и лидерът на десните Жозеф Дол в писмото си до българските партии, които членуват в ЕНП.
Стефка Стоева, председател на ЦИК, пред “Труд”: Ще изследваме бързо практиката за грешки
Всички членове на спецкурсове
“Аз съм била съдия и съм виждала грешките на членовете на избирателните комисии при другата нормативна уредба. Една от първите задачи трябва да бъде изследване на практиката както на ЦИК, така и съдебната практика”. Това заяви в отговор на въпрос на “Труд” новоизбраният председател на Централната избирателна комисия (ЦИК) Стефка Стоева. “Това може да се извърши много бързо и да се установят грешките. Дълбоко вярвам в обучението на членовете - това е начин грешките в работата да се избегнат. Предстои ни много работа и нямаме избор, освен да се справим”, подчерта Стоева. По думите й е полезно е, че има приемственост между стария и новия състав на ЦИК. Тя подчерта и новите моменти с поправките в Изборния кодекс, който следва да бъде гласуван на второ четене близките дни: новото в закона е машинното гласуване в 3000 секции, новост има в начина на вземане на решенията на ЦИК и обжалванията на решенията на ЦИК - една част пред ВАС, а друга пред административните съдилища. Депутатите гласуваха и заместниците на Стефка Стоева - Силва Дюкенджиева (БСП), Таня Йосифова, („Обединени патриоти”) и Кристина Цанкова-Стефанова („Воля”). Секретар на ЦИК ще е Севинч Солакова, предложена от ДПС. Ръководството на ЦИК встъпва в длъжност от днес - 21 март 2019 година. Веднага след гласуването новият председател Стефка Стоева отиде на разговор с досегашния шеф на ЦИК Ивилина Алексиева.
Обрат на „Позитано” 20
Кристиан Вигенин оттегли номинацията си
Депутатът от БСП Кристиан Вигенин оттегли номинацията си от листата на БСП и няма да участва в състезанието за Европейския парламент.
“Решението ми няма връзка с последния Национален съвет, информирах председателя Корнелия Нинова за намеренията ми преди провеждането му”, написа той във фейсбук. И обяви, че категорично подкрепя водача на червената листа Елена Йончева.
“След дни на сериозен размисъл, претегляйки различни аргументи как мога да бъда най-полезен за БСП и за България, аз взех своето решение - оставам тук”, написа още депутатът.
Сред основните причини за оставането си, Вигенин посочва: “България е изправена пред тежки предизвикателства, няма да е пресилено, ако кажа, че под въпрос е оцеляването ни като нация”.
Професор Михаил Константинов пред „Труд”: Първият в листата не е бетониран
- Ще увеличи ли СДС резултата на управляващите в предстоящия избор за Европейски парламент, проф. Константинов?
- Действително, това се случва за първи път до сега и ГЕРБ не е правила предизборни коалиции. Колко гласа носи СДС ще видим като минат изборите, но СДС все пак е запазена марка. Това беше организацията, която първите 10 години след падането на комунизма беше символ на промените, на десницата и на демокрацията. Да не забравяме, че БСП сравнително бавно преглътна тези процеси. В началото имаше митинги срещу НАТО и т.н. от страна на левицата, докато от самото начало СДС провежда проевропейска и демократична политика.
- В този смисъл, това би било позитивно за политическия живот в страната?
- Аз виждам, че се изпълнява призива на председателя на ЕНП Жозеф Дол. Ние, българите, сме малко лицемери в това отношение. Когато искаме нещо да не ни харесва тука, гледаме как е в Европа, как e на Запад, защото те са по-богати, по-умни, но когато нещо друго правим - не винаги мислим така. Ето, виждате Европейската народна партия - ръководството й призова българските партии членки на ЕНП, а те не са малко, да се обединят. Две от тях го направиха. Призивът на най-голямото европейско семейство беше чут.
- При такова коалиционно редене на листата за Европейски избори, явно ще е необходимо всеки кандидат в нея да си прави кампания за преференции?
- Който кандидат иска да се класира по-напред ще трябва да направи активна преференциална кампания. Да кажем, че една партия получи 500 000 гласа, защото гласовете, които ще получат големите партии са между 500 000 - 700 000, тогава, за да се премести някой по-напред и да участва в преференциалното състезание, трябва да получи 35 000-40 000 преференции. Искам да изтъкна, че първият в листата за европейските избори не е бетониран. Спомнете си, че през 2014 година в избора участваше Реформаторският блок, който успя да спечели един евромандат - спечелен от Светослав Маринов, който беше втори в листата, след Меглена Кунева. Маринов тогава получи около 40 000 - 50 000 преференции и като силно разпознаваемо лице в българската десница, успя да измести водача в листата. Тогава преференциите доведоха до драматичен резултат - водачът отпадна. Така, че състезанието е много по-интересно така, защото има шанс някой да измести и първия в листата.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш