На мушка са кандидатите на Унгария, Италия и Испания
Окончателното одобрение на новата Европейска комисия (ЕК) може да не се случи преди края на следващата седмица и съответно встъпването є в длъжност, планирано за 1 декември, да бъде отложено, съобщи сайтът “Политико”.
Причина за забавянето са спорове между основните партии в Европарламента - дясната Европейска народна партия (ЕНП) и левите “Социалисти и демократи”. А тези спорове спират одобрението от комисиите в ЕП на кандидатите за еврокомисари, които трябва да се произнесат до 21 ноември, за да може в последната седмица на месеца цялата нова Еврокомисия да бъде гласувана в Европарламента.
В центъра на споровете се оказаха трима претенденти за новата ЕК - Оливер Вархей от Унгария, испанката Тереса Рибера и италианецът Рафаеле Фито.
ЕНП настоява Вархей, който не получи зелена светлина след изслушването, а ще трябва да отговаря на допълнителни въпроси, да получи одобрение за поста комисар по здравеопазването. Същевременно ЕНП спира одобрението за испанката Рибера, номинирана за изпълнителен заместник-председател на ЕК, докато не приключи проучването в Испания за ролята є в опустошителните наводнения във Валенсия, причинили смъртта на 215 души. Рибера в момента е министър на климатичния преход в Испания. От ЕНП освен това държат да не се пипа позицията на италианеца Рафаеле Фито като изпълнителен заместник-председател на ЕК.
“Социалистите и демократите” реагираха много остро на исканията към Рибера, като поискаха тя да получи позицията в ЕК безусловно. Те обвиниха ЕНП, че превръщат Рибера в “изкупителна жертва” и че изправят пред риск стабилността на европейските институции. В допълнение припомниха, че отговорност за трагедията във Валенсия носи регионалното правителство на провинцията (която се управлява от консервативната Народна партия, част от ЕНП).
Паралелно с това “Социалистите и демократите” излязоха със свое искане - да се създаде “проевропейско, демократично мнозинство”, което да подкрепи новата Еврокомисия начело с Урсула фон дер Лайен, изключващо крайнодесните Европейски консерватори и реформисти, към които принадлежи Фито. Искането на левите би означавало Фито да бъде понижен до обикновен еврокомисар. “Не можем да го приемем. Това би бил рисков избор за бъдещето на европейските институции”, казва Брандо Бенифей - високопоставен италиански евродепутат социалист.
ЕНП обаче е твърдо против понижаването на Фито, като мотивира позицията си с факта, че Италия заслужава поста на зам.-председател на ЕК, заради големината и значението си като държава.
Фон дер Лайен опита да се намеси за разрешаване на спора и се срещна с лидерите на трите най-големи групи в ЕП - ЕНП, “Социалисти и демократи” и “Обнови Европа”, но разговорите не постигнаха напредък.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш