„Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ гласуваха „против“
139 депутати от четири партии подкрепиха Рашидов
След тридневни скандали, спорове, обиди и призиви за консенсус 139 депутати от ГЕРБ, ДПС, БСП и „Български възход“ избраха Вежди Рашидов за председател на 48-ото Народно събрание. „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ гласуваха „Против“, а „Възраждане“ се въздържаха.
Системните партии показаха, че няма да позволят разпадане на политическата система и ще противодействат на опитите България да се управлява еднолично, коментираха пред „Труд“ политолози.
„Искат да взривяват политическата система. Ние го говорим от една година. А днес Корнелия Нинова установи, че политическата система била взривена”, предупреди по време на петъчните дебатите Радослав Чолаков от ГЕРБ.
Ден по-рано Корнелия Нинова прозря, че блокирането на работата на Народното събрание помага на онези, които се опитват да променят модела на управление на страната. „Наливаме масло в огъня на онези, които искат да приключат с парламентарната демокрация и с многопартийната система. Това започва да изглежда като сценарий, това е поне от година и половина. Това е големият проблем за държавата. Ставаме ли съучастници в този процес на унищожение на парламентарната република и въвеждане на еднолична власт или намираме разум да се противопоставим и да кажем, че няма по-добра и по-висша форма от парламентарната Република България“, заяви от парламентарната трибуна Нинова.
Изборът на Вежди Рашидов не бе посрещнат еднозначно от парламентарните парии, които чрез гласуването за председател на НС се позиционираха.
Непосредствено преди да започне натискането на бутоните Кирил Петков и Асен Василев поискаха 15 минути почивка за консултации в парламентарната си група. Йордан Цонев от ДПС репликира, че процедура "почивка" от името на ПГ се взима, когато има правилник, а НС няма такова решение.
„Не мисля, че 15 минути почивка ще донесат до сътресение в работата на Народното събрание“, заяви от парламентарната трибуна Никола Минчев.
Мустафа Карадайъ настоя първо да се гласува изборът, а после да се отиде в почивка. След което всяка парламентарна група да предложи свой зам.-председател.
Не бива с процедурни хватки да продължаваме да блокираме процеса за избор на председател. Направихме възможното - обединихме се около кандидатурата на единствения, който успя да обедини по някакъв начин българското Народно събрание. да преминем към избор, заяви Десислава Атанасова от ГЕРБ - ДПС.
Настоявам да преминем към процедура по гласуване на номинираните, добави Атанасова.
Очаквана беше номинацията за Вежди Рашидов от ГЕРБ, но не беше очаквана подкрепата от БСП, призна Кирил Петков.
След избора на Вежди Рашидов за председател на НС бяха сформирани и парламентарните групи.
Новоизбраният председател на Народното събрание Вежди Рашидов е роден на 14 декември 1951 г. в Димитровград в семейство на миньор и певица. Той губи майка си в ранна детска възраст и до 7 клас учи и живее в сиропиталището в село Студен кладенец. След като не го приемат в Художествената гимназия в София, баща му го праща в Мадан - в техникума по минна електромеханика. На следващата година обаче Рашидов успява да се пребори за място в Художествената, а по-късно да стане и студент в Академията в София. Завършва я през 1978 г., работи като асистент, а по-късно се захваща със скулптурата и първите успехи не закъсняват. Впоследствие той има над 50 изложби по света и у нас. Печели и е удостоен с многобройни награди, отличния и признания за своята работа. Произведенията му са в цял галерии из целия свят. През 2021 г. открива собствена галерия в София, която носи неговото име.
Влиза в политиката, без това да е негова цел. Избран е за депутат в 41-вото Народно събрание от Кърджали, като водач на листата на ГЕРБ. Два пъти е бил министър на културата в кабинети на Бойко Борисов.
Шест пъти е избиран за депутат, четири години е начело на парламентарната комисия по култура, приела закона за филмовата индустрия и промени в Закона за хазарта, според които 10% от таксите отиват за култура. След два мандата като министър Вежди Рашидов се връща към изкуството заради здравословното си състояние - през 2015 г. е опериран в Германия.
„Политиката е мръсна работа. В 45-ото Народно събрание видях дъното на парламентаризма. Изхарчихме половин милиард лева заради инфантили, които не си дават сметка, че това тежи на джоба на българина”, казва Рашидов в телевизионно интервю. И добавя, че ако го ядосат, може и да се върне в политиката.
И очевидно са го ядосали.
Заместник-председателите бяха избрани анблок и единодушно, както следва:
Росен Желязков – ГЕРБ-СДС
Никола Минчев – ПП
Йордан Цонев – ДСБ
Цончо Ганев - „Възраждане“
Кристиан Вигенин – БСП
Атанас Атанасов – ДБ
Надежда Самарджиева - „Българки възход“
Влагайте повече разум!
Снощи получих много есемеси и обаждания. 60% ме упрекнаха, че съм се отказал. 60% искат да има държава и парламент. Дълбоко в душата ми се искаше да се отдам на внуците си. Днес се получи нещо интересно. Госпожа Нинова го направи защото е национално отговорен човек, тя винаги е била такъв. Аз є казах, че бих приел само, ако има болшинство.
Колеги, зима идва, хората ще бъдат много унизени и гладни. Ваше задължение е да се грижите за тях, защото ще изкрещят в един момент. Не е хубаво три дни тук да се смеем. Парламентът не е “Сатиричен театър”. Не сме в театър, ние сме тук да работим, да търсим верния път и да излезем с правилно решение. Да се хванем за работа, да престанем да ръкопляскаме. Аз не съм безотговорен човек.
Ще жертвам част от моите останали години в името на Родината, думата идва от род. Аз ще умра на тази земя. Костите на моите родители са на родна земя, в Кърджали, на два квадрата. Никой няма правото да ми стъпче и вземе тези два квадрата. Отново - намалете ерченето, не ви помага, пречи ви. Влагайте повече разум. Хората чакат вашите решения. Това е единственото, заради което се съгласих. Снощи от Маями ми звъни Христо Стоичков. Плачеше след изказването ми. И последната му дума беше: “Върни се, бе, хората те обичат!”. Всичко останало е на втори план. Всички тук сте легитимни български граждани, не се дръжте като прокажени. Не обиждайте българските граждани от турски произход, те са строителите от “Строителни войски”, което вие наследявате. Не се делете. Един човек го направих милионер, колегата Трифонов. Ако играе себе си, няма да изкара. Играе ме с чаша уиски в ръка, и водката е питие, аз пиех водка. Образи се градят така. Аз съм наясно, че от днес нататък започват образите да се градят. Фейсбук работят. Харесвайте себе си и работете.
Желая на този парламент искрено “На добър час, приятели! Бъдете живи и здрави”.
Ситуацията около избора на председател на Народното събрание е безпрецедентна. Днес е критичен ден, защото това е краят на първата седмица на този парламент. Няма пречка президентът Румен Радев да започне рулетката с мандатите.
В Конституцията не е заложен предел, но в живота времето винаги върви напред и свършва за нещо. Така че от тази гледна точка Конституцията не слага пределен ден, но това продължаване на спора само доказва неспособността на парламента да върши каквото и да е. Не случайно в Конституцията е записано, че на първото си заседание в НС депутатите избират председател и негови заместници. А ние виждаме как това първо заседание продължава вече трети ден. През Средновековието е имало случаи при избора на папа да са необходими месеци, дори години. Но ние все пак сме в по-динамично време.
Според мен правилата за избор на председател на НС категорично не трябва да бъдат променяни. Защото в хода на всеки един процес, когато правилата се сменят, това някак създава подозрения и основателни опасения.
Въпросът за избора на председател на НС не трябва да се смесва с формирането на парламентарно мнозинство.
Обикновено изборът на председател на парламента и неговото сваляне в предишните години е показало, че се формира мнозинство или се разваля такова и се създава друго на негово място. Трябва да се разбере, че в тази ситуация изборът не е знак за това какво мнозинство би се опитало да излъчи управление.
Правителство с мандат на ГЕРБ, ДПС или “Възраждане”, ние няма да подкрепим. Трудна работа е да ни притискат. Краят на парламентарната република, хората без пари... с какви аргументи да ни притискат? Внесли сме над 10 социални законопроекта, това ни е грижата сега, похвали се тя. Когато ПП не са били родени като партия, ние сме се борили със статуквото.
Това не означава, че има нова четворна коалиция. По-скоро това е коалиция за избор на председател. Оттам нататък предстоят разговори, за да се види дали може да се излъчи конструкция или коалиция. Нека да изчакаме и да видим. Ние сме участвали в това гласуване заради принципа, който заявихме от първия ден - да подкрепим кандидатура, която е да максимално обединяваща - не намерихме до момента такава, която да събере 240 гласа.
Трудно е да се каже дали има мнозинство, може би ще говорим за плаващи мнозинства. Това Народно събрание наистина е мъртвородено. Ще продължаваме да бъдем свидетели на агония, защото в крайна сметка няма ясно мнозинство. Направи се днес този ход, за да може президентът да започне да раздава мандатите. Съответно тези мандати мога да предположа, че няма да се дават бързо, което означава, че ще се тупка топката. Очакванията ми са, че срокът на работа на парламента ще бъде няколко месеца.
Това, което се случва в парламента, е срам. Ние сложихме фасада, за да прикрием нашата невъзможност да постигнем съгласие. Ако така ще работи този парламент, следващия път няма как да направим фасада, а ще трябва да решим проблемите. По-добре да решим проблемите по-скоро.
Причината да поискаме почивка преди гласуването беше да решим дали да гласуваме “против” или “въздържал се”. Тествахме какво е отношението към опозицията в този парламент. За съжаление, видяхме, че отношението е - “болшинството прави каквото си иска”.
Ние предлагахме формула за консенсус, а не консенсусна личност. Г-н Рашидов от наша гледна точка не може да бъде консенсусна личност. Той има доста богата и известна биография. Поведението на четирите формации, застанали зад Рашидов, започна да показват сила, това личи през процедурата, което има голямо политическо значение. Имаме различия с БСП, които са много по-големи от днешното гласуване. Подозирам, че при тази 4-партийна конфигурация, е възможно да потръгнат нещата - евроатлантическо или националноотговорно.
Не може да се говори за управленско мнозинство, но е възможно да има разговори. Всеки, който имаше какво да каже по време на почивката, имаше възможност да го каже на председателския съвет. Съвсем коректно госпожа Нинова представи решението от него. Опитват се предизборно, маркетингово, да се харесват на своите избиратели, а не следизборно да вършим работа в полза на народа. Ако продължаваме с това поведение като народни представители, няма да има нужда от социолози и политолози за поведението на народните представители, а ще има нужда от психолози и психиатри. Да се ръководим от интересите на народа, а не от маркетинговите ни мераци.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш