Филмът за Ботев по кината от 3 март

От 3 март филмът тръгва на 60 кино екрана.

Исторически разказ от режисьора Максим Генчев

Той е библия на българската свобода, каза пред “Труд” авторът на лентата

В ролята на революционера е актьорът Деян Жеков

Дългоочакваният игрален филм “Ботев”, посветен на българския революционер тръгва по кината в цялата страна от деня на националния празник на България 3 март.

Лентата проследява събитията от 1876 г. След пет робски столетия българите са изправени пред съдбоносен избор - или свобода, или смърт! Шепа млади революционери се събират на свободна румънска земя и съставят план на освобождението на поробена България чрез въстание, подготвено от вътрешните комитети и подпомогнато от емиграцията. Христо Ботев, поет, вестникар и учител, захвърля перото и повежда двеста юнаци на помощ на своите въстанали братя. Режисьор на лентата е Максим Генчев, който е автор и на сценария заедно с Десислава Ковачева.

Филмът проследява последните събития в живота на Ботев.

“Много отдавна, от преди години имам планове да направя филм за Ботев, както и за Левски, Раковски, Отец Паисий, Тервел, но чисто физическото време, а и естествено бюджетите са много сложен въпрос, вероятно ще останат само филмите за Левски и Ботев. Самите сценарии са готови много отдавна, но реализацията отнема много време - специално за Ботев малко повече от две години”, каза пред “Труд” режисьорът Максим Генчев. Той сподели, че бюджетът за заснемането на филма е събран чрез дарителска кампания.

“Още когато се събираха 20-30 000 лева веднага снимахме с тях - един снимачен ден е между 7 000 и 15 000 лева, един филм е около 20 снимачни дни. С вече заснетото ходех да търся още средства от дарители и така за две години успяхме. Тогава си казвах - ако не можем да съберем тези пари, значи не трябва да има такъв филм”, спомня си още Генчев. На въпроса защо е избрал да разкаже още за Ботев, той отговаря:

“Ботев е библията на българската свобода. Вечната българска тема е именно свободата, а ние знаем, че тя не е за всеки. Някои роби мечтаят да имат собствени роби... Но преобладаващата част от българския народ е свободолюбив. Ботев написва този апотеоз на страстта на българина да бъде свободен, да отговаря сам за себе си и да не разчита на друг”.

Режисьорът Максим Генчев е автор и на сценария, заедно с Десислава Ковачева.

Максим Генчев има опит с филми за български революционери след като през снима филма “Дякон Левски” през 2015-та. Той се приема радушно от голяма част от публиката и постига успех, но очаквано не липсваха и критики. Режисьорът казва, че и сега е подготвен за противоречиви реакции, но не обръща внимание на недоброжелателите.

“Тези, които не харесват това, което правим, те нямат нужда и да гледат, достатъчно е да се изкажат някъде или да напишат нещо. Огорчава ме невежеството на хора, които не познават историята и нямат отношение към родолюбието, затова започват да плюят. Аз правя този филм за ученолюбивите, за младите българи, да ги подтикне да се разровят и да прочетат повече за Ботев. Особено публицистиката му - тя не е широко известна, само няколко произведения - знае се, че е писал, имал е политическо отношение към за света, в който живее, а той е много аналогичен и на днешния. Така че целта на филма до голяма степен е образователна”, каза още Генчев.

В ролята на Христо Ботев ще видим актьора от театрална работилница Сфумато Деян Жеков. Той е бил избран от режисьора без колебания.

“Деян Жеков е много добре образован като актьор от проф. Иван Добчев и от проф. Маргарита Младенова. Той е изключителен - роден е да играе антични роли, главни роли, неговото въплъщение е много добро. Той е перфектният Ботев, хората на терен го обикнаха. 700 българи са участвали в този филм, на снимките ни носиха погачи, искаха да се снимат с него, харесаха го”, сподели още Генчев пред вестника.

Той разказа, че първоначалната идея била филмът да разказва последните 100 часа от живота на Ботев - от качването на Радецки до гибелта му на Околчица, но в последствие плановете са се променили.

“След като започнахме работа с продуцента Десислава Ковачева тя каза, че трябва да снимаме и предишната година - 1875-та, когато Ботев хвърля оставка от БРЦК, когато полага огромни усилия да намери пари, за да купят оръжие и униформи, за да се създаде цялата тази първа българска армия. Защото именно той я създава. Както и запознанството му с Венета, в последствие и раздялата му с нея - всички тези неща се включиха във филма, увеличихме обема от внимание върху живота му”, издаде още Генчев.

Ники Илиев също е сред актьорите във филма.

В ролите ще видим още Ники Илиев, Неда Спасова, Матей Генчев. Оператор е Христо Генков, художник Димитър Воденичаров, а композитор - Добромир Кисьов. Продуцент на филма “Ботев” са Десислава Ковачева и “Дема филм”, а копродуцент - Българската национална телевизия. Официалната премиера е на 2 март от 19 часа в кино “Одеон”, а от 3 март тръгва по общо 60 екрана в цялата страна.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Кино