Според статистиката: Седем на сто от полипите могат да се превърнат в рак

Проф. Пламен Пенчев и д-р Христо Вълков пред бюста на основателя на Клиниката по гастроентерология проф. Ташо Ташев.

От диагнозата до откриването на преканцерозни клетки в дебелото черво минават 9,5 г.

Кои пациенти с хронични възпалителни чревни заболявания (ХВЧЗ) са с най-висок риск да развият рак на дебелото черво, показва задълбочен статистически анализ на няколко по-раншни проучвания, извършен в  Клиниката по гастроентерология към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. 

Изследването е дело на гастроентеролога д-р Христо Вълков под научното ръководство на проф. Пламен Пенчев, един от най-големите експерти в България в диагностиката и лечението на ХВЧЗ. То обхваща 9-годишен период и включва 470 хоспитализирани пациенти от Клиниката по гастроентерология на ИСУЛ с възпалително чревно заболяване, които имат засягане и на дебелото черво. 

Честотата на предраковите лезии, които могат да преминат в колоректален карцином сред пациентите с ХВЧЗ, е 7%, е един от изводите на д-р Вълков. Предраковите лезии най-често са локализирани в ректума и ляв колон като обикновено са  под формата на полипи, е друг от изводите. Колоректалните аденоми са най-честият тип предракови лезии при пациентите с ХВЧЗ. Девет и половина години е средният период от диагнозата на ХВЧЗ до откриването на колоректална дисплазия (предракови клетки). 

„Нашата основна цел е да се грижим така за пациентите с ХВЧЗ, които лекуваме и проследяваме, че да им осигурим добро качество на живот и да не допуснем развитието на злокачествени усложнения“, обяснява проф. Пламен Пенчев. Според него основният проблем е, че едва малка част от пациентите с тези заболявания, които по световни епидемиологични данни би следвало в България да са между 12 000 и 20 000, наистина се лекуват и проследяват. А става въпрос за млади хора, в активна възраст - между 15 и 35 години, които остават недиагностицирани, качеството им на живот страда и ако не бъдат лекувани, са изложени на риск от тежки усложнения. Причината е липсата на национален регистър - нещо, за което д-р Пенчев се бори от години.

УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ е една от малкото болници у нас, която предлага комплексно лечение на пациентите с болест на Крон и улцерозен колит. Това е и причината в Клиниката по хирургия да постъпват най-тежките случаи в България. „За съжаление при пациентите с възпалителни чревни заболявания не рядко се стига до оперативно лечение, положителната новина е, както показва и проучването на колегите, че сравнително рядко става въпрос за рак на дебелото черво – в повечето случаи са други усложнения в следствие на ХВЧЗ. При  пациентите с улцерозен колит в около 10% от случаите има нужда и от хируртично лечение, докато при тези с болест на Крон – до 60%“, обяснява д-р Георги Желев от Клиниката по хирургия на ИСУЛ. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве