Турският президент Реджеп Тайип Ердоган в понеделник се съгласи да откаже съпротивата си срещу присъединяването на Швеция към алианса на НАТО и да внесе ратификацията в турския парламент “възможно най-скоро”, каза пред репортери генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг.
“Швеция ще стане пълноправен член на алианса”, каза Столтенберг преди започващата във вторник среща на върха на лидерите на НАТО.
Той каза, че Ердоган е дал “ясен ангажимент” да продължи присъединяването на Швеция.
Смяната на позицията на турския лидер дойде след среща с шведския премиер Улф Кристерсон и Столтенберг.
В съвместно изявление след разговорите Турция, Швеция и НАТО подчертаха, че Стокхолм е променил законите, разширил е сътрудничеството за борба с тероризма срещу Кюрдската работническа партия (ПКК) и е възобновил износа на оръжие за Турция.
Швеция и Финландия се отказаха от традиционния си неутралитет в резултат на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и поискаха да се присъединят към алианса през май 2022 г.
Присъединяването на двете страни - които отдавна са близки партньори на западния алианс - беше лесно одобрено от повечето членове на НАТО, като Турция се въздържаше. Финландия се присъедини през април след одобрение от турския парламент през март.
Но Швеция се оказа по-труден проблем, като Ердоган осъди присъствието на кюрдски групи в Швеция. Отношенията също се разпалиха, когато протестиращите в Швеция изгориха копия на Корана.
По-рано в понеделник Ердоган свърза промяната на позицията по отношение на Швеция с възраждането на замиращите усилия на страната му да се присъедини към Европейския съюз. Наскоро преизбраният турски президент се срещна и с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел в понеделник вечерта.
Лидерът на Съвета описа сесията като “добра среща”, туитвайки, че двамата “проучиха предстоящите възможности да върнат” сътрудничеството на ЕС с Турция “на преден план и да дадат нова енергия на нашите отношения”.
Швеция обеща да “подкрепи активно усилията за съживяване” на кандидатурата на Турция за членство в ЕС в споразумение от седем точки с Анкара. Стокхолм също се съгласи, че няма да подкрепя други кюрдски въоръжени групи и да засили икономическото сътрудничество с Турция.
Въпреки че Унгария също отказа да подкрепи кандидатурата на Швеция за НАТО, Столтенберг отбеляза, че унгарският премиер Виктор Орбан е обещал, че страната му няма да бъде последният противник на членството на Швеция. Швеция има една от най-боеспособните армии в Европа и нейното влизане в НАТО заедно с Финландия ще затвърди контрола на алианса над Балтийско море.
Мненията в НАТО се различават за това колко бързо Украйна може да стане член. Тези разногласия вероятно ще бъдат в центъра на вниманието в сряда, когато Байдън ще проведе лични разговори с украинския президент Володимир Зеленски.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш