Твърде дългото седене на бюрото увеличава риска от сърдечни заболявания

Твърде дългото седене на бюрото, дори и по принцип да спортуваме, увеличава риска от сърдечни заболяване, сочи ново проучване.

"Нашите констатации наистина подчертават важността на избягването на излишното заседяване, независимо дали сте физически активни или не", каза авторът на изследването д-р Езим Аджуфо от Бостън, САЩ.

Изследователите са анализирали данни от близо 90 000 души, които са носили акселерометър, който следи периодите им на активност или заседнал живот в продължение на една седмица.

Данните ги сравняват с по-късни диагнози на състояния като инсулт, инфаркт и сърдечна недостатъчност в по-късни години, според проучването, публикувано в петък в Journal of the American College of Cardiology.

Резултатите от него, цитирани и от KSL, показват, че хората с най-заседнал начин на живот, имат най-висок риск от сърдечни заболявания, а изследователите показват, че ние "седим твърде много", ако сме заседнали повече от 10, 6 часа на ден. А това, ако работим на бюро и пътуваме дълго с градския транспорт или с автомобил в трафика до работа, изобщо не е трудно постижимо като часове.

Но д-р Аджуфо все пак признава, че изследването е чисто наблюдателно и не може напълно да докаже, че прекомерното седене може да увеличи риска от сърдечни заболявания. Мускулите са много важни за регулирането на нивата на кръвната захар и мазнините в кръвта. За да вършат добре работата си, мускулите се нуждаят от движение.

"Правенето на паузи за движение е начин да дадете на мускулите си стимулацията, от която се нуждаят, за да си свършат работата, а това не отнема много", каза д-р Кийт Диас, доцент по поведенческа медицина в Медицинския център на Колумбийския университет.

Диас обаче предлага и някои методи за намаляване на времето, което просто седим. Според лекаря най-полезно би било на първо място да ставате от бюрото и да ходите по няколко минути на всеки 30 минути или час.

Доктор Аджуфо посочва, че физическите дейности в края на деня не компенсират много прекомерното седене.

"Понякога си мислим, че можем напълно да компенсираме някои от нездравословните поведения, които имаме, като излезем и потичаме. Това, което можем да заключим е, че умерена до интензивна физическа активност, в това число бягане, джогингът, бързото ходене, не са достатъчни, за да неутрализират вредните ефекти от заседяването", предупреждава Аджуфо.

Но не се обезсърчавайте относно активността. Упражнението все още винаги е добра идея и е от полза за хората по толкова много начини, казват специалистите. "Вие все пак сте по-добре от човека, който е седял цял ден, след което не е тренирал", каза той.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве