Си Дзинпин обеща, че Китай ще изпълни амбициозната си цел за растеж на БВП от 5 процента тази година и ще остане двигател на глобалната икономическа експанзия, докато Пекин засилва усилията си за повишаване на слабото доверие на инвеститорите, пише Financial Times.
Коментарите на китайския президент дойдоха ден след като лидерите на страната смекчиха позицията си по паричната политика за първи път от 14 години в опит да се справят с вкорененото слабо потребление и дефлационния натиск във втората по големина икономика в света.
Китайските акции първоначално се повишиха във вторник след новините за подкрепата на Политбюро на Комунистическата партия за повече облекчаване на паричната политика - най-силният знак досега за неговата решимост да приложи по-отстъпчива политическа позиция. Индексът CSI 300 се повиши с цели 3,3% на отваряне, преди да намали печалбите си до 0,7% на затваряне.
Доходността на еталонните 10-годишни държавни облигации на Китай се понижи с пет базисни пункта до 1,86 процента в сутрешната сесия, достигайки рекордно ниско ниво, тъй като инвеститорите заложиха на по-нататъшни намаления на лихвените проценти от централната банка. Цените на облигациите се движат обратно пропорционално на доходността.
„Китай има пълно доверие в постигането на тазгодишната цел за икономически растеж и в продължаването на ролята си на най-големия двигател на икономическия растеж в света“, каза Си Дзинпин на среща в Пекин на ръководители на многостранни институции, включително управляващия директор на МВФ Кристалина Георгиева и президента на Световната банка Аджай Банга.
Инвеститорите търсят допълнителни признаци, че Пекин, който обяви някои мерки за икономически стимули през септември , засилва усилията си за стимулиране на потребителското търсене, като икономиката е под дефлационен натиск през последните две години.
Търговските данни във вторник показаха, че вносът на Китай през ноември е намалял с 3,9% на годишна база, най-много от февруари, което според анализатори отразява слабо търсене. Данните за инфлацията в понеделник показаха, че потребителските цени са се повишили само с 0,2% на годишна база през ноември.
Износът на Китай през ноември нарасна с 6,7% спрямо предходната година, което е под прогнозите на анализаторите в доларово изражение.
„Растежът на износа рязко се забави миналия месец, но се съмняваме, че това е сигнал за края на неотдавнашния бум на износа на Китай“, казва Capital Economics. „Очакваме износът да се ускори отново през следващите месеци, подкрепен от печалбите в конкурентоспособността на износа и митата на износителите, които са предни.“
Лидерите на Китай трябва този месец да проведат една от най-важните си срещи за определяне на дневния ред за икономиката през следващата година, Централната икономическа работна конференция. Инвеститорите очакват срещата да сигнализира за по-големи усилия за стимулиране на вътрешното потребление, което беше засегнато от забавянето на цените на имотите.
Освен това се очаква Пекин да се подготвя за възможни последици от изборната победа на Доналд Тръмп миналия месец, което породи опасения за по-високи мита. Търговският излишък на Китай със САЩ се разшири до 34,9 млрд. долара през ноември от 33,5 млрд. долара месец по-рано.
„Китай желае да поддържа диалог, да разширява сътрудничеството, да управлява различията и да насърчава развитието на китайско-американските отношения в стабилна, здравословна и устойчива посока, надявайки се, че американската страна ще посрещне Китай наполовина“, каза Си Дзинпин, предаде държавната информационна агенция Синхуа.
Тръмп каза в интервю за NBC News през уикенда, че наскоро е разговарял със Си Дзинпин, но не каза какво е било обсъдено.
В понеделник Политбюро обеща да приложи „извънредни“ мерки за стимулиране на растежа и стабилизиране на фондовия пазар и сектора на имотите.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш