Токът в България най-скъп в Европа

Цените на електроенергия в България са най-високи в цяла Европа, показват данните от енергийните борси в ЕС.

Бизнесът се компенсира до края на година след 180 лв./MWh, но предприятия от тежката индустрия искат продължаване на механизма

Твърдо под 140 евро/MWh са цените в Италия, Гърция, Белгия, Естония, Португалия и Испания

Прогнозните стойности се различават

Цената на тока в България е най-висока в сравнение с цяла Европа, показват реалните данни на търговията с електроенергия на енергийните борси в Европейския съюз. Справката за 29 октомври показва, че средната цена у нас е 151,37 евро за мегаватчас, като само в съседна Румъния електроенергията е на такива стойности.

За сравнение цените за мегаватчас в Германия са 141,18 евро, във Франция - 86,73 евро, в Чехия и Словакия около 141 евро за мегаватчас, в Нидерландия - 134,2 евро за мегаватчас.

Твърдо под 140 евро за мегаватчас са цените в Италия, Гърция, Белгия, Естония, Португалия и Испания.

Припомняме, че с решение на Народното събрание в България бизнесът, който е на либерализирания пазар на електроенергия, получава компенсации за високите цени на тока до края на годината, като прагът е 180 лева/MWh и над тази цена разликата се покрива от Фонд “Сигурност на електроенергийната система”. В пиковите часове на потребление цените на Българската енергийна борса варират и преди ден са били на стойности от порядъка на близо 640 лева за мегаватчас без ДДС.

Прогнозните стойности за цената на тока у нас през последните три месеца на годината бяха посочени в анализ на КЕВР в стойности от 86,12 евро/MWh до 109,59 евро/MWh и те сериозно се различават от динамиката на пазара през целия октомври.

Тежката индустрия в България обаче работи около 80 на сто за износ и така продукцията става неконкурентноспособна и затова от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори призова компенсациите за тока на бизнеса да продължат и през 2025 година. Имаше очаквания цените на електроенергията в първите месеци на 2025 година у нас да варират от 91,42 евро/MWh до 119,38 евро/MWh, но вероятно ще наложи актуализация на прогнозата.

Само преди ден от Евростат обобщиха данните за цените на електроенергия за домакинствата в Европейския съюз за първото полугодие на 2024 година и България попадна в топ 3 на държавите с най-ниска цена на тока за битовите потребители от 11,9 евро/KWh. Както е известно обаче страната ни е единствената в Съюза, в която домакинствата ползват фиксирана от КЕВР цена, а не са на либерализирания пазар както бизнесът.

Излизането на битовите потребители на свободния пазар на ток беше отложено за 1 януари 2026 година, като частичната либерализация трябва да започне от 1 юли 2025 година като до края на годината за домакинствата ще важат регулирани цени на тока.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика