Даниел Лорер подхвана кризисен пиар - заинтересовани саботирали кабинета
Властта не отрича съществуването на скандалния проект
Пети ден властта гузно мълчи и крие състава на работната група, която е писала и обсъждала мракобесния проект на Закон за мерки за превенция и защита на националната сигурност от рискове за икономическата и финансовата система на държавата.
Вместо да съобщят авторите на проекта - експерти от различни ведомства, хора от академичните среди, водещи адвокатски кантори - министри подхванаха елементарен кризисен пиар, отправяйки обвинения:
“Не липсват заинтересовани лица около темата “Магнитски”, които да саботират усилията на правителството да осветли корупцията.” Това заяви пред БНР министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер.
“Причината точно в този момент да бъде пусната в общественото пространство някаква заготовка за проектозакон - от многото варианти по темата, за мен е опит да се отклони общественият дебат от това, което е наистина важно. Това е удобно разсейване на общественото мнение от основното към метода”, каза още Лорер.
Той обяви, че има “твърда решимост за създаване на институционална рамка, “когато има санкции по “Магнитски”, България да може да предприеме законови мерки, а не екстремни мерки, с които да намали удара от тези санкции върху българските институции”.
“Дали ще има такъв закон, ще реши Народното събрание”, каза още министърът.
Юристи коментираха пред “Труд”, че никой от властта не отрича съществуването на изтеклия в медиите проект. И финансовият министър Асен Василев и зам. министърът на правосъдието Борислав Ганчев признават, че е един от вариантите. Всъщност е основният, научи “Труд” от участници в дискусиите по проекта. Те обясниха, че друг проект не е обсъждан по време на тези срещи.
Прави впечатление, че вече пети ден министърът на правосъдието Надежда Йорданова, което е шеф на работната група за изготвяне на проекта, упорито мълчи по темата.
“Не съм участвала нито в писането, нито в обсъждането на проекта. Нямам никакво отношение към него. Виждала съм един проект от доста по-ранен етап - още от времето на служебното правителство, в който също нямам участие”, коментира пред “Труд” Симона Велева, която преди да стане член на СЕМ бе парламентарен секретар на Министерски съвет.
Велева подчерта, че и в предишния и в настоящия вариант на проекта текстовете са противоконституционни и няма как да бъдат одобрени”.
От президентството уточниха, че и съветничката по правни въпроси и бивша служителка на “Отворено общество” Иванка Иванова “по никакъв начин не е съпричастна към процеса на подготовка на този законопроект”.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш