От началото на годината са въведени в експлоатация новоизградени и реконструирани шест сгради на детски градини, съобщи кметът на София Васил Терзиев във Фейсбук.
Заедно със заместник-кмета Иван Василев проверихме състоянието на новопостроената сграда на детска градина №112 в кв. „Бояна“, която очакваме да отвори врати през октомври, информира Терзиев. Той добавя, че новата сграда е почти завършена и ще приеме три яслени групи, след като получи удостоверение за въвеждане в експлоатация, решение на Столичния общински съвет и вписване в системата на общинските детски градини. Децата ще могат да се радват на физкултурно-музикален салон, а в двора са изградени нови детски площадки. Столичната община инвестира около 2 млн. лева в този проект, а допълнителни 155 хил. лв. са осигурени за ремонт на кухненския блок в основната сграда на детската градина, посочва кметът.
В момента в район „Витоша“ продължава изграждането на сграда за четири градински и три яслени групи в кв. „Княжево“, която ще бъде готова до края на 2024 г., а в кв. „Манастирски ливади – запад“ - сграда за четири градински групи, която се изгражда заедно с училище и се планира да бъде готова през май 2025 г. Подготвят се нови проекти: Район „Витоша“ е в процес на подготовка на процедура за избор на проектант за две нови детски градини, съответно в кв. „Симеоново“ и кв. „Драгалевци“, информира Терзиев. От началото на годината са въведени в експлоатация новоизградени и реконструирани шест сгради на детски градини. В процес на строителство са 16 сгради на детски градини в различни райони на града, посочва кметът на София.
Липсата на достатъчно места за прием на деца не е единственият проблем, смята Терзиев. Според него недостигът на медицински специалисти и персонал е другото съществено предизвикателство. "От началото на годината предприехме различни мерки за преодоляване на проблема — увеличихме заплатите на заетите в детското и училищното здравеопазване с 30%, както и средствата за работно облекло и броя на дните отпуск. Екипът ни работи, съвместно със заинтересованите страни, за това директорите на детски градини да могат да приложат и новите промени в Наредба №26 — при трайна невъзможност да се намерят медицински специалисти, работата на екипите в яслените групи да бъде подпомогната и от други специалисти, изброени в нормативната уредба. Така ще можем да гарантираме, че разкриването на нови яслени групи в София ще продължи. Недостигът на медицински сестри е национален проблем и ние активно ще се застъпваме за политики и програми за неговото решаване", пише още Терзиев.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш