Осигурено е финансиране от МРРБ, с подкрепа на Общината
Под Летния театър от години „работи“ свлачище, което застрашава крайморската алея и ежедневно ползващите я пешеходци. Проектът за обезопасяването му е готов от години, но затруднения с финансирането отложиха строително-монтажните дейности. Тази седмица обаче укрепването на свлачището започва. Ще се наложи в Морската градина да влиза и излиза тежка техника. Избран е маршрут, който най-малко да притеснява пешеходците. Но неудобство ще има, и посетителите на Морската градина трябва да спазват сигнализацията, и не да не преминават отвъд ограничителите.
Предварителният план е такъв, че най-тежката част от работата трябва да приключи до края на юни. Финансирането е осигурено от МРРБ, с подкрепа и от Общината.
Появата на пукнатина на подпорната стена в района на Летния театър е била констатирана още през 2013 година. Тогава Община Бургас е сигнализирала областния управител и входирала преписка по действащия Закон за защита при бедствия за осигуряване на средства, но финансиране не е било получено.
През миналата година , бяха направени сондажи, за да се уточни какви мерки трябва да се вземат и как да се направи укрепването. Сондажите бяха в района на "Тризъбеца".
"Ще направим всичко възможно да укрепим района. Морската градина е любимо място за разходка на бургазлии и гости на града и това е много важно", казаха тогава общинарите.
Морската градина на Бургас е уникална, а любопитен факт е ,че първите дървета в нея са засадени от войниците на казармата на 24-ти пехотен Черноморски полк. Тя е създадена с първия план за развитие на Бургас през- 1891- ва година. 19 години по-късно, за парка започва да се грижи архитект Георги Духтев. Той полага много усилия и го превръща в един от най-красивите паркове в България. Архитектът събира екзотични растения и дори живее в къща в района на парка, която днес е известна като Духтевата къща. "Старата" част , т. е. създадената в самото начало част на Морската градина е обявена за паметник на парковото изкуство.