Ядрена заплаха идва не само от Москва с наративите, които Кремъл и кремълските пропагандисти излизат регулярно, макар че експертите считат, че вероятността там е много малка, практически нищожна да се използва ядрено оръжие, тя идва, примерно, от Северна Корея. Иран напредва с своята ядрена програма, но засега все още няма ядрено оръжие, но това е притеснение. Всички тези въпроси на глобалната сигурност ние би трябвало да решаваме като част от демократичния свят. Това коментира пред БНТ бившият министър на отбраната Тодор Тагарев.
Според него, няма как България да взима решение самостоятелно или да предприема каквито и да е ефективни действия, да контролира разпространението на ядрено оръжие, още по-малко пък неговото използване:
"Но бидейки част от този най-мощен въздух политически съюз в човешката история - НАТО, бидейки част от Европейския съюз, ние можем да даваме своя принос за повишаване на равнището на сигурност. Същото се отнася и за бежанската вълна. Ако действаме самостоятелно и чакаме на границата, и пратим независимо колко военнослужещи на границата, този въпрос няма решение. Този въпрос има решение тогава, когато ние работим с нашите партньори, нашите съюзници от Европейския съюз, с нашите съседи, с Турция."
По думите му, решението е когато има обща европейска политика как се действа с тези бежанци и част от тази европейска политика е те да не идват към Европа:
"Те да останат или на място да се създадат някакви условия, или в Турция. Тук говорим за няколко десетки хиляди, може би да кажем и над 100 хиляди да са тези хора, които ще решат или решават да напуснат Ливан. Но хората трябва да знаят, че в Турция има 3 милиона бежанци. Това, че ще има още 100 хиляди, няма да промени с нищо ситуацията. Няма никаква заплаха", уточни Тагарев.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш