Средната пенсия ще достигне 725 лв. от 1 октомври

Двама от всеки трима пенсионери няма да получат увеличение на пенсиите от 1 октомври. Очакванията са, че малко над 700 хил. пенсионери ще получат по-висока пенсия през следващия месец, обявиха от социалното министерство. Същевременно общият брой на пенсионерите в страната е над 2 млн. души.

Промяна на пенсиите няма да получат хората, които са излезли в пенсия през последните години, както и повечето на минимална пенсия. От 1 октомври се преизчислява пенсията, която човек трябва да получава според стажа и осигурителния си доход. Ако тази пенсия след преизчисляването е под минималната, човекът ще продължи да взима минимума от 467 лв.

Преизчисляването ще се извърши служебно от НОИ, поради което не е необходимо пенсионерите да подават заявления. В резултат на преизчислението средната пенсия ще доближи 725 лв. и ще нарасне с малко повече от 8,5%, показва прогнозата на Националния осигурителен институт (НОИ).

Във връзка с предстоящото преизчисляване Министерството на труда и социалната политика предоставя отговори на най-често задаваните от гражданите въпроси:

Кои пенсии ще бъдат преизчислени?

От 1 октомври ще бъдат преизчислени отпуснатите до края на 2021 г. трудови пенсии. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест и наследствени пенсии, изчислени от тях. В тази категория влизат и пенсиите за военна и за гражданска инвалидност, ако размерът им, като по-благоприятен, е определен като за пенсия за трудова злополука и професионална болест (лични и наследствени), както и вдовишките добавки, изчислени от пенсии за трудова дейност.

Кои пенсии няма да бъдат преизчислени?

На преизчисляване не подлежат пенсиите за трудова дейност, отпуснати след 31 декември 2021 г., както и пенсиите, които не са свързани с трудова дейност. Това са социалните пенсии за старост, социалните пенсии за инвалидност, персоналните пенсии, както и пенсиите за военна и гражданска инвалидност, изчислени в процент от социалната пенсия за старост.

Как ще стане преизчислението?

Първата стъпка е да се определи базовият размер на пенсията към годината на отпускането й. Той ще се определи от средномесечния осигурителен доход за страната, с който е отпусната пенсията, индивидуалния коефициент на пенсионера към 30 септември 2022 г. и продължителността на осигурителния му стаж към същата дата, умножена със съответния процент за годините и за месеците осигурителен стаж, който е определен съобразно действащото законодателство към датата на отпускане на пенсията. За пенсиите, отпуснати до края на 2007 г. се взема предвид средномесечният осигурителен доход за страната същата година – 398,17 лв.

Базовият размер на пенсията към годината на отпускането ще бъде увеличен за всяка следваща календарна година с процент, който е равен на по-високия от процента на нарастване на средномесечния осигурителен доход за страната или процента на нарастване на хармонизирания индекс на потребителските цени през предходната година. За пенсиите, отпуснати преди 31 декември 2007 г., размерът се увеличава с процентите за всяка календарна година след тази дата. Когато преизчисленият размер на пенсията по описания по-горе начин и размерът ѝ към 30 септември 2022 г. не са равни, пенсията се определя в по-високия размер.

Процентите, с които се умножава определеният базов размер на пенсията за съответната година са посочени по-долу:

Министерството на труда и социалната политика припомня, че преизчисляването на трудовите пенсии от 1 октомври е третото актуализиране на пенсиите за последните по-малко от 10 месеца.

От 25 декември 2021 г. всички пенсии, отпуснати преди тази дата, бяха преизчислени чрез повишаване на тежестта на всяка година осигурителен стаж без превръщане от 1,2 на 1,35%. Това доведе до средно нарастване на пенсиите с около 12%.

От 1 юли 2022 г. пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2021 г., бяха увеличени с 10% - с 3,9 пункта повече, отколкото би следвало да бъдат увеличени, ако процентът бе изчислен при прилагане на правилото на чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване (6,1 на сто). От същата дата в размера на пенсиите бяха включени т. нар. ковид добавка от 60 лв. и изплащаните индивидуални компенсации за разликата между изплащаните от НОИ суми за декември 2021 г. и тези за януари 2022 г. По сходен начин беше повишен и размерът на социалната пенсия за старост, което доведе до увеличаване на всички пенсии, несвързани с трудова дейност. Ковид добавката от 60 лв. беше включена и в размера на трудовите пенсии, отпуснати между 1 януари и 30 юни 2022 г. Същата сума се добавя и към всички пенсии, отпуснати след 1 юли 2022 г.

Увеличения на нормативно определените размери на пенсиите:

Вид пенсия Към 25.12.2021г. От 25.12.21 г. до 1.07.2022 г. От 1.07.2022 г. до 1.10.2022 г. От 1.10.2022 г. до 31.12.2022 г. Ръст за периода

* ТНР/ВСУ – трайно намалена работоспособност/ вид и степен на увреждане. Групите за определяне размера на социалната пенсия за инвалидност в този си вид са въведени от 1 април 2022 г. Дотогава имаше две групи: лица с ТНР/ВСУ от 71 до 90 на сто с размер на пенсията 135 на сто от размера на социалната пенсия за старост и лица с ТНР/ВСУ над 90 на сто с размер на пенсията 125 на сто от размера на социалната пенсия за старост.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари