Група „Тангра“ записа, и във фейсбук вече може да се види, новия видиоклип на незабравимата, златна българска песен "Нашият град". Тя вече е официален химн на Белоградчик, има свой видеоклип, премиерата на който предстои, съобщи кметът на градчето Боян Минков.
Официално той публикува на своята страница новия видеоклип, благодари на автора на текста - поета Александър Петров, на наследниците на композитора Борис Карадимчев, и на изпълнителите от „Тангра“, които разрешиха песента да се стане химн на Белоградчик, за което бе сключен договор между Община Белоградчик и групата за съвместни права върху песента за в бъдеще.
Автор на клипа е Емил Маджаров и видеокипа има съвременен прочит и малки препратка към миналото, с поглед към настоящето. По настояване на музикантите новия видеоклип основно да заснет в Лятното кино „Гъбите“, което днес, след повече от 35 години е реновирано, както и на емблематични места от стария клип-около стария хотел на Балкантурист, днес хотел „Скалите“, централния площад, Младежкия дом и разбира се край уникалните Белоградчишки скали и крепостта „Калето“.
Музикантите от група „Тангра“ поставиха началото на сътрудничеството си с община Белоградчик през това лято, която дадоха старт с грандиозен концерт на културната програма в туристическия град. По време на концерта на групата кметът Боян Минков отправи предложение към музикантите да се запише нов видеоклип, римейк на песента "Нашият град", която да стане химн на Белоградчик. И обеща в следващите години да превърне Белоградчик с културна столица на Северозапада.
Едва ли младото поколение днес знае, че песента“Нашият град” се ражда в далечната 1980 г. Това е първият текст за песен, който поетът Александър Петров пише. Той разказва, че на столичния бул. “Витоша” случайно се засича с композитора Борис Карадимчев. “По това време си търсех работа и той ме попита: Искаш ли да изкараш някой лев, нали си завършил българска филология? Предложи ми да напиша текст за песен за провинциален край, защото имал поръчка от съюза на композиторите”, разказва във филма “Оловният войник” Александър Петров. И първите думи, които му дошли в главата, били за малкия град, в който няма какво да се случи. В крайна сметка песента е записана от група “Тангра”, чийто вокал по това време е Чочо Владовски. Александър Петров продължава да е в търсене на работа и финансовото му положение е доста затруднено.
Затова един ден отишъл в заложна къща на ул. “Позитано”, за да остави там пишещата си машина. За първи път влиза на такова място и е стресиран от обстановката, вътре - опашка от мургави клиенти, които носели кожуси и килими. И именно там, докато чака да дойде неговият ред, чува за първи път по радиоточката да звучи неговата песен “Нашият град”.
Първите месец-два слушателите не разбирали посланието. Пращали писма, че е обидна за малките градове. Но изведнъж завалели хиляди, вече одобрителни писма, някои от които той все още пази. И винаги ще е безкрайно признателен на Борис Карадимчев, защото благодарение на него животът му се преобръща, разказва поетът във филма „Оловният войник“.
Още с излизането си през 1980 година песента става хит , а през 1981 г. е записан в Белоградчик и видеоклип към нея.
Така след близо 44 години хитовата за десетки българи песен „Нашият град“ днес заживява нов живот като химн на Белоградчик и нов видеоклип към нея.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш