ЕС и САЩ готвят допълнителни санкции срещу Русия и Беларус
"Няма да позволим Русия да изисква рубли за доставките й на петрол и газ". Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в рамките на срещата на върха на европейските лидери и Съединените щати.
"Това би било едностранно нарушение на договорите и опит да се заобиколят санкциите. Няма да позволим заобикаляне на ограниченията", категорична бе тя.
Ден преди това руският президент Владимир Путин обяви, че Москва ще преобразува плащанията за доставки на газ за неприятелски страни в рубли, тъй като е безсмислено да се доставят руски стоки за Европейския съюз и САЩ и да се получават плащания в тяхната валута. В списъка на "неприятелските страни" попада и България.
Президентът на Съединените щати Джо Байдън заяви, че Русия трябва да бъде извадена от Г-20. След края на срещата на върха на НАТО той съобщи, че ЕС и НАТО ще създадат система, чрез която да проверяват дали Китай ще нарушава техните санкции срещу Русия.
Байдън заяви, че е показал ясно на президента Си Дзинпин, че ще има последствия, ако реши да помага на Кремъл.
"Мисля, че Китай разбира, че бъдещето на нейната икономика е много по-тясно свързано със Запада, отколкото с Русия. Затова се надявам, че няма да се ангажира с нея", заяви Байдън.
Президентът на Франция Еманюел Макрон бе по-оптимистично настроен и каза, че по време на разговора си с президента на страната е усетил срещу себе си лидер, който споделя опасенията на ЕС и не е съгласен с войната.
Според Макрон Китай би могъл да е единствено посредник, който внася умереност и изрази надежда, че няма да участва в ескалация. Същевременно той подчерта, че не очаква преговорите за примирие в Украйна да дадат резултат в следващите часови или дни.
Евролидерите и САЩ излязоха с общо становище. В него се изразява готовност да се предприемат допълнителни санкции срещу Русия и Беларус и да се предотвратят опити ограниченията, които са им наложени, да бъдат избегнати.
В проект на заключителна декларация, цитирана от Ройтерс, се посочва, че лидерите на страните членки ще работят заедно за съвместното закупуване на газ, втечнен природен газ и водород преди следващата зима. 27-те ще координират и мерките за запълване на хранилища за газ - действията са насочени към буферни доставки от неруски газ.
Лидерите се ангажираха да продължат и хуманитарната помощ за Украйна, както и за страните, които приютяват бежанци.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш