След публикацията “Убийствен договор за газ оставил кабинетът “Донев”: Депутати с въпроси за плащания към „Боташ“

Редакцията на “Труд news” разполага с копия от първите фактури за месеците по Споразумението с турската компания “Боташ” и българското държавно дружество “Булгаргаз”.

“Труд news” показва първите фактури, които са получени в “Булгаргаз” от “Боташ” през месеците май и юни

До края на 2023 г. - малко над 46 млн. долара

След публикацията на “Труд news” за дългосрочния договор за газ с турската енергийна компания “Боташ” миналия петък подписан по време на служебното правителство, депутатите от ППДБ Мартин Димитров и Ивайло Мирчев светкавично са внесли въпроси към енергийния министър Румен Радев относно направени плащания по договора, доставки на газ, както и дали текста от Споразумението между “Булгаргаз” и “Боташ” е съгласувано с Европейската комисия.

Депутати от ГЕРБ/СДС коментираха неофициално пред “Труд news”, че е сериозен пропуск и начина за определяне цената за пренос и дали въобще е проведен търг за формираната цена.

“Двете дружества - “Булгаргаз” и “Булгартрансгаз”, са част от енергийната сигурност на държавата, респективно от националната сигурност на България. Има нещо необяснимо в това, че едно служебно правителство, чиято дейност би трябвало да е свързана предимно с провеждането на честни избори, разписва договор със стратегическо значение за енергийните ни доставки, при това за 13 години”, обявиха и от БСП.

“Труд news” показва първите фактури, които са получени в “Булгаргаз” от “Боташ” през месеците май и юни.
От документацията, с която “Труд news” разполага става ясно, че “Булгараз” ще заплати на Боташ до края на 2023 г. “такса услуга” малко над 46 млн. долара (46 525 187,50 щатски долара, б. р.), без оглед на това дали получава или не количества газ на посочената в Споразумението точка на доставка Малкочлар/Странджа. Съгласно Споразумението, за периода от 1 април 2023 г. - 31 декември 2023 г., дружеството “Булгаргаз” е длъжно да заплаща 18,500 МWh/ден по $ 9,145/MWh или по 169 182,50 щатски долара на ден.

Министърът на енергетиката Румен Радев вече обяви в пленарна зала, че ако българската държава предприеме стъпки за ревизиране или стопиране на Споразумението с “Боташ”, то “условията за прекратяване са тежки”.

Според Споразумението и Протокола от 30 декември 2022 г., подписани по време на служебното правителство, “Булгартрансгаз” гарантира за “Булгаргаз на вход на газопреносната си система капацитет от 53 200 МWh/ден на Странджа - Малкочлар. Останалите 53 200 МWh/ден “Булгартрансгаз” гарантира и ги разпределя на “Боташ”, като “Булгаргаз” се задължава да ги резервира и плати за ползване от Боташ. Експерти разясниха, че по този начин “Боташ” получава достъп до българския пазар, като има право да преотстъпва този разпределен капацитет на трети страни.

Кризисни опорки

Посолството харесвало договора

Спешни совалки за Споразумението с “Боташ” е имало от хора на президента Румен Радев след публикацията на “Труд news”, потвърдиха лаконично от “Дондуков” 2. Изготвени са защитни тези на документите, които представителите на служебния кабинет одобрили бързо по Коледа и Нова година. Една от опорните точки била, че да, условията е можело да са по-добри, ако Споразумението е сключвано сега, а не през декември м. г., когато “Булгаргаз” е бил “притиснат до стената” от газовата криза. Договорът бил много в наша полза и турците не искали да се съгласят на него, но в замяна поискали “разширение на К. Андреево”, гласи друга линия на защита. В неофициални разговори висши служители отново са замесили дори посолството на САЩ у нас, което уж било съдействало за подписването на Споразумението. Ако станело много напечено с въпроси в Народното събрание, щели да последват обяснения, че одобряването на Споразумението с “Боташ” от служебното правителство било дори в полза на Украйна.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България