Граната и плакати в пленарна зала
БСП видя “коалиция на войната”, а “Възраждане” - “евроатлантическата сбирщина”
Членове и симпатизанти на “Възраждане” протестираха пред парламента, докато в пленарна зала депутатите гласуваха за предоставяне на оръжия в помощ на Украйна.
След многочасови скандали в пленарна зала народните представители приеха България да изпрати военна помощ на Украйна. Предложенията на ГЕРБ-СДС и ДБ получиха подкрепата на 175 депутати от ГЕРБ, ПП, ДПС, ДБ и “Български възход”. “Против” гласуваха 49 от “Възраждане” и БСП, а един от “Промяната” се въздържа.
В срок до един месец от гласуване на решението Министерският съвет трябва да извърши преглед на възможностите за предоставяне на налично въоръжение и техника, отчитайки, че тази помощ трябва да доведе до укрепване на отбранителните способности на страната ни чрез подмяна със съвременни и съвместими със съюзниците отбранителни системи. Затова правителството ще трябва да проведе и преговори със страните от Алианса за предоставяне на заместващ или усилващ капацитет.
“България не е неутрална държава - членове сме на НАТО и Европейския съюз и ценностите трябва да бъдат бранени в мирни, но и в тежки времена”, заяви Даниел Митов (ГЕРБ-СДС).
Зам.-председателят на парламента и депутат от “БСП за България” Кристиан Вигенин обяви, че се ражда една “коалиция на войната”, която “рано или късно ще доведе до тежка политическа цена”. Вигенин нарече това “прибързан, неподготвен, чисто политически мотивиран проект на решение, без нужния анализ на рисковете”.
Ангел Георгиев от “Възраждане” посочи, че “евроатлантическата сбирщина” в парламента се опитва да въвлече България в конфликт, което е огромна грешка в сферата на външната политика и дипломацията. А колегата му Ивелин Първанов изненада депутатите, като показа от трибуната стари боеприпаси и размаха граната от Първата световна война. През това време симпатизанти на “Възраждане” протестираха пред сградата на Народното събрание срещу решението за предоставяне на военна помощ на Киев от София, а в пленарна зала депутатите от БСП издигнаха плакати с надпис “Не на оръжията! Мир!”.
Министерството на отбраната, в съответствие на решението на парламента, ще подготви своето домашно, като нашето предложение ще бъде крайно консервативно. Тази консервативност произхожда от член 9 на Конституцията, където ясно е записано, че въоръжените сили са гарант на сигурността, териториалната цялост и суверенитета и от член 3 на Вашингтонския договор, където изрично е записано, че всяка страна трябва да поддържа собствен отбранителен потенциал.
Нееднократно съм повтарял, че тежко въоръжение, каквото са комплексите С-300, комплексите С-125 и останалите наши зенитно-ракетни комплекси, както и самолетите Су-25 и Миг-29, няма как да бъдат дадени в този момент. За да бъдат дадени, трябва преди това да дойдат заместващи платформи. Интересно е, че когато повдигнах въпроса за заместващите платформи, политиците изключително настървено се нахвърлиха върху Министерството на отбраната и ни атакуваха - защо е необходимо.
Няма опасения за боеготовността на българската армия поради простата причина, че подготвяме силно консервативен анализ, защото все пак ние трябва да изпълняваме нашите задължения. Не можем да дадем нещо и след това да търсим заместител. Трябва да сме наясно какво даваме и какво получаваме. Няма документи с предложения за замяна на наши зенитно-ракетни комплекси с каквито и да е други.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш