Изкупиха инжекции за диабетици, бодат се да слабеят
Една ампула струва между 162 до 194 лв.
Фолпевиците дебелеят и масово прибягват до употреба на медикамент, предназначен за хора с диабет тип 2. В масов спорт превърнали фолкаджийки, манекенки и жени с финансови възможности изкупуването от аптеките на семаглутид който се предлага в две форми - перорална (Rybelsus) и инжекционна (Ozempic).
По-търсена за отслабване се оказва инжекционния разтвор, който се предлага на цени от 162 до 194 лв.
В България молекулата не е регистрирана като медикамент за отслабване, такава регистрация има в САЩ и в много европейски страни. У нас е одобрена за лечение на диабет тип 2.
Фармацевти обясниха, че медикаментът е на пазара ни от миналата година и изключително бързо се е превърнал в хит за натрупалите паласки фолкаджийки и богаташки съпруги, които дори се презапасявали с медикамента.
Проверка на “Труд”, установи, че в страната ни се внасят количества, които са три пъти над необходимите за хората с диабет тип 2, чието лечение е именно с този медикамент. Независимо от големия внос от месеци в много от аптеките в страната лекарството липсва. Причината е, че освен с протокол на диабетици се продава и с обикновени рецепти, които всеки лекар може да даде.
От медицински център дадоха пример с фолкпевица, която бързо буквално се стопи, който използвала комбинация от инжекции Ozempic и Saxenda. Първите се поставят веднъж седмично, а вторите всеки ден.
“Труд” научи, че две шефки на вестник също се опитват да свалят килограми по примера на фолкфуриите, но трудно им се получава.
Попитахме ендокринолози по колко килограма месечно могат да се топят с медикамента за диабет тип 2. Отговориха ни, че е относително и зависи както от индекса на телесна маса, така и от други индивидуални фактори. Безспорен факт обаче бил намаленият апетит.
Репортерската ни проверка установи, че медицински центрове предлагат терапия с Ozempic и витамини на шесторна цена - за 1200 лв. И въпреки раздутата цена не се оплаквали от липса на пациенти.
Потърсихме и Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ), откъдето съобщиха, че 30 сигнала за липса на семаглутид са постъпили на платформата на БАРПТЛ. Първият е от края на април, а последният е от вчера. Пациенти с диабет сигнализират, че им е трудно да изпълнят протоколите си.
“Проблемът по наша информация, която се потвърждава и от други източници, се дължи на свръхпотребление. Този продукт стана популярен през пролетта и лятото сред хората, които искат да намалят телесното си тегло и те се снабдяват с него на свободна продажба от аптеки или по платени процедури в медицински центрове”, коментира Боряна Маринкова от асоциацията. Тя подчерта, че е спекулация да се твърди, че подобни продукти са обект на износ, при това свръхтърсене в България.
Маринкова каза и, че от 8 юли две форми на инсулин спират да се внасят в България, за което пациентите следва да бъдат информирани от лекуващите ги ендокринолози. “В такъв случай паралелния внос би могъл да бъде решение с малки промени в Наредба №4 (за изписване на лекарства по каса)”, допълни Маринкова.
Да внимават тези, които са изкарали COVID-19
Това лекарство наистина намалява теглото с няколко килограма, макар информацията в научната литература все още да е много оскъдна и да няма натрупан опит. Направих извод по химическата формула, че медикаментът ускорява метаболитната обмяна и храната, която консумираме, я изгаряме, т. е. ние я трансформираме в енергия, а не в мастни натрупвания. Преди всичко се подобрява въглехидратната обмяна.
Никой не дава информация на каква основа точно медикаментът повлиява теглото. Моята интерпретация е, че той ускорява енергоразхода на приетата храна.
Модата започва първо в Америка, където има много затлъстели хора, пренася се в Европа, а вече - и у нас. Лекарството е скъпо - около 200 лв. опаковката. Здравната каса го поема за диабетиците, но тези, които могат да си го позволят, го изкупуват свободно.
Има някои ограничения за използването му - то е рисково за хора с чернодробни увреждания и бъбречни проблеми, каквито много хора имат - песъчинки, повишена пикочна киселина, прекарали пиелонефрит. Сега, след като са минали през COVID-19, много млади хора имат чернодробни и бъбречни проблеми и те трябва да внимават с приема.
Веселина Ангелова,
ТРУД, Велико Търново
От две години има национална електронна система за проследяване движението на лекарствата в аптечната мрежа в страната, но тя явно не функционира. За това съдим по факта, че подаваме информация при намаляване количествата на конкретни медикаменти, но не забелязваме да има реакция. Това често води до изчерпване на доставките и до появата на дефицит. Това коментира пред “Труд” Яна Узунова, магистър фармацевт и секретар на Регионалната фармацевтична колегия във Велико Търново.
Тя допълни, че често се налага при липса на определен медикамент, например за епилепсия, фармацевтите да търсят вариант за предлагане на заместител.
“Периодично имаме недостиг и на лекарството за диабетици “Оземпик”, сподели Яна Узунова.
Тя допълни, че от социалните мрежи става ясно, че много хора го купуват, защото се е прочуло като средство за отслабване.
“Този препарат се дава само по лекарско предписание и срещу рецепта. Реално не можем да кажем дали го купуват хора, които не страдат от диабет и какви резултати дава ако се пие като средство за отслабване. В България “Оземпик” не е регистриран като продукт за отслабване. С такова действие е регистриран официално в САЩ”, информира магистър-фармацевт Яна Узунова.
Във Варна
Даниела Фархи,
ТРУД, Варна
Лалка Стойчева, председател на РФК-Добрич
“Оземпик” почти не може да се намери във Варна и Добрич от около 3 месеца. В аптеките се получават единични бройки и то неритмично, така че проблемът за пациентите е огромен, казаха фармацевти. “Има недостиг и на други лекарства, които внезапно изчезват. Цял месец, в пика на тежките чревни летни инфекции, тотално липсваше суспензия от антибиотика “Панцеф” за лечение на малки деца. Доставки има едва днес”, каза Лалка Стойчева, председател на Регионалната фармацевтична колегия в Добрич. Според нея дефицит се появява предимно на чужди лекарства. За да ползват аналози, пациентите трябва да потърсят отново лекаря, който им е написал рецептата. “От 10 години се борим да спестим тези излишни разходки на хората и фармацевтите да получат право да дават аналози. В повечето страни от ЕС това отдавна е разрешено”, каза Стойчева.
В Благоевград
Светлана Василева
ТРУД, Благоевград
Младежи, които искат да са слаби, но да натрупат бързо мускули търсели връзки, за да се снабдят с инсулин. Биели си инжекции, а после ядели като луди, за да не си докарат хипогликемична криза. Така не повишавали килограмите, но правели мускули. Масово се ползва тази схема от културисти и суетни млади хора.
Девойките пък търсели метфогама и оземпикс.
Двата медикамента се използвали масово за отслабване, а причината е, че хапчетата водят до разхлабване и бърза преработка на захарите. Ефектът бил бърз и гарантиран. А няма тежки странични ефекти и рискове.
Дефицит
Мария Кехайова
ТРУД, Бургас
Лекарството “Оземпик” го няма в Бургас, може да си го закупите от други градове. Примерно в две аптеки в Стара Загора и една в Пловдив. И там има само 0. 25 мг и 0,5 мг. 1 милиграм няма никъде.
В Бургас не са го заредили, жизнено важно е, но въпреки това в града го няма. Има хора, които го вземат за отслабване, но не можем да кажем, че това е причината да е изчезнало при нас.
Това съобщиха пред “Труд” фармацевти от голяма верига аптеки в Бургас.
Проверка показа, че наистина “Оземпик” има в аптека в Стара Загора, само от 0,25 мг. - “Не мога да кажа защо, няма го това лекарство в други разфасовки и изобщо е дефицитно”, коментира аптекарката в Града на липите.
Проверка по аптеките в друга голяма верига в Бургас показа, че на едно място имат от лекарството, но само от 0,5 мг.
Рени е ветеран в битката с килата
Свикнали сме да възприемаме фолкдивата Рени като симпатична секси пухкавелка. От години певицата води люта битка с килограмите, но така и не може да отслабне, но пък обича да се показва разсъблечена и да ходи в минижупи. През годините певицата се подлага на 3 липосукции, но въпреки това не може да се отърве от едрия си корем и ханш. Затова винаги е с наднормено тегло. Един от триковете, които изпълнителката прилага, за да прикрие излишните си килца, е да се прави на по-висока. За целта носи високи токчета или ботуши, с които прикрива едрите си бедра. Самата Рени признава, че не е голям привърженик на спортните дейности и обича да си похапва, без да брои калориите.
Симона Загорова е пухкавелка
Познаваме щерката на Глория още като дете с пухкави бузки и закръглена талия. Младата изпълнителка така и не успя да отслабне и днес е доста по-едра от майка си. Нито диетите, нито спортуването помагат на талантливата певица да заблести с изваяна фигура. За да скрие наедрелите бузи, изпълнителката обикновено застава странично на снимки и прикрива пълничкото си лице с част от косата. Явно Мони е наследила по-пухкавите си форми от татко си Илия Загоров. И ако Глория беше едричка в началото на своята кариера, примата успя да се втали с посещения в дебелариум, здравословен живот и спорт. Строгата майка положи големи усилия, за да накара Симона да отслабне за абитуриетския си бал, но след това младото момиче бързо се ошишка отново, и то доста солидно. На своите участия из нощните заведения Загорова изумява посетителите с подчертано набъбналите си форми.
Тони Дачева му отпусна края
Както пее преди години Тони Дачева - “всички сме хора на този свят”, така изпълнителката не е пощадена от наднорменото тегло. От доста време тя страда от диабет, който се отключи след неприятна случка на нейно участие. Но освен коварната болест, от известно време певицата е притеснена и от наднорменото си тегло. Някои твърдят, че именно диабетът е причина за напълняването є, но други са убедени, че след като осинови дете, Тони се поотпусна и не си лишавата душата и тялото от вкусни гозбички. Последните години Дачева сериозно наля ханша и талията си с тлъстинки. Ръцете на певицата също наедряха драстично, но това явно не є прави особено впечатление, тъй като не се подлага на никакви диети и не спортува активно.
Софи Маринова без сутиен под прожекторите
Софи Маринова е много ангажирана това лято по морето. Целия август тя изкара на хотел в Слънчев бряг, където имаше над 30 участия. Тази натоварена програма идва след застоя по време на пандемията, заради който певицата видимо качи поне 5 кг. На една от изявите си в нощен клуб в курорта пищната Софка се появи в прилепнала черна рокля без сутиен. Това се оказа сериозен гаф от нейна страна, защото под светлината на прожекторите лъснаха телесата є, които винаги са били повече от достатъчни. “Ясно си личат двете сочни дини”, написаха потребители в социалните мрежи. Софка винаги е разчитала на богатия си глас, а не на външни ефекти, затова вероятно вече избира по-старателно тоалетите си.
Поли Паскова наедря след баскетбола
Фолклорната певица Поли Паскова е бивша баскетболистка, национална състезателка. Това, както и фактът, че е родила три момчета, обяснява снажната є снага сега, когато вече прехвърли 55 години. Когато забременява с първото си дете, и двамата със съпруга є още са активни спортисти - той е национален състезател по академично гребане. Става ясно, че единият трябва да се откаже от спорта. Отначало това е той, но с появата на другите деца нещата си идват на мястото. Поли се гордее, че няма нито грам силикон по себе си - това, което притежава, дължи на природата.
Деси Слава се чувства добре в кожата си
Много подигравки в мрежата отнесе Деси Слава заради външния си вид, защото напоследък доста напълня. Тя се стараеше да прикрива излишните килограми с тоалетите си, но най-накрая є писна и си пусна снимки в Инстаграм в къса рокля в цял ръст. “Майната им на комплексите! Майната му на това какво щели да кажат хората! Харесвам се! Чувствам се добре в кожата си и съветвам и вас да правите същото. Щастието е вътре във всеки от нас, стига сами да си го позволим”, убедена е певицата.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш