Мина „Мирни“ е една от най-дълбоките в света
Източник на скъпоценности в миналото, фантастичен град на бъдещето
Диамантената мина „Мирни“ е една от най-големите изкуствени дълбочини на планетата. Огромната открита мина за кимберлит се намира на територията на бившата Якутска автономна съветска социалистическа република, сега Източен Сибир.
Богатото на диаманти находище е открито на 13 юни 1955 г. от съветски геолози по време на мащабна експедиция в Якутия. Мината е с дълбочина над 525 метра и е четвъртата най-дълбока в света с диаметър от 1200 метра. Откритият добив е спрян през 2001 г., а през 2009 г. се набляга на подземния добив на диаманти. Що се отнася до бъдещето й, има планове за преустройство на изоставената кариера в град на бъдещето!
Ценни минерали
След поредица от неуспешни разузнавателни експедиции, геолозите случайно се натъкват на находището на кимберлит. Това е вид магмена (вулканична) скала, открита за първи път в Кимбърли, Южна Африка. Скалите се образуват в земната кора във вертикални вулканични тръби, свързани с интрузивното инжектиране на магма от земната мантия.
Кимберлитното находище, богато на диаманти, се появява в идеалния момент за Съветския съюз, който е опустошен след Втората световна война и икономиката му е практически в руини. Ресурсите се оказват безценни за възстановяването на държавата.
Разработката на мината започва през 1957 г., но това не е никак лесна задача. Първо, метеорологичните условия в района са много тежки. Зимата продължава около 7 месеца и температурите падат до -40 градуса по Целзий. Автомобилните гуми и стоманата често стават твърде крехки за използване и нафтата редовно замръзва. Това сериозно затруднява инженерите и учените, които прибягват до използването на динамит и реактивни двигатели, за да разтопят вечната замръзналост и да достигнат до находищата на диаманти. През нощта цялата мина трябва да бъде покрита, за да не замръзнат машините.
Нещата не са много по-добри през кратките летни месеци. Предишната твърда като скала земя често се превръща в киша. Повечето от сградите са повдигнати на кокили, за да не потъват в разтопената вечна замръзналост. Всички преработвателни предприятия са изградени на по-здрава основа, като най-близките са на над 20 км. от находището. Въпреки проблемите, мината работи и скоро става много печеливша.
Високо качество
Най-големият скъпоценен диамант, намиран някога в СССР, се съхранява в Диамантения фонд в Кремъл.
През 60-те години на миналия век мина „Мирни“ произвежда 10 000 000 карата (2000 кг.) кимберлитови диаманти годишно. Учудващо е, че около 20% от добитите диаманти са със скъпоценно качество. Горните слоеве на мината (до дълбочина около 340 метра) наистина имат много високо съдържание на диаманти.
В долната част на кариерата съдържанието на диаманти е много по-ниско и достига до 2 000 000 карата годишно. Някои от намерените диаманти са рекордни, най-големият от които е добит през декември 1980 г. Това все още е най-големият скъпоценен диамант, намиран някога в СССР, и един от най-големите, откривани в света. Днес се съхранява в Диамантения фонд на Русия в Кремъл.
Добивът е спрян за кратко през 90-те години на миналия век, след като дъното на кариерата е наводнено. Оценките на стойността на продукцията от мината определят общата пазарна стойност на всички добити диаманти на около £13 милиарда или повече. Компанията De Beers купува руски скъпоценни камъни от години и контролира цените на световния пазар. През 70-те години те искат да опознаят по-добре находището и процесите на добив. Едно от изненадващите открития е, че предвид местния климат, се използват методи на сухо раздробяване на диамантената руда, тъй като водата бързо замръзва.
Откритият добив продължава повече от 40 години, докато мината е затворена през 2001 г. Тъй като инженерите отдавна очакват повърхностният добив да спре в рамките на няколко десетилетия, програма за изграждане на подземни тунели започва през 70-те години и след 1999 г., добивът е подземен. След окончателното разпадане на СССР през 1991 г. минните дейности са прехвърлени на Sakha Diamond Company, а по-късно на Alrosa (най-големият руски преработвател на диаманти), който все още управлява мината. Компанията връща „Мирни“ в производство през 2009 г. и се очаква да продължи работа още 50 или повече години.
Туристически обект
Иновативното архитектурно студио AB Ellis Limited обяви през 2010 г., че планира да построи гигантски град с купол, наречен Eco-city върху изоставената открита мина. Предвижда се обекта да привлича туристи и жители на Източен Сибир и да може да побере над 100 хиляди души. Градът ще бъде разделен на 3 нива с вертикална ферма, гори, жилищни сгради и зони за отдих. Самият купол ще включва слънчеви панели за захранване на целия град, къщи и друга основна инфраструктура.
Слънчевата светлина ще бъде насочена и към по-ниските нива, където кислородът и храната, произведени от дървета и други растения, ще осигурят годен за дишане въздух за града. Жителите ще живеят на горните етажи, където температурата трябва да остане относително постоянна и топла в сравнение с ниските температури навън през зимните месеци. Досега този проект не е реализиран, а съществува само на чертежи.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш