Словенски войници ще бъдат изпратени в България, където ще бъдат част от бойна група с най-малко 20 членове, с цел укрепване на източния фланг на НАТО, съобщиха днес от Министерството на отбраната на Словения, предаде регионалната телевизия „Ен1“.
Интегрирането на словенската армия в бойната група на НАТО в България, в която наред с рамковата държава Италия редовно и периодично участват съюзниците – Албания, Черна гора, Гърция, Хърватия, Румъния, Северна Македония, Турция и САЩ, ще се осъществи поетапно, се казва в изявление министерството, цитирано от словенската информационна агенция СТА.
Времето на изпращане, структурата на контингента, логистичните и други детайли ще бъдат съгласувани с Италия, като се вземат предвид нуждите и възможностите на словенската армия, се казва още в съобщението.
Най-голямата група от служители на словенската армия в чужбина ще продължи да бъде в Косово, където има общо 106 войници. Вторият по големина задграничен контингент с 98 войници е в Словакия, където са част от многонационалните бойни групи на НАТО.
Тридесет и осем словенски войници са част и от бойната група в Латвия.
Около 300 членове на словенската армия и цивилен персонал участват в международни операции и мисии на НАТО, Европейския съюз, ООН и глобалната коалиция с цел опазване на световния мир и сигурност.
Многонационалните бойни групи на НАТО са разположени в осем страни в Източна Европа – България, Естония, Латвия, Румъния, Словакия и Унгария. В България се разполагат контингенти от Албания, Хърватия, Гърция, Черна гора, Северна Македония, Турция и САЩ с рамкова страна Италия. Присъствието на тези бойни групи е отбранително, пропорционално, прозрачно и в съответствие с международните ангажименти и задължения на Алианса. Бойните групи действат съвместно с националните сили за вътрешна отбрана и присъстват по всяко време в страните домакини. Силите от участващите нации се сменят във и извън бойните групи на ротационен принцип и във всеки един момент те могат да бъдат разгърнати в бойните групи или разположени в родните си страни с възможност за бързо разгръщане, ако е необходимо.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш