Проф. Стойков завършваше всяко едно от предаванията с репликата: "Симпатията е взаимна"
По подобаващ начин беше отбелязана 30-та годишнина от създаването на първото телевизионно модно предаване в България „Блясък“ по БНТ, както и началото на българската телевизионна модна журналистика. Това се случи по време на социално-културния проект на Академията за мода „Вечери на стила“ на тема „Блясък“. Благодарение на телевизионната емисия за моден дизайн и лайфстайл тогава бяха поставени професионалните стандарти в този жанр. Ядрото на екипа на „Блясък“ беше съставено от Любомир Стойков (автор на концепцията, сценарист и водещ), Владимир Венков (режисьор и оператор), Лили Вучкова (редактор), Стамен Илиев (кореспондент от Париж) и др.
За пръв път български журналист в лицето на Любомир Стойков представи пред родната телевизионна аудитория интервюта с представители на световния моден дизайн – с такива прочути творци като Пако Рабан, Пиер Карден, Жан Пол Готие, Жан Луи Шерер, Жак и Давид Пизанти и др. Специален фокус беше поставен върху изкуството на най-влиятелните български дизайнери Запрян Маринов, Мария Недкова, Жана Жекова, Натали Генова, Йорданка Чернаева, Васко Василев, Ралица Петрова, Кристина Авангард, Светла Димитрова, както и на по-младите им колеги тогава – Албена Александрова, Милка Александрова – Бучи, Тотка Дочева и др.
Освен Лили Вучкова редактор и Анелия Ранчева, а в екипа влизаха такива емблематични оператори като Зефир Близнаков, Олег Георгиев, Илиан Емануилов, асистент-режисьори като Ирина и Христофор и чудесната ководеща в началото Лилия Георгиева. Актуалните събития у нас отразяват репортерите Ани Узунова, Мария Райчева, Елица Гилтяй. Дори Шкумбата с неговите страхотни вицове участва често в предаването, а проф. Мария Трендафилова от Националната художествена академия лично рисува илюстрациите към рубриката „История на костюма“.
Тогава проф. Любомир Стойков взима интервю от дизайнера Пако Рабан
По време на „Вечерта на стила“ първият автор и водещ на телевизионното модно шоу проф. Любомир Стойков изтъкна: „Предаването за мода „Блясък“ по БНТ започна да се излъчва през пролетта на 1994 година и е пионерско в този жанр. Още е в паметта ми първата среща с режисьора и оператора Владимир Венков, редактора Лили Вучкова, продуцента и с другите колеги, които дойдоха в моя преподавателски кабинет във Факултета по журналистика и ми казаха следното: „Искаме да направим това предаване, но не знаем как, а ти знаеш и можеш!“. Приех веднага поканата им, защото имах готовност, желание, компетентност и знание за това. Всичко това се случи само четири години след установяването на демокрацията у нас, вече имаше реални условия за старта на специализирано предаване за мода.
Пътуваше се свободно зад граница, нямаше информационни прегради от идеологически характер, налице бе огромен интерес от страна на зрителите към темата за стила и модния дизайн, имаше концепция за предаване от този тип и в никакъв случай на последно място – имаше личност като Хачо Бояджиев, който прегърна идеята и даде зелена светлина пред този проект. Моя милост беше вече минал през уникалната телевизионна школа на Бригита Чолакова и ако прибавим към това работата ми за най-утвърдените по времето на соца модни списания като „Лада“ и „Божур“ – имах готовността, компетентността и желанието да поема това предизвикателство. Но това не е толкова важно. Най-важното бе, че създадохме и наложихме предаване, което да информира и интерпретира най-значимото в света на модата, модния дизайн и – както днес вече е прието да се казва – съвременния лайфстайл. До този момент това се правеше спорадично, инцидентно и фрагментарно. В световната телевизионна практика не бяха много модните предавания, а до появяването на Фешън ТВ имаше още години. Мисията ни беше компетентно, професионално и коректно да отразяваме най-интересните събития в модния дизайн и да разширяваме тематичната палитра в тази посока – не само до модните творци, но и да хвърлим повече светлина върху труда и постиженията на модните фотографи, гримьорите, фризьорите, фотомоделите, стилистите, както и към историята на костюма. Желанието ни бе да допринесем историята на облеклото да се превърне в история на изкуството. За нас модата още тогава беше изкуство!“, каза той.
Във вечерта, посветена на „Блясък“, бяха показани няколко тематично издържани произведения на носителите на „Златна игла“ – Албена Александрова, Радостина Долапчиева, Стоян Радичев, Ивет Апостолова, Албена Иванова-Деянова. В бляскавото събитие взеха участие и такива впечатляващи дизайнери като Лиляна Петрова-Лулу, Таня Ян и Илиана Константинова. Дебют във Вечерите на стила направи дизайнерката на бижута Наталия Йолова. Свои вълнуващи спомени за началото на телевизионното предаване „Блясък“ разказаха Лили Вучкова и Владимир Венков.
Лили Вучкова сподели: „Най-важното е, първо, че Любо Стойков не само оцеля, но успя да се развие много и да така да се каже, да понесе всички удари на времето и сега след 30 години да си е все същият. Готин, страхотен! Един от най добрите експерти за мода в България. А относно „Блясък“ - винаги съм си мислила, че външната страна на самата мода е бляскава и красива. Този свят винаги ме е привличал с красотата си, но голямата истина е, че зад него винаги трябва да стои вътрешна красота, вътрешно усещане. И това, което Любо каза за докосването до големите модни творци, наистина е така. Всеки един от тях носеше своята невероятна душевност, която ние се опитвахме да представим. Любо, приятелю, благодаря ти за поканата. Много ми е мило, че съм тук отново сред красиви момичета, сред бляскави тоалети, сред талантливи млади съвременни дизайнери и хора, които се занимават с мода!“.
Владимир Венков също беше откровен: „Радвам се, че по това време, когато направихме „Блясък“, когато съставихме този екип, попаднах в тази атмосфера. Аз не разбирам от мода, но се научих. Държа да отбележа, че Любо Стойков беше абсолютно подготвен още за първите интервюта, които заснехме в Париж. Аз съм работил с много водещи, включително и Кеворк Кеворкян. Дълги години съм снимал с него и съм бил в неговия екип. Любо Стойков се явяваше на снимки винаги подготвен. Знаеше за всеки дизайнер такива подробности, такива детайли – просто не знам откъде ги намираше. Нашите интервюта бяха безспорно много добри и ги подарихме на българските зрители в националната телевизия. Това е наша телевизия и аз казвам наша, защото тогава наистина имаше само една телевизия и тя бе Българската национална телевизия. За нея говоря. Така че, Любо, благодаря ти за всичките добри моменти, в които сме били заедно, както каза и Лили Вучкова, аз мога да дам оценка на Любо, но то се вижда и без нея – видно е откъде той тръгна и докъде стигна. Той написа много томове книги за модата, Дай Бог да напише още някоя друга книга, по която да се ориентират младите дизайнери. И все пак - моята оценка е отличен плюс. Отличен, че и отгоре – 12! Любо Стойков, напред, приятелю, ти не се отказваш. Бъди все такъв!“.
Проф. Любомир Стойков най-сърдечно благодари на тях и на всички, участвали в този толкова важен творчески проект за телевизията, за визуалната култура и за арт журналистиката. Той изтъкна колко много е научил от работата си с Владимир Венков и Лили Вучкова, както и с другите си прекрасни колеги в екипа и категорично заяви, че никога няма да ги забрави – тях и първата мисия на „Блясък“.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш