Синдикатите в образованието настояват за увеличение на възнагражденията във ВУЗ-овете от 1 януари

В становище до премиера и министъра на образованието синдикатите в образованието настояват разпределението на средствата за увеличение на възнагражденията на академичния състав в държавните висши училища, предвидени в бюджета за тази година, да се ускори и да влезе със задна дата от 1 януари.

Пред БНР те посочиха, че остават в готовност за протестни действия, ако исканията им не бъдат изпълнени. 

В общото си становище до Николай Денков и Галин Цоков от Синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ и от Синдикат "Висше образование" към КТ "Подкрепа" поставят две искания.

Първото от тях е да се приеме последното от общо четири предложения на Министерството на образованието, обсъдено на две срещи в МОН през декември и януари, а именно - началната заплата на асистент да бъде повишена от 1810 лв., колкото е в момента, на 2150 лв., което е с 50 лв. по-малко от поисканите първоначално от синдикатите 2200 лв., но пък е най-близко до техните изчисления.

"Продължаваме да държим за тази сума -  2200 лв., и да настояваме. По-скоро като краткосрочно компромисно решение би било сумата да е 2150 лева. Със задна дата от първи януари тази година", коментира доцент Станислава Владимирова от Химико-технологичния и металургичен университет, където вече е изготвена протестна декларация с това искане.

Второто искане на синдикатите е да се изпълни договореното през декември допълнителните средства в бюджета за висшето образование да се разпределят по два критерия - брой на академичния персонал и нивото на достигнатите трудови възнаграждения.

"Декември договорихме тези критерии и показатели, целият управителен съвет на ректорите беше, нашият синдикат, колегите от "Подкрепа", министерството. Готовност за протести не е отменена, остава, посочи Лиляна Вълчева, председател на Синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование