Решават ще прекратят ли доставките на лекарства за „Фармнет“ на фамилията Марешки
Централите на фармацевтичните компании от САЩ - „АББВИ”, „Пфайзер”, „Майлан” и „Марк, Шарп и Доум - България” са поискали обяснение от българските си клонове за продажбата на медикаменти на фирмата „Фармнет” на фамилията Марешки, след разследване на предаването „Открито” на Валя Ахчиева . В предаването бяха посочени факти, че четирите американски компании нарушават федерален закон на САЩ – Закон за чуждестранни корупционни практики, който е в сила от 1977 г.
Този закон забранява на американски компании да плащат и да обещават да плащат на длъжностни лица, на чуждестранни политически партии, на партийни функционери, както и на кандидати за политически длъжности. Това се прави с цел да няма политическо влияние върху бизнеса, да не се тласка бизнеса в определена посока и да не се влияе върху държавната и законодателната дейност в чужди страни.
Санкциите, които този федерален закон предвижда за американските компании, които са го погазили са до 1 милион долара глоба за компанията, а за физическите лица, подписали сделките, глобата е до 10 000 долара или до 5 години затвор. Или и двете заедно.
В разследването на Валя Ахчиева в „Открито” бяха показани документи, доказващи, че четирите американски компании „АББВИ”, „Пфайзер”, „Майлан” и „Марк, Шарп и Доум - България” през последните години са доставяли лекарства на фирмата на фимилията Марешки „Фармнет” на заместник-председателя на Народното събрание Веселин Марешки. Миналата година Веселин Марешки бе кандидат за президент, освен това е и лидер на партията „Воля”, а преди това бе лидер и на друга партия.
След излъченото предаване На Валя Ахчиева по БНТ от централите на четирите американски компании в САЩ са поискали българските им клонове да дадат обяснение по този случай и да представят факти. В момента в четири клона в София се пишат доклади, които ще заминат за САЩ.
Всяка американска компания има служител в клоновете й в други държави, в това число и в България, който следи за спазването на законодателството при осъществяването на операциите на фирмата. Служителят следи и дали се спазват етичните правила и норми. Създадена е и асоциация ARPHARM, която е на научно-изследователските фармацевтични компании. Тези компании имат свой етичен кодекс и за тях е много важно да правят одит за оценка на съответствие, т.е. тези специални отдели на американските компании правят вътрешни проверки и така се установява кой нарушава антикорупционния закон или други закони.
В този случай, след излъчването на разследването на предаването „Открито” по БНТ българските клонове на четирите фармацевтични компании са били задължени да напишат доклади. В тях несъмнено ще има и анализ, а в САЩ ще решават какви мерки да се предприемат и как ще се отрази това върху фирмите. Най-важният въпрос който предстои да получи отговор от САЩ е дали да се прекратят договори за доставка на скъпоструващи оригинални медикаменти с фирмата „Фармнет” на фамилията „Марешки” за нарушаване на федералния закон за чуждестранни корупционни практики.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш