Университетите - заложник на програма „Стамболов“

20 млн. лв. допълнителна субсидия за вузовете, които са залегнали в бюджета, няма бъдат освободени, докато НС не одобри фонда за даровити деца на правителството

Асен Василев и Кирил Петков срещу Конституцията

20 млн. лв. допълнителна субсидия за вузовете, които са залегнали в бюджета, няма бъдат освободени, докато НС не одобри фонда за даровити деца на правителството

ИТН ще продължат да внасят промените си за спорния параграф 17

Българските държавни университети са на път да се превърнат в заложник на правителствената програма за отбрани студенти - “Фонд “Стефан Стамболов”. Оказва се, че вузовете отново няма да могат да получат предвидените в бюджета 20 млн. лв. за заплати на преподаватели, ако не се съобразят с волята на управляващите, която гази Конституцията за пореден път. За това са категорични правни експерти както от опозицията, така и от мнозинството пред “Труд”.

Първоначално парите бяха под едно условие - станалото известно като част от реформата на просветния министър акад. Николай Денков изискване, залегнало в параграф 17 в закона за бюджета за 2022 г.

Той гласи, че университетите трябва да приемат критерии за атестиране, спуснати от МС. Текстът се превърна в ябълка на раздора между академичните среди и министъра, защото по този начин вузовете трябва да променят вътрешните си правилници, погазвайки автономията, която имат по закон, ако искат да получат от предвидените за тях 20 милиона лева. Срещу това положение се обявиха стотици преподавали, университети и БАН, а някои видяха възможност за гонене на неудобни преподаватели от системата.

И докато този въпрос продължава да виси с пълна сила, на хоризонта се появява още едно условие. Това е програмата за даровити студенти “Фонд “Стефан Стамболов”, представена като лична инициатива на премиера Кирил Петков, по-късно призната за идея на вицепремиера Асен Василев.

Всъщност Василев е разпоредил в четвъртък сутринта на предстоящото пленарно заседание в парламента да не се подкрепя предложението на ИТН за промяна в спорния параграф 17, което би освободило парите за университетите, защото хората на Слави и ГЕРБ са бламирали приемането на програма “Стамболов” в комисията по образованието предния ден. Това обясни пред “Труд” зам.-председателят на НС (ИТН) Ива Митева.

Проблемът с Фонд “Стефан Стамболов” се изразява в това, че той предвижда от българския бюджет да се плащат по 2 млн. на година за обучение на 10 даровити деца в чужди университети като Харвард, Оксфорд и др. Това противоречи на закона и Конституцията, които казват, че от държавния бюджет може да се финансират само българските държавни университети, категорични бяха депутатите от ГЕРБ-СДС, ДПС и ИТН по време на обсъжданията в комисията по образованието в сряда.

Те не бяха съгласни с поредната промяна на хвърчащи листове, която се предлага между първо и второ четене на промените в Закона за висшето образование (ЗВО) и коренно изменя системата на висшето образование. След обсъждания и излагане на аргументи в тази посока, те напуснаха залата и кворумът на комисията падна.

На следващия ден обаче предстоеше да се гледа в зала предложението на ИТН за промяната в параграф 17 и гласуването беше опорочено от безпочвен дебат за правомощията. А след края им в зала нямаше нужният кворум от 121 депутати, което остави предложението без гласуване.

Зам.-председателят на парламента Ива Митева пред “Труд”: Лицемерно е да даваме пари на чужди университети, а на нашите - не

- В патова ситуация ли сме, госпожо Митева - ще стигнат ли парите до университетите? 
- Във вторник ще внесем предложение в дневния ред да бъде като точка първа за сряда отново гледането на параграф 17 от закона за бюджета. Категорични сме, че трябва веднага да бъде направена промяната и да влезе в сила, за да се предоставят незабавно парите на държавните висши училища. Сега се прави опит параграфът да се вкара в актуализацията на бюджета. Категорично сме против, тъй като народните представители сме допуснали този параграф да се промъкне в бюджета и трябва незабавно да си оправим поразиите. По време на дебата в зала в четвъртък народните представители на ДБ и БСП много елементарно оспориха формата на законопроекта, тоест че се внася от народни представители, независимо че не се прави никаква промяна в параметрите на бюджета. Ще попитам как се предлагат поправки, след като оспорваме формата, защо не оспорваме и съдържанието. Самият параграф 17 противоречи на чл. 53 ал. 4 от Конституцията, да не говорим за поправките, които се предлагат в КПКОНПИ или поправката в ЗВО, където с предложение на самия Денков се предлага легитимиране на програмата “Стефан Стамболов”, което е промяна в концепцията на финансирането на държавните висши училища, отново в нарушение на Конституцията. Не го разбирам този подход. Както и не разбирам това, което правят ДБ. Качиха декларация преди гледането на параграфа. Тя първоначално беше в подкрепа на промяната му, след като направиха този цирк в зала, я махнаха. След това в петък качиха нова декларация, в подкрепа на промяната на параграф 17 и за нов тип реформа, това, което твърдим и ние.

- Какво следва?
- Ще разговаряме с академик Денков. Започнали сме и ние да работим по реформа в образованието, следим избора на председател на Съвета на ректорите и ще предприемем съответните действия за промени в законодателството. Категорично сме против с държавно финансиране да се плаща обучение в чуждестранни висши училища. За това предложение ние няма да дадем нашите гласове. По отношение на наукометрията - категорично ще искаме в чл. 2б от закона за развитие на академичния състав минималните изисквания да влязат в закона, но след като се направи последваща оценка на въздействието, да се прецени дали въобще тази наукометрия трябва да се променя, има ли проблеми.

- Какво ще се случи, ако отново има хватки с кворума?
- Ако не се стигне до гласуване, и отново заиграват кворума, няма да има програма на парламента. Няма да има заседания. Ако смятат, че няма нужда от това НС да работи и другата седмица да се приемат закони, нека го направят. Прекалено просто и елементарно, защото Асен Василев е решил така. Казвам го съвсем категорично, защото включително имам и доказателства за това. Той просто е разпоредил в четвъртък сутринта да не се подкрепя нашето предложение за параграф 17, защото ние от ИТН бламирахме програма “Стамболов” в комисията по образованието. Това е истината. Програма “Стамболов” и даването на пари на частни университети в чужбина противоречи на Конституцията. Тя казва само, че при определени условия държавата може да финансира държавни висши училища, но не и частни. Защо не се дават пари и за частните училища в България, защо не се дават пари на нашите даровити деца в България, които учат в тях? Пише в програмата, че ще се инвестира в амбициозни хора, и още, че целта е повишаване на икономическото развитие на страната - с тези 10 деца, за които ще дадем 6 млн. за три години, ли ще се подобри състоянието на страната? С тези 10 деца, за които не казват къде ще работят после, защото в програмата пише за реализиране на пазара на труда в България, но те могат да отидат и в частния сектор.

- Направена ли е програмата за тесен, приближен кръг хора, каквито опасения изказаха от ДПС?
- Да, аз също смятам, че е така. Затова се бърза. Нали спазваме Конституцията, а програмата в момента е качена на обществено обсъждане и основанието е точно чл. 91в, ал.2 от ЗВО, което министър Денков се опитва да подпъхне между първо и второ гласуване на закона. Нали бяхме против този метод на работа и действие, нали сме промяна? Очевидно се бърза, за да може да стартира програмата. За да не допускаме подобни предложения, вече ще бъдем много по-задълбочени при гледането на закона и на промените.

- Може ли реформата на Денков да доведе до неочакван разрив в коалицията?
- Не знам как изглежда отвън, но ето, че и колегите от ДБ казват, че е ужасяваща реформата на Денков. Проблемът е, че го казват, а след това се отмятат - защо? Защо не ни подкрепиха и за параграф 17, защо направиха този цирк, ако са искрени? Така са и БСП, няма какво да се крием. Ние ще сме категорично тук против - не може да се правят реформи по заобиколния начин и то на хвърчащи листове.

- Толкова ли е важно да дадем пари на чужди университети?
- Важно е явно, и тук можем да нарушават Конституцията, обаче когато трябва да дадем парите на държавните си университети в България, сега и веднага, изведнъж решават, че има проблем с Конституциятаще. Не го разбирам това лицемерно поведение.

Мнението на юристите

Обтекаеми условия и много въпроси

Национална програма „Стефан Стамболов” е обявена за публично обсъждане на сайта на МОН на 06.04.2022г. – към този момент няма нормативно основание за съществуването й, коментираха юристи, които „Труд“ потърси по казуса.

В ЗВО обаче има правило, което казва, че бюджетни средства могат да се харчат само за обучение в държавни висши училища. Дори и българските частни училища нямат право на държавно финансиране поради тези причини. Асоциацията на частните висши училища от години безуспешно се е опитвала поне частично да смекчи тези изисквания. Нормативно това е закрепено в чл.91в ЗВО, обясниха експертите.

Така според тях, с цел да предотвратят поредния нормативен скандал депутатите от промяната и БСП внасят между първо и второ четене промяна на този текст на закона, което е по принцип забранено, защото между първо и второ четене могат да се внасят само редакционни изменения, а тук се внася принципно нова концепция и се преобръща основен принцип на финансиране в системата. 

Юридически ситуацията е същата като с §17, който противоречи на закона и Конституцията и създаденото на негова база решение на МС за атестиране. Тук решението на Кабинета за създаване на фонда противоречи на чл.91в ЗВО, допълват юристите.

По същество програмата предвижда списък от 24 висши училища избрани по критерии, които не са обявени, а формата за кандидатстване е елементарна. Изискванията за изпълнение на критериите са недомислени – да се върнат след завършване в България, което условие е толкова обтекаемо формулирано, че предизвиква усмивки. 

Комисията за подбор на кандидатите се съставя от служители на МОН – още една предпоставка за корупция, а тя ще избират по 10 деца годишно.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование