Имаше виц, че само раждала близнаци може да си представи до известна степен болката, която изпитва мъж с 37.1 градуса температура. Да оставим настрана тази агония, но има интересни проучвания по темата.
Дали мъжът наистина понася по-трудно болката от жената? Защо е така и как се е стигнало до тези изводи? Има си логично обяснение, което може да е спорно, но е любопитно за споделяне и размисъл.
Силният пол помни повече болката
Интересно изследване от 2019 г. доказва, че мъжете имат по-дълготрайна памет за болката. Жените умеят по-бързо да забравят или поне да се абстрахират от изпитаните неприятни усещания. За това споделят учени от Канада, които провеждат интересен експеримент.
В него участвали първо мишки, като изследователите установили разлика в начина, по който мъжките и женските индивиди възприемат повтарящата се еднаква по сила болка.
Нивата на стрес при гризачите от различни полове също се различавали, въпреки еднаквата степен на дискомфорт, който им се причинявал. Така учените решили да тестват изводите и върху хората, а резултатите се оказват повече от интересни!
41 мъже и 38 дами участват в експеримента, като чат от ръцете им се нагряват, карайки ги да изпитат дискомфорт. От участниците се изисквало да оценят болката по скалата от 0 до 100.
Непосредствено след това същите участници биват изложени на по-голяма болка. С плътно поставен маншет за кръвно налягане се налага да правят 20 минути упражнения, натоварващи ръцете – нещо доста мъчително.
На следващия ден участниците се връщат в същата стая, в която се е провел експериментът с нагорещяване на ръката в началото. Мъжете оценили по-високо от първия път съответната болка, въпреки че била абсолютно същата. Скалата им била завишена и спрямо тази на дамите.
Изглежда, че очакването за неприятното събитие подсилва усещането за болка при мъжете. Нещо, което по удивителен начин жените преодоляват по-лесно.
Различни нужди - различно лечение
По-стари проучвания сочат, че жените по-бързо индикират, когато ги боли, дори да не категоризират болката като силна.
Други смятат, че дамите са по-уязвими и чувствителни от влиянието на естрогена. Хормоните повлияват на усещането за болка и жените може да изпитват по-силна болка от обикновено, когато са в очакване на менструалния си цикъл. А когато той е налице, стоически търпят.
Мъжете, от друга страна, са силен пол, който помни дълго болката, а очакването засилва ужаса от изживяваното.
Кой е по-силен, това е спорен въпрос. Болката е нещо субективно, а често се влияе от общото състояние на организма. Факт е, че разлика в усещанията при двата пола има. Затова учените работят в посока точна идентификация на причините и променливите. Към момента жени и мъже пият еднакви обезболяващи лекарства, без да се вземе предвид какъв пол е пациентът.
Учените смятат, че в бъдеше ще разполагаме с обезболяващи средства, съобразени с различните полове и техните индивидуални нужди. Те допускат, че паметта за болката, силно развита в мъжкото съзнание, е ключът към справянето с хроничната болка
Навярно обезболяващите ще се прецизират главоломно, отчитайки пола на пациента, особеностите, нуждите му.
Хакваме мрежата, пишем кодове за програми. Ще разгадаем ли паролата към здравето? Поне първите няколко символа?
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш