Столичното правителство на Токио ще позволи на служителите си да работят на четиридневна работна седмица, тъй като властите в най-големия град в света започват радикален експеримент, за да променят ниската раждаемост в Япония, пише Financial Times.
Програмата, с която Токио се присъединява към нарастващото глобално движение на местните и централните власти за възприемане на подхода „четири дни на ден, три дни на почивка“ за постигане на баланс между професионалния и личния живот, идва в момент, когато населението на Япония е на път да отбележи 16-та поредна година на спад.
Проектът на правителството на Токио, който ще започне през април 2025 г., позволява на служителите да коригират работното си време, за да освободят напълно един ден по свой избор всяка седмица. От проекта ще се възползват десетки хиляди служители на градската администрация.
По-големият блок от неработно време и по-голямата гъвкавост би трябвало - на теория - да направят отглеждането на децата по-малко трудно. Броят на бебетата, родени в Токио, е намалял с повече от 15 % между 2012 и 2022 г.
„Ще продължим да преразглеждаме стила си на работа по гъвкав начин, така че на никого да не се налага да жертва кариерата си заради житейски събития като раждане и грижи за деца“, заяви губернаторът на Токио Юрико Коике на последното заседание на градската асамблея този месец, на което бяха изложени плановете за четиридневна работна седмица.
Тя добави, че целта за овластяване на жените е дългогодишен проблем за Япония и област, в която страната „изостава значително от останалия свят“.
Експериментът на Токио с четиридневната работна седмица следва подобни програми в местните правителства на префектури и градове в цяла Япония.
Ентусиазмът на Коике идва отчасти от сътрудничеството с „4 Day Week Global“ - базирана в Обединеното кралство организация с нестопанска цел, която популяризира многобройните ползи от по-кратката работна седмица. Организацията е провела пилотни опити по целия свят, за да оцени въздействието на политиката, която често среща ожесточена съпротива от страна на традиционалистите.
Основателите на 4 Day Week Global описват стъпката, предприета от столичното правителство на Токио, като „изключителна в страна, която има такава репутация на негъвкава в тази област и в която има истинска дума [karoshi] за смърт от преумора“.
Основателката Шарлот Локхарт заяви, че резултатите са „скучно постоянни“ при пилотните проекти за четиридневна работна седмица, които групата е провела в 20 държави с различни политически системи, социални очаквания по отношение на работата и на различни етапи от икономическото развитие, включително Южна Африка, Бразилия и Германия.
„Производителността се повишава, способността за привличане и задържане на персонал се подобрява, а дните на боледуване намаляват наполовина“, каза Локхарт. „Ползите стават доста съществени и това е нещо, което надхвърля границите.“
Тя добави, че последователността на резултатите се дължи на факта, че във всеки контекст или държава хората казват, че им липсва свободно време. В случая с Япония, каза тя, властите са определили това като част от причините, поради които ражданията остават ниски.
Залогът на Токио за магическата сила на четиридневната работна седмица идва в момент, когато броят на родените в Япония бебета през 2024 г. е на път да падне под 700 000 за първи път от началото на записванията през 1899 г.
Данните подчертават неотдавнашното предупреждение на министър-председателя Шигеру Ишиба, че демографските проблеми на Япония са „тиха извънредна ситуация..., която поставя под въпрос самите основи на страната“. Икономиката вече се бори с последиците от недостига на работна ръка и най-високото съотношение на възрастни хора в света. Спадът на раждаемостта е по-бърз от очакваното.
Броят на родените в Япония бебета спадна под 1 млн. през 2016 г. и под 800 000 през 2022 г., въпреки усилията на правителството, включващи парични стимули за по-големи семейства, данъчни облекчения и създаване на повече детски градини.
Усилията на Токио за справяне с ниската раждаемост стават все по-отчаяни. Тази година столичното правителство пусна приложение за запознанства с надеждата, че официалната му връзка със софтуера и строгите правила за членство ще облекчат опасенията и ще привлекат потребители, които сериозно желаят да създават бракове и семейства.
Наред с личните и образователните данни, приложението изисква от потребителите да обещаят, че го използват с цел сключване на брак, а не за краткосрочни връзки. Губернаторът Коике е сред многото политици, които смятат, че ниският брой на сключените бракове в Япония е пряка пречка за раждането на повече деца.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш