Сградите са строени от царското семейство на собствен терен, купуван на части от дядото Фердинанд I
Имотът е общо 992 дка
Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза са собственици на парка и двореца “Врана”, постанови Софийският апелативен съд. Решението на втора инстанция може да бъде обжалвано и ако върховните магистрати го потвърдят окончателно, ще свърши сагата със собствеността на “Врана”.
Апелативните съдии отхвърлиха претенциите, че имотът е държавен, защото е придобит въз основа на акт за държавна собственост от 1989 г., когато Република България се е легитимирала като негов собственик. САС подчерта, че този акт само констатира собственост, но не води до придобиване на такава. Второто основание, което представителите на държавата изтъкват е, че изначално имотите са били нейна собственост, а правата є са упражнявани от Интендантството на цивилната листа.
“За да бъде доказано придобиване на собствеността по този способ, следва да се докажат следните обстоятелства: че теренът, върху който са строени сградите, е държавен и че строителството на сградите е извършено от държавата със средства от държавния бюджет”, контрират апелативните съдии. И констатират, че собственик на терена, върху който са били построени сградите, е Цар Фердинанд I, “който е придобил собствеността въз основа на множество извършени прехвърлителни сделки, с които е изкупувал отделни имоти, при окрупняването на които е възникнал дворцовият комплекс “Врана” във вида, в който същият е бил одържавен”.
Отхвърлено е и основанието, че държавата е станала собственик по силата на Закона за обявяване държавна собственост имотите на семействата на бившите царе Фердинанд I и Борис III и на техните наследници от 1947 г. (ЗОДСИСБЦ). Има решение на Конституционния съд от 1998 г., с което този закон е обявен за противоконституционен, а твърдението на адвокатите на държавата, че то е без значение и няма реституционен характер. Съдийския състав на САС обаче посочва: “Фактът, че е приет нарочен закон, по силата на който имотите на Фердинанд I и Борис III и техните семейства, са обявени за държавна собственост, е основание да бъде прието, че до влизане в сила на ЗОДСИСБЦ държавата не е притежавала имотите на друго основание. Няма как държавата към този момент да е била собственик на процесните имоти и да приеме нарочен закон за обявяване държавна собственост на имоти, вече придобити от нея чрез друг придобивен способ”, пише в решението на съда.
Сакскобургготски винаги е твърдял, че дядо му Фердинанд на няколко пъти е купил с лични пари първо основния имот около двореца, където е имало чифлик, а след това и околните терени, за да създаде парка.
Във “Врана, освен централната сграда с площ над 2000 кв. м. има още 20-ина постройки, между които стопански сгради и и оранжерии. Общата площ на имота е 992 дка.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш