Ръководителят на Световната здравна организация предупреди, че бързането на богатите страни да пуснат бустерни дози ваксина за коронавирус задълбочава неравенството в достъпа до инжекции, което удължава пандемията.
Здравната агенция на ООН отдавна предупреждава, че крещящата неравнопоставеност в достъпа до ваксините за Covid оставя много уязвими хора в по-бедните страни без нито една инжекция, докато по-богатите страни въвеждат широки програми за подсилване.
"Общите програми за подсилване вероятно ще удължат пандемията от COVID-19, вместо да я прекратят, като насочат доставките към страни, които вече имат високо ниво на ваксинационно покритие, давайки на вируса повече възможности да се разпространи и мутира", заяви пред репортери генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус. "Никоя страна не може да стимулира с бустерни дози излизането си от пандемията."
Генералният директор цитира данни, според които в световен мащаб "около 20% от всички дози ваксини сега се използват ежедневно за подсилващи и укрепващи ваксинации". Както подчерта Гебрейесус, липсата на равен достъп до ваксини в световен мащаб "струва живота на много хора". "През 2021 г. 3,5 милиона души са загубили живота си заради COVID-19, повече от общия брой на случаите на ХИВ, малария и туберкулоза през 2020 г.", каза той. Ръководителят на СЗО припомни, че коронавирусът убива около 50 000 души всяка седмица.
Коментарите му идват в момент, когато светкавичното разпространение на варианта Омикрон по света, след като беше открит за първи път в Южна Африка миналия месец, намали надеждите, че най-лошото от пандемията е отминало. Новият вариант се разпространява с безпрецедентна скорост и вече е открит в 106 държави, съобщи СЗО.
Първите данни сочат, че силно мутиралият вариант е не само по-преносим от предишните щамове, но и може да избягва по-добре някои защитни ваксини, въпреки че допълнителните дози изглежда повишават нивата на защита.
Генералният директор призова световната общност да даде приоритет на постигането "възможно най-скоро" на 40-процентно покритие с ваксини във всички страни и на 70-процентно покритие до средата на 2022 г.
Covid може да стане ендемичен, но това не означава, че ще стане по-малко опасен. Това заяви от своя страна експертът от Световната здравна организация (СЗО) Мария ван Керхов.
"Вирусът продължава да се разпространява", отбеляза тя. „Вероятно е да стане ендемичен. Може би ще има сезонни разлики. Но това не означава, че ще бъде по-малко опасен, а че ще се разпространява по-бавно. Доколко коронавирусът ще стане по-малко агресивен, предстои да разберем. Преходът към края на пандемията ще бъде постепенен. Но сега сме в разгара на пандемията. Вирусът се разпространява при всякакви условия и очакваме да се развива“.
Twitter Publish
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш