Учени от Пловдив разработиха екологичен стиропор

Учени от катедрата по Биотехнология в пловдивския Университет по хранителни технологии разработиха екологичен стиропор, съобщава БНТ.

Материалът се добива от растителни отпадъци, върху които се отглежда специален вид гъба. Иновативният стиропор израства във формата, която му са зададе, а производството му не е скъпо.

„В Европа сме първите, които се занимават с тази технология. Има много широк аспект на приложение и това включва възможността да се използват агроотпадъци от всякакъв вид, например - от слама, от лавандула, от роза", обяснява проф. Алберт Кръстанов от Университета по хранителни технологии в Пловдив.

Екостиропорът, добит от отпадъците след производството на етерични масла, продължава да ухае, но може също да се произвежда и от обикновени дървени стърготини или житни трици. Върху тях по специален начин се отглежда гъбен мицел.

„По калъп се развиват, придобиват формата, в която ги отглеждаме - може да бъде купа, може да бъде куб или каквото ние пожелаем", добавя гл. ас. Галена Ангелова.

Така уникалният продукт може да израсне направо като плоскости за строителна изолация или в опаковъчна форма за шишенце парфюм или бутилка за скъпо вино. Голям винопроизводител от Австралия вече е проявил интерес. Български зеленчукопроизводители също проучват възможностите.

Саксиите от екостиропор имат и допълнителен бонус - могат директно да се полагат в земята, като я наторяват, докато се разграждат. Те са типичен пример за кръгова икономика, а производството им не е скъпо.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Технологии