Учени развенчават митовете за миенето на ръцете

Снимка: Pixabay

Обикновеният сапун измива повече от 90% от микробите от ръцете. Но това не ги убива!

Микробите се разпространяват по-лесно върху мокра кожа

Есента е времето на настинките. Расте заболеваемостта от остри респираторни инфекции и остри респираторни вирусни инфекции, което означава, че се повишават изискванията за личната хигиена. Особено важно е да поддържате ръцете си чисти, защото често пренасяме болестотворните бактерии върху тях.

Как да го направим правилно? Учените от Пермския национален изследователски политехнически университет (ПНИПУ) развенчават установените митове за миенето на ръцете. Според Световната здравна организация (СЗО) топлата вода и сапунът са по-ефективни за премахването на бактериите и мръсотията от ръцете, отколкото студената вода.

Оптималната температура за това се нарича +37 градуса. Не използвайте прекалено гореща вода, защото тя премахва защитния мастен слой от кожата. В същото време температурата й все още не е достатъчна, за да убие бактериите“, обяснява Анна Портнова, доцент от катедрата по химия и биотехнология към ПНИПУ, кандидат на химическите науки.

Нейната колежка, доцент от същата катедра, кандидат на биологичните науки Анастасия Зорина, посочва, че обикновеният сапун измива повече от 90% от микробите от ръцете. Но това не ги убива! Температурата, при която започват те да умират, трябва да бъде най-малкото +75 градуса. Такава гореща вода обаче може да повреди ръцете ви.

Портнова отбелязва, че сапунът, за разлика от антисептиците, не само дезинфекцира, но и премахва замърсяванията от повърхността на кожата на ръцете. Ето защо в повечето случаи е по-добре да си миете ръцете със сапун. Според Портнова антибактериалният сапун се различава от обикновения предимно по състава си. Съдържа вещества, които могат да унищожат микробите. В обикновения сапун няма такива вещества. „В повечето случаи триклозанът се добавя като активна съставка към антисептичния сапун. Той наистина потиска размножаването и растежа на бактериите“, обяснява химикът. Триклозанът убива повече от 99,9% от бактериите, но трябва да помним, че при миене на ръцете ефектът му е краткотраен. Но ози продукт премахва и полезните бактерии.

„Микробите се разпространяват по-лесно върху мокра кожа, отколкото върху сухата кожа, така че е важно ръцете ви да са напълно сухи. Но ако след измиване размахвате ръце, събирате много микроби от въздуха, защото те полепват по-активно по мокрите ръце“, съветва Портнова.

(Превод - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука