Сменят правилата за регистрация по ДДС

Служебното правителство предлага промени в правилата за регистрация по ДДС.

Данъка ще внасят фирми с годишен оборот над 85 хил. евро

Ще засичат продажбите за календарна година, а не за последните 12 месеца

Запазват правилата за еднородна дейност

Нови правила за задължителна регистрация по ДДС ще бъдат въведени с промени в Закона за ДДС, които са внесени от Министерски съвет в парламента. В момента задължително се регистрират по ДДС фирми, които имат оборот за 12 поредни месеца над 100 хил. лв.

С промените прагът за задължителна регистрация по ДДС ще бъде увеличен от сегашните 100 хил. лв. на 85 хил. евро, което е малко повече от 166 хил. лв. Освен това на задължителна регистрация по ДДС ще подлежат фирмите, които реализират този оборот не за 12 поредни месеца, а за една календарна година.

В момента в Закона за ДДС дори е записано, че когато оборотът е достигнат за период не по-дълъг от два последователни месеца, включително текущия, лицето е длъжно да подаде заявление за регистрация по ДДС в 7-дневен срок от датата, на която е достигнат оборотът. Това беше записано специално заради фирми по морето, които в рамките на няколко месеца през активния сезон реализират големи обороти, а през останалото време от годината може и да нямат дейност. Имаше случаи фирми да реализират голям оборот през юли и август, но докато изминат 12 месеца, за да бъде засечен годишният им оборот, прекратяват дейността си. А през следващото лято собственикът на фирмата регистрира ново дружество и започва дейността си отново без да е регистриран по ДДС. Затова беше въведен бързият срок за регистрация по ДДС при достигане на прага от 100 хил. лв. за два последователни месеца. С подготвените промени в закона това отпада. И ще трябва да се изчака завършването на календарната година, преди една фирма да бъде задължена да се регистрира по ДДС.

С промените в закона са запазени разпоредбите, които не позволяват да бъдат регистрирани все нови и нови фирми, които извършват една дейност, за да не бъда плащан ДДС. В промените в закона е записано, че при последователното извършване на еднородна дейност в един и същ търговски обект от две или повече свързани лица, в годишния оборот на всяко следващо лице се включва оборотът, реализиран в обекта от всички лица, извършвали последователно дейността в съответния обект преди него. Дейността се приема, че е еднородна, когато е налице идентичност по отношение на две или повече от следните характеристики: предлаганите стоки или услуги, ползваните активи, персонала, търговската марка/наименованието на обекта, доставчиците/клиентите. Но е записано, че при прекъсване на дейността за повече от месец няма извършване на еднородна дейност. Така при сезонната дейност собствениците всяка година ще могат да стартират с нова фирма и да не плащат ДДС.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика