Пийте бира от стъклени бутилки
Дамата Беатрис, експерт по храните, разкри 10 от тях с високо съдържание на микропластмаси и техните „лесни замени“, които могат да ви помогнат да ги избегнете.
Микропластмасите са малки парчета пластмаса с дължина от 5 милиметра до 1/25 000 от 1 микрометър (една хилядна част от милиметъра), за които се смята, че предизвикват рак, увреждането на ДНК, клетъчното увреждане и други здравословни проблеми. Въпреки че повечето от храните и напитките, които се съхраняват в пластмасови контейнери, съдържат малки частици, някои от продуктите имат по-висока концентрация на микропластмаса.
„Беатрис - антипластмасовата дама“ сподели 10 от масово консумираните храни и напитки с високо съдържание на микропластмаса и разкри алтернативите, които са по-безопасни и по-здравословни. Тя ги изброи във видеоклип в своя TikTok, където публикува образователни видеоклипове за опасностите от замърсяването с пластмаса и нейните съвети за живот без пластмаса.
Беатрис, станала известна в социалните мрежи като „антипластмасовата дама“.
„През последните няколко години учените свързаха тази микропластмаса с много наистина токсични въздействия върху организма ви, включително множеството различни видове рак, ускорения когнитивен спад и като цяло нарушена микробиома на червата“, поясни специалистката.
1. Морските дарове
„Количеството микропластмаса в океана се удвояват на всеки шест години и всичко това се озовава в нашите морски дарове“, казва Беатрис. Мидите, скаридите, раците и почти всеки вид риба са няколко примера за морските дарове, които съдържат „много големи количества“ микропластмаси, обясни тя. Всъщност едно проучване изчислява, че хората, които ядат големи количества миди, поглъщат около 11 000 микропластмасови частици всяка година.
За съжаление, морските дарове са едно от нещата в списъка на Беатрис, които не може лесно да бъдат заменени. „Може просто да се наложи да намалите консумацията им и да се опитате да избягвате силно преработената риба, когато ядете морски дарове“, съветва тя.
2. Солта
„Непреработената морска сол има много наистина големи количества микропластмаса“, казва Беатрис. Интересното е, че изследователите са открили, че конвенционалната трапезна сол в САЩ всъщност има значително по-ниски количества микропластмаси от по-преработената сол, като тази, използвана в азиатските страни. Това е така, защото нерафинираните соли съдържат пластмасово замърсяване от океаните, от които са събрани, и в този случай обработката им действително работи за премахването на голяма част от тази микропластмаса. Според Беатрис розовата хималайска морска сол, популярна с високото си съдържание на минерали и „ползите за здравето“, е с особено високо съдържание на микропластмаса поради методите u на добив, използвани за извличането ѝ.
3. Преработените млечни продукти
Проучванията показват, че високо преработените млечни продукти като сиренето и конвенционалното мляко, имат много повече микропластмаса, отколкото минимално преработените им алтернативи. „Опитайте се да взимате млечни продукти, които са много по-малко преработени. Това би било като органичното мляко от местен произход, ако е възможно, както и суровото сирене“, казва Беатрис. Но тя отбелязва също, че „суровите“ или непастьоризираните млечни продукти носят другите свои рискове за здравето“ и може да ви изложи на вредни, понякога смъртоносни микроби като Eшерихия коли, салмонела и листерия.
4. Пюрираните хранителни пакетирани продукти
Тези леки закуски са популярни сред малките деца, но торбичките извличат микропластмаса в пюрираните плодове и зеленчуци вътре в тях. „Топлината експоненциално увеличава количеството токсични химикали и микропластмаси, които проникват в тази храна. И познайте какво? Всичките тези пластмасови торбички с бебешка храна са пастьоризирани и са нагрявани в тези пластмасови торбички“, казва Беатрис. Нейната препоръка е да се откажете от пакетираните в торбички храни и да се дават на децата пресни, непреработени плодове и зеленчуци, доколкото е възможно.
5. Храната в торбички от термофолио
Тези храни като торбичките с варена риба тон, леща или боб, се приготвят в самите торбички от термо фолио, в които се продават, подобно на пакетите за бебешка храна, каза Беатрис. Нейният съвет е „Избягвайте тези храни. Вземете си сух боб, леща, и си ги сгответе сами.
6. Чай в найлонови торбички
Найлоновите торбички за чай освобождават много микропластмаса във вашата гореща чаша с чай, казва Беатрис. Едно проучване установи, че накисването на едно пакетче чай с найлоновата мрежа като опаковка във вода с температура 200°F (93, 33оС) освобождава приблизително 11,6 млрд. микропластмаси и 3,1 млрд. нанопластмаси и дори още по-малки пластмасови частици - в една чаша чай. Нанопластмасите са 150 пъти по-малки от косъма и изследванията показват, че са достатъчно малки, за да проникнат в човешките клетки. „Опитайте вместо това да си вземете чай на листа и използвайте цедка от неръждаема стомана за многократна употреба или просто използвайте чай в онези старите хартиени торбички“, гласи съветът на експертката.
7. Преработеното месо
Изследователите тестваха съдържанието на микропластмаса в различните месни продукти в американските магазини за хранителни стоки и установиха, че продуктите с висока степен на обработка съдържат най-много микропластмаса на грам тегло. Всички тествани протеини съдържат микропластмаси, обяснява Беатрис, но колкото по-обработен е един продукт, толкова повече пластмасово замърсяване има в него. „Опитайте да си купувате месни продукти, които са минимално обработени“, съветва тя.
8. Морските водорасли
Микропластмасата се улавя на повърхността на морските водорасли, прилепвайки към малките им пукнатини и влакна. Едно проучване установи, че конвенционалните методи за измиване са неефективни за премахването на повечето микропластмаси от морските водорасли. А водораслите се консумират по целия свят, но са преобладаваща основна част от азиатските диети. Същото проучване установи, че китайците консумират повече от 17 000 микропластмаси на човек годишно само чрез консумацията на водорасли. Това представлява 13% от общия им годишен прием на микропластмаса. Подобно на морските дарове, няма ясна замяна за тази храна. „Съжалявам“, казва Беатрис.
9. Пчелен мед
Изследователите са тествали пчелния мед от цял свят за микропластмаси и са установили, че тази основна храна е масово замърсена. В този случай замърсяването с микропластмаса не идва от обработката, а по-скоро от самите пчели. Когато медоносните пчели се хранят с прашец в замърсена среда, те улавят и пластмасовите частици, които в крайна сметка си проправят път и в самия мед. Вероятно това е причината едно проучване да установи, че пчелния мед, произведен в градска среда, съдържа много повече микропластмаса, отколкото меда, произведен в селска среда. „Опитайте да си купите такъв, който е произведен в едно по-селско място, и не взимайте градски мед“, съветва Беатрис.
10. Бирата
„Производството на бира включва варенето на хмела в гореща течност. През повечето време те използват много различни пластмасови материали, за да съхраняват бирата“, посочва Беатрис. Подобно на готварската сол, проучванията установиха, че някои от по-класните марки с висока степен на обработка съдържат по-малко микропластмаси поради степента им на филтриране, през което бирата е преминала, след като е била сварена, казва тя. И съветва: „Опитайте да си вземете бира в стъклена бутилка. И ако изберете една от по-класните марки, изберете такава, която е по-филтрирана“.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш