Споразумението с „Боташ“ е с притеснително дълъг срок

От ППДБ ще настояват в пленарна зала да се чуе и ясно отговор на въпроса дали в Министерския съвет по времето на служебното правителство на Гълъб Донев е имало решение за “Боташ”, което да дава въобще мандат за такъв подпис върху толкова дългосрочен договор.

 

Депутати питат премиера Денков и енергийния министър Радев защитен ли е интересът на България

 “Булгаргаз” не получава достъп до турския газов пазар, но “Боташ” ще имат до европейския

Има ли печалба с договора

Депутати са започнали парламентарно осветяване на договора ни за газ с турската енергийна компания “Боташ” заради рекордния срок на Споразумението, научи “Труд news”.

“Притеснени сме, че Споразумението, което ангажира България следващите 13 години, крие в себе си много неизвестни, на първо място можеше да има дебат в парламента по темата, можеше да се постави на обсъждане, дори и на закрито заседание в енергийната комисия”, заяви пред “Труд news” икономическият експерт Мартин Димитров, който е депутат от ППДБ. Заедно с колегата си Ивайло Мирчев той е поставил серия от въпроси към премиера Николай Денков и енергийния министър Румен Радев. “България защитила ли е своя интерес - този въпрос поставям сега”, каза Димитров.

“Аз съм “за” диверсификацията с “Боташ”, но срокът от 13 години и някои условия ме притесняват”, каза Мартин Димитров. “Никой не знае каква ще е енергийната картина в света и в Европа след толкова много време, един срок от 5 години би бил разумен”, заяви Димитров. Той бе категоричен, че при подобни международни споразумения в момента заради войната с Украйна трябва да има клауза за невнасяве на руски газ, съгласно санкциите на ЕС. Не е маловажен въпросът и за съгласувателната процедура по доставките и преноса с “Боташ” съгласно изискванията на Европейската комисия, отбеляза още икономистът.

От ППДБ ще настояват в пленарна зала да се чуе и ясно отговор на въпроса дали в Министерския съвет по времето на служебното правителство на Гълъб Донев е имало решение, което да дава въобще мандат за такъв подпис и ако е имало такова решение на служебния кабинет, кой и как е гласувал. Мартин Димитров посочи, че чрез парламентарните въпроси са поискали справка за това какви плащания са извършени през месеците май и юни и какви доставки са реализирани.

Енергийни експерти с многогодишен опит видяха в цялото бързане около подписването на Споразумението с “Боташ” въпроси, които се отнасят до ползите на “Булгаргаз” от търговското обвързване. “Трябва да се анализира резултатът от един договор с разходи и приходи, ако има печалба, то тогава интересът на “Булгаргаз” е защитен”, посочиха по темата енергийни експерти.

Припомняме, че 13-годишното Споразумение с “Боташ” и “Булгаргаз”, както и тристранният Протокол между “Боташ”, “Булгаргаз” и “Булгартрансгаз” бяха подписани на 30 декември 2022 година, а в първите дни на януари 2023 година служебното правителство одобри документите. По това време 48-ото Народно събрание продължава работа, а на 11 януари, когато служебният кабинет гласува Споразумението да влезе в сила, има и заседание на комисия по енергийни въпроси. На нея служебният министър Росен Христов е питан за “Боташ”, но пост фактум. И казва, че “договорът между “Булгаргаз” и турската компания “Боташ” е за инфраструктура, чрез която да бъде доставян втечнен газ чрез танкери по море”.

Експерти обаче смятат, че с това Споразумение “Булгаргаз” не получава достъп до газопреносната система на Турция и въобще до газовата инфраструктура на “Боташ”, само прехвърля собствеността върху закупено LNG карго на “Боташ”. “Булгаргаз” не получава достъп до турския газов пазар, докато “Боташ” получават такъв достъп не само до българския, но и до европейския газов пазар.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България