Симеон Сакскобургготски закрива Комисията по досиетата

Българите посрещнаха Симеон Сакскобургготски като спасителя, който ще ги избави от социалистическото минало, а той спря разкриването на досиетата.

32 години след Десети ноември - ДС пак е тук

Бившият монарх работил през 80-те за фирма на комунистическите тайни служби

Имал акции в дружество на агент “Румянцев”

32 години след Десети ноември бившата Държавна сигурност все още дърпа икономическите конци в държавата. “Труд” започна поредица за лостове на бившите тайни служби, действащи в европейска и натовска България и хората, които ги управляват. Имената им се знаят от всички, действията им - само от някои. Досега ви разказахме как една от най-големите и успешни компании в България - “Еврохолд”, придоби преди дни електроразпределителното дружество ЧЕЗ. Зад нея обаче стои скандалният бизнесмен Атанас Тилев, известен с агентурното си име в ДС - “Румянцев”. През годините над него е опъвал чадър бившият шеф на разузнаването ген. Бриго Аспарухов, за когото разказахме вчера. С Атанас Тилев обаче е свързан и Симеон Сакскобургготски. Бивши служители на ДС твърдят, че досието на агент “Румянцев” е било унищожено именно заради царя. От тайните документи можело да се разбере каква е връзката му с комунистическите тайни служби - не само в България, но и в СССР.

Царят се забърква с тайните служби на България в далечната 1981 г., когато в Швейцария се запознава с Атанас Тилев - агент “Румянцев”. Агентът на ДС прави предложение до шефовете си монархът в изгнание да бъде назначен в концерна “Тампела” като консултант. Досещал ли се е бившият монарх, че работи за тайните служби на комунистическия режим, ще остане загадка. Връзките между него Тилев и обаче са много здрави и продължават и след демократичните промени през 1989 г.

В имуществената си декларация за 2003 г. Симеон Сакскобургготски, като премиер, обявява пред Сметната палата, че със съпругата си са придобили 5% дял от застрахователна компания “Витоша” на стойност 180 000 лева. Основни акционери в дружеството са “Дару финанс” ЕООД, която е свързана с Тилев, и Асоциацията на българските предприятия за международни превози и пътища.

Атанас Тилев - агент “Румянцев”, назначил Симеон във фирма на ДС, а след това го направил акционер в “Дару кар”.

Член на борда на директорите и на “Витоша”, и на “Дару финанс” е шефът на разузнаването Бриго Аспарухов. Година по-рано управлението на Сакскобургготски участва във втория по големина опит за замитането на престъпленията на комунистическия режим след унищожаването на част от досиетата през 1990 г. Той отменя първия закон за досиета, приет през 1997 г. и променен през 2001 г., който макар несъвършен е бил трън в очите на щатни и нещатни агенти на ДС. Комисията, изследваща документите на комунистическите тайни служби е изгонена от сградата, където се помещава. И това едва ли е случайно.

Обяснението на Сакскобургготски звучеше смешно и наивно - по този начин искал да обедини нацията. “Това са глупости, които ги говореше той през цялото време. Не може да се обединят палачи и жертви без да има разкриване на истината и без да се прочете историята”, твърди бившият председател на Комисията по досиетата Методи Андреев. “Помирение не се получи. По-скоро хора, свързани с ДС, при него получиха много добри финансови и политически позиции. Агентите на ДС преживяха един ренесанс след управлението на Иван Костов, когато те официално бяха изтласкани от много сектори на икономиката и политиката, а при царя се върнаха”, е категоричен той.

Странните връзки на Сакскобургготски с ДС лъснаха пред целия свят, когато той реши да назначи за свой съветник щатния офицер от ДС и бивш шеф на разузнаването Бриго Аспарухов. Само негативната реакция у нас и на западните партньори на България, спряха този план. Странният избор изправи на нокти и НАТО, към което България се канеше да се присъедини. И до този момент царят не е дал обяснение за тези си действия, които биха били абсолютно нелогични, ако не е бил свързан съзнателно с бившата Държавна сигурност.

На пръв поглед безумното решение на бившия монарх е изключително странно, но политолози твърдят, че си има обяснение. Именно Бриго Аспарухов като шеф на разузнаването след Десети ноември, е човекът, унищожил досието на приятеля на Сакскобургготски Атанас Тилев - агент “Румянцев”, от което можеха да станат ясни доста неща. Ако тези документи бяха запазени, сега можеше да се проследи и анализира доколко Тилев само е слухтял и донасял за монарха, и доколко Симеон любезно е давал информация, досещайки се къде ще отиде и кой ще се ползва от нея. Дали ДС доведе Симеон на власт в България, можем само да гадаем. Но през 1992 г. гръмна скандал, който бързо беше замазан - Аспарухов и Тилев отидоха на тайна среща със Сакскобургготски.

“Двамата без знанието на никой в държавата пътуват до Мадрид и установяват среща със Симеон. Каква е била целта на разговорите им остава тайна. Президентът Желев, който реално е работодателят на шефа на разузнаването, научи от медиите къде е ходил Аспарухов. Скандалът бе покрит бързо, защото генералът използваше определени слабости на покойния президент”, разказва пред Faktor.bg полковник Марин Маринов, един от шефовете на свръх секретния отдел 5 в Първо главно управление на ДС. Бившият председател на комисията по досиетата Методи Андреев твърди, че “по времето на Симеон Сакскобургготски да бъдеш офицер от бившата ДС беше предимство, а не - да речем, недостатък - при кандидатиране за работа, при правене на бизнес”. Самият Симеон Сакскобургготски с половин уста опроверга обвиненията срещу него за връзки с ДС, но истината завинаги е унищожена заедно с досиетата веднага след Десети ноември.

При пътуване на главния прокурор до Москва

Путин му прати неофициален хабер

През 2001 г. тогавашният главен прокурор Никола Филчев се върна от Москва, където беше по работа, с писмо лично от Владимир Путин до Симеон Сакскобургготски. Прессекретарят на НДСВ тогава каза, че руският президент просто е поздравил българския премиер и е отправил пожелание за развитие на двустранните връзки.

Въпросът защо писмото не е било изпратено по официален дипломатически път, разбуни духовете и породи слухове за връзки на монарха не само с българските тайни служби. Още повече, че името на близкия приятел на Сакскобургготски - Атанас Тилев, беше свързвано с близки контакти с КГБ. Дали самият Симеон е пратил хабер на руския президент, също не се разбра, но стана ясно, че преди да замине, Филчев е бил при царя във Врана.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи