Сергей Лавров се среща с Антъни Блинкен за първи път от началото на войната в Украйна

Руският външен министър Сергей Лавров и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен може да се сблъскат в четвъртък по темата войната в Украйна на годишната среща на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) в Малта.

За Лавров това е първото пътуване до страна-членка на Европейския съюз след руската инвазия в Украйна през 2022 г. и това вече предизвика възмущението на ръководителя на полската дипломация, съобщава Reuters.

Ръководителят на руската дипломация Сергей Лавров дойде в Малта, "за да излъже за руската инвазия", каза полският му колега Радослав Сикорски в четвъртък. "Г-н Лавров идва тук, за да лъже за руската инвазия и това, което Русия прави в Украйна. И няма да слушам тези лъжи. Няма да седна на една маса с г-н Лавров", каза полският министър при пристигането си на министерската среща на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа в Та'Кали, Малта.

Украйна ще бъде доминиращият политически въпрос на срещата на ОССЕ, която трябва официално да одобри постигнатите в последния момент споразумения по въпроси, включително ръководни позиции в органа за сигурност. Сергей Лавров и неговият американски колега Антъни Блинкен, чийто мандат изтича следващия месец, не са насрочили двустранна среща.

От началото на войната на Русия в Украйна те от време на време присъстват на едни и същи международни срещи, но взаимодействието им е меко казано ограничено. През март 2023 г., в кулоарите на срещата на Г-20 в Ню Делхи, те са имали непланирана среща, която според руското външно министерство е продължила по-малко от 10 минути. По-късно Блинкен заяви на пресконференция, че е казал на Лавров да продължи да се занимава с дипломатически усилия, а Лавров обясни пред руските медии, че срещата е била конструктивна, но че не е чул нищо ново за позициите на САЩ.

Срещата на външните министри и други служители на ОССЕ от 57 държави-участнички от Северна Америка, Европа и Централна Азия е засенчена от предстоящото завръщане в Белия дом на Доналд Тръмп, чиито съветници пускат предложения за прекратяване на войната в Украйна, която ще отстъпи големи части от страната към Русия.

Тъй като Тръмп трябва да встъпи в длъжност след месец, западните сили са готови да потвърдят подкрепата си за Украйна, а Русия вероятно ще поднови критиките си към ОССЕ, за която Лавров миналата година каза, че е "по същество превърната в анекс на НАТО и Европейския съюз".

ОССЕ е наследник на орган, създаден по време на Студената война за диалог между Изтока и Запада. През последните години и особено след като Русия нахлу в Украйна, Москва използва правото на вето, което всяка страна има, за да блокира решенията на организацията. Тази година Армения и Азербайджан блокираха бюджета на ОССЕ, твърдят дипломати, поради проблеми, свързани с конфликта им в планинската територия на Нагорни Карабах.

Дипломати казаха, че тази седмица е постигнато споразумение за заемане на четири ръководни длъжности в ОССЕ, включително тази на генерален секретар, която ще бъде поета от турчина Феридун Синирлиоглу, бивш външен министър във временното правителство през 2015 г. 

Най-важното годишно решение в ОССЕ, а именно коя страна ще заеме следващото й ежегодно ротационно председателство, отдавна е взето. Финландия ще го проведе за 50-ата годишнина от Заключителния акт от Хелзинки, който постави основата на настоящата ОССЕ.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят