„Ще има преговори за прекратяване на сраженията между Русия и Украйна, а може да има и споразумение. Окончателен край на войната и траен мир обаче по-скоро няма да има през тази година".
Това заяви бившият военен министър Ангел Найденов по Nova News.
„Много е възможно Тръмп да използва като инструмент за натиск разрешението на Байдън украинците да използват ракети с голям обсег в Русия. Новоизбраният американски президент може да увеличи помощта за Украйна, като я направи по-технологична, а и да наложи такси върху руски енергийни суровини. Това е средство за въздействие и за ограничаване на финансирането на Москва", коментира той.
„Тръмп спечели пряко подадените гласове, а не само тези в електоралната колегия. Той имаше изключително убедителен триумф. Изборът му е едно от големите събития на 2024 г., което ще дава отражения и върху следващите години. През 2025 г. се очаква да бъде постигнато ако не мирно споразумение с Русия, то такова за прекратяване на сраженията в Украйна. Опасенията, че това е възможно, имат основание. На новия американски президент се възлагат надежди да бъде посредник. Военните помощи и обвързаността на гаранциите за сигурност ще са лост за въздействие върху Киев и Москва", заяви Найденов.
Според него ръстът в отбраната е напълно според възможностите на бюджета на България. „Той е между 500 и 800 млн. лева - това е допълнително увеличение на разходите за персонал, което е един от начините да бъде преодолян сериозният недостиг на кадри в сферата", обясни още той.
Ангел Найденов каза още, че ако БСП приеме участие в правителство с изявени политически фигури, това ще означава изтичане на избирателите ѝ към новата формация на Корнелия Нинова или към "Възраждане".
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш