Хамид Хамид, зам.-председател на ПГ на ДПС, пред „Труд news”: Правителство на ГЕРБ-СДС щеше да има

Почетният председател на ДПС има по-изтънчен и задълбочен изказ и не използва махленски език, характерен за някои отцепници

Повод да потърсим зам.-председателя на ПГ на ДПС Хамид Хамид са процесите на разцепление в движението. Питаме го ще изпълнят ли искането на почетния председател на ДПС Ахмед Доган и ще подадат ли оставки, както и ще се появи ли нова партия. „С мен за нова партия не е разговаряно, аз съм в ДПС. Няколко отцепника бяха изгонени от парламентарната група, но това едва ли ще доведе до разцепване на ДПС. Но да, реален проблем съществува, надявам се разумът да надделее“, казва пред „Труд news” Хамид Хамид.

- Г-н Хамид, да започнем с въпроса - чие е ДПС?

- ДПС е на хората, на избирателните на ДПС. И винаги е било на хората. 

- Тогава каква е причината да се разделите на два лагера, след като партията е обща, на хората?

- Няма два лагера. Има си парламентарна група на Движението за права и свободи и група отцепници, някои от които бяха изключени, някои бяха „самонапуснати“ след тежък натиск срещу техни близки, върху семействата им по места от някои от отцепниците. Така че причината е искането на хората по места, които изригнаха и не искаха да търпят деребеите, които на техен гръб толкова години са трупали милиони, деребействали са. Хората поискаха от ръководството на Движението за права и свободи деребеите да бъдат изключени, свалиха доверието си от тях. 

- Това е истината на едните хора, обаче другите хора твърдят, че точно в този лагер, който в момента е парламентарната група на ДПС, се намират дерибеите. Как ще им отговорите?

- Хората си казаха тежката дума. Всичко започна със свалено доверие от един от основните деребеи Рамадан Аталай, който е сменил досега 8-9 области и откъдето е минал, тревичка не е оставил. Така че хората по места прекрасно знаят кои са деребеите. Въобще не ни интересува какво говорят отцепниците, това си е тяхна защитна теза. Нека си говорят, каквото си искат, хората се произнесоха. 

- А какво всъщност означава „деребеи“?

- Вижте, много се влага в буквата на тази дума, вадят се тълковни речници, какво значело навремето, а сега пък какво значи... В политически смисъл, в съвременната политика, това е да налагаш своето мнение върху група хора против волята им, да ги принуждаваш да търпят твоите своеволия, да ги принуждаваш въпреки тяхната воля да направят едно или друго, да ти осигуряват достъп до обществени поръчки и т.н. На това хората казаха – стоп!

- Защо изключихте всички депутати, които отидоха на срещата с Доган на Росенец?

- По ред причини, но основното е бойкотиране и неспазване на работата на колективните органи. Тези хора бяха канени на заседания, тези хора говореха за работа на колективните органи и по всякакъв начин се опитваха да провалят работата на колективните органи. И когато трябваше да идват на заседания, те се разхождаха по моловете и си правиха снимки. 

- А смятате ли, че в отношенията, които се създадоха в ДПС, има външна намеса? Защото се чуха и такива гласове.

- Чух редица анализатори в тази посока. Факт е едно – когато имаше голям шанс да се сформира редовно правителство, някой натисна копчето. Някой принуди тези хора да гласуват „против“ правителство с първия мандат. Някой не искаше България да има стабилно правителство, някой иска в България да има хаос. Оставят анализаторите да развият тази теза – кой има интерес България да няма редовно правителство? 

- Но самите депутати казаха, че гласуват така, защото почетният председател на партията Ахмед Доган е казал да се гласува против правителство на ГЕРБ-СДС. Вие не вярвате, че е казал това ли?

- Аз не съм чул от почетния председател да казва каквото и да е. Това, че някои самозвани негови говорители твърдят нещо, не значи, че почетният председател го е казал. Аз не съм го чул от него. Тези, които донесоха посланията, не са хора много за вярване. Така че, позволете ми, да се усъмня в авторството на тези послания. 

- Казвате, че е имало възможност за създаване на стабилно правителство. Осигурена ли беше подкрепата за такова правителство?

- По всичко личеше, че правителството минава. Но в един момент, минути преди гласуването, да влети някой и да каже – не гласувайте така... Другите четат знаци. Тоест най-вероятно правителство щеше да има. 

- А защо Джевдет Чакъров не е заедно с Делян Пеевски заместник-председател на парламентарната група, каквато препоръка е дал почетният председател на ДПС?

- За такава препоръка аз не знам. Не съм чувал почетния председател по тази тема. Всички хора, включително и Чакъров, гласуваха на заседание и се подписаха в присъствения списък, в протокола, че единодушно избираме Делян Пеевски за председател на парламентарната група. Това е факт, тези документи са в деловодството на Народното събрание и всеки може да ги види. Така че кой после какви глупости е изговорил... Виждам ги, че са неадекватни и говорят каквото си искат. Но явно са изпаднали в безизходица, та нека си говорят, каквото си искат.

- В обръщението си Ахмед Доган предупреди, че се прилагат „мутренски подходи“ и е налице опит за партиен преврат. Какъв е отговорът ви?

- Първо, дълбоко се съмнявам, че това е теза на почетния председател, той не говори с този инструментариум, той има доста по-изтънчен и задълбочен изказ и не използва този махленски език, характерен за някои отцепници. Така че дълбоко се съмнявам това е е негово послание. 

- В този смисъл вероятно няма да подадете оставки, какъвто призив имаше в обръщението?

- Аз призив от почетния председател за оставка не съм получил. Видях стила на някои от отцепниците. След като общинската структура, към която принадлежа – Общинският съвет на ДПС в община Каолиново, изрази единодушно подкрепата си към мен като народен представител, след като областната структура в област Шумен изрази подкрепата си към мен – тези хора са ме избрали и аз няма да ги предам и няма да подам оставка. 

- И както следва оттук нататък? Ще се разцепи ли ДПС, ще се създава ли нова партия, защото и такива твърдения се чуха?

- С мен за нова партия не е разговаряно, аз съм в ДПС. Няколко отцепника бяха изгонени от парламентарната група, но това едва ли ще доведе до разцепване на ДПС. Но да, реален проблем съществува, надявам се разумът да надделее. Избирателят на ДПС е мъдър и лесно ще прецени кои са отцепниците и кои създават тези проблеми в партията. Надявам се от този случай партията да излезе по-силна. 

- Йордан Цонев при гласуването на първия мандат изрази готовност за всеки връчен мандат с мотива, че България трябва да има правителство. Това означава ли, че бихте подкрепили втория мандат, който сега ще бъде връчен на ППДБ?

- Поехме ангажимент пред избирателите България да има правителство. Този шанс бе най-голям с първия мандат. След като чухме обаче представители на ППДБ, на БСП, че те по никакъв начин не биха подкрепили първия мандат, разбрахме, че всъщност тези сили не искат да има правителство. В този смисъл – нямаме покана от ППДБ за разговори. И вместо разговори за мандат и вместо да получат втория мандат, те тръгват да говорят за някаква декларация за законодателна промяна, която няма нищо общо с чл. 99 от Конституцията. Самата тема за съставяне на правителство се измества с антикорупционни закони, а те въобще няма как да говорят за такива закони при положение, че шефката на митниците (б.р. Петя Банкова), излъчена от тях, е още в ареста. При условие, че бившият главен секретар на МВР и редица техни функционери участват в корупционни сделки – точно те да говорят за антикорупционна политика е меко казано безочливо. 

- Относно декларацията на ППДБ – смятате ли, че е нормално да се предлага законодателна програма, след като няма сформирано мнозинство?

- Не само, че не е нормално, това е нонсенс. Това е дървено желязо. Няма как някой да очаква да задължи някого с една законодателна програма и да предопределя целия законодателен процес по-нататък. И по този начин да си търси някаква подкрепа в регулаторите, в служби, да си назначава хора. Това не на нас! Това е безочливо!

- А възможно ли е в рамките на настоящото Народно събрание да бъде сформиран кабинет?

- Като гледам заявленията от другите политически сили, мнението ми е, че няма шанс. За съжаление, отиваме пак на избори. Чухме категоричното заявление на ГЕРБ, чухме и заявленията на ППДБ, на БСП, на ИТН. Но да видим как ще се развие конституционната процедура по връчване на мандати, защото ми се струва, че и там  се излиза от духа на Конституцията по връчване на мандата си се поставят въпроси, които са в страни от тази процедура по връчване на мандати. И мисля, че тук държавният глава, който няколко пъти е заявявал, че спазва Конституцията, та е редно да го направи и на дела. 

- Какво имате предвид, казвайки, че се излиза от процедурата?

- Имам предвид това, че президентът определя срещи на парламентарни групи, които трябва да получат мандат, но те си говорят за законодателна програма. Имам предвид, че достатъчно срок им бе даден, за да си проведат консултациите за съставяне на правителство, но те не го правят. Те демонстрират нежелание за съставяне на правителство, вместо това изместват темата на разговора с някакви декларации, които са абсолютно несъстоятелни. 

- С изключването на тези 17 човека от парламентарната група на ДПС вие на практика избягахте от втория мандат. Беше ли предварително обмислено това?

- Не. Двата процеса нямат нищо общо. 

- А ако мандатът беше дошъл в ДПС, смятате ли, че ДПС чрез преговори можеше да стигне до създаване на правителство?

- Ние вече бяхме изпратили писма до всички парламентарни групи, на които да ни бъде отговорено ще преговарят ли с нас за сформиране на правителство с втория мандат. Някои отговориха, други не успяха, но част от парламентарните групи обявиха, че не виждат смисъл да разговарят с нас с втория мандат, но въпреки това ние щяхме да положим максимални усилия България да има стабилно правителство. 

- Ако отидем на поредните парламентарни избори, какво биха променили те, след като виждаме, че във всеки следващ парламент конфигурацията е все по-ужасяваща и по-невъзможна за сформиране на правителство?

- Това са конституционните норми, така функционира демокрацията. И се надявам за много по-голяма избирателна активност. Как ще излезем от тази криза ще определи българският народ, избирателят. 

- А какво ще се случи, ако междувременно Конституционният съд определи част от промените във върховния закон за противоконституционни?

- Не мога да коментирам подобни хипотези, не мога да гадая как ще се произнесе Конституционният съд. Това е в неговите правомощия, така че не мога да коментирам бъдещо решение. 

- Смятате ли ли, че във времето, което остава на този парламент, е нормално да бъдат направени назначения в регулаторите, за което настояват от ППДБ?

- Ето – пак говорят за регулатори, докато страната гори. Пожари, в много населени места няма питейна вода. В много населени места не са ремонтирани пътища, улици. Страната е в, меко казано, лошо състояние, а те си мислят за техните назначения, което е жалко. Те си мислят къде да сложат техните хора, а не да мислят за проблемите на хората. Това е жалкото. 

- А как може да функционира този парламент, след като поради противоречията вътре в партиите и между самите партии, едва ли ще е възможно да се сформират и комисии?

- Предстои да видим сформирането на комисиите и дано те в най-близко бъдеще започнат работа и в краткото време, което остава, да можем да произведем някакъв продукт. А и след втория мандат предстои и трети, така че надеждата умира последна. 

- Тоест има все пак надежда при третия мандат?

- Има, но при условие, че има достатъчно разум във всички партии.

Нашият гост
Хамид Хамид е роден през 1973 г. в с. Сини вир, община Каолиново. След като завършва средното си образование в ПМГ “Нанчо Попович”, учи право в Бургаския свободен университет и се дипломира през 1998 г. От 2000 г. е член на адвокатската колегия в Бургас.
Депутат е от 41-ото НС до действащото в момента 50-ото НС.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Интервюта