Хартиеният дневник и бележник - в историята (обзор)

Отсъствията и оценките на учениците са достъпни онлайн.

През новата учебна година

Над 80% от класовете ще работят с електронна документация

Безплатните учебници са получени, качени са и на сайта на МОН

Хартиеният дневник и бележникът са на път да останат в историята, след като в над 80% от класовете у нас през новата учебна година оценките и отсъствията ще се вписват по електронен път. Оказва се, че едва 5669 от общо 32 587 паралелки в страната са пожелали да продължат да работят на хартия, съобщиха от Министерството на образованието и науката (МОН).

До момента ведомството е отпуснало пари за електронни дневници в 1890 училища от всички над 2200 школа. За сравнение през миналата учебна година с електронен дневник работеха 1700.

Средствата отново са осигурени по Национална програма “ИКТ в системата на предучилищното и училищното образование”, която продължава да приема заявки и през предстоящата учебна година.

Продължава да има и три варианта за работа, които директорите могат да избират. Те са дали да бъдат с електронна документация, дали с хартиена или и с двете едновременно.

Справка на МОН показва, че заявките за доставка на хартиени дневници са намалели повече от два пъти спрямо учебната 2020/2021 г. Между два и три пъти по-малко са поръчаните на хартия лични ученически картони, бележници и дневници на групи в детските градини.

Все пак хартиената училищна документация вече е доставена до всички образователни институции, които са пожелали такава.

Получени са и безплатните учебници, които държавата осигурява за учениците от I до VII клас. Електронните им варианти са с идентично съдържание и са достъпни на сайта на МОН.

Условия

Обучение вкъщи над месец, ако детето е мотивирано

Онлайн при 10% заразени

Проф. Николай Денков разясни насоките, които МОН дадоха преди старта на учебната година.

Възможността родителите да оставят децата си на обучение вкъщи повече от 30 дни остава и тази година, но след разрешение от началника на регионалното управление по образование и то с уверение, че ученикът е мотивиран. “С други думи детето няма да изпадне от системата, а ще използва дистанционното обучение максимално ефективно”, обясни министърът на образованието проф. Николай Денков пред БНТ.

Той разясни насоките, които пусна преди ден МОН във връзка с новата учебна година. Онлайн ще се учи в три случая - “Когато имаме висок процент заразени деца - до 10%. Вторият случай е свързан с първия - когато има твърде много заразени учители, така че да не може да се осъществи присъствено обучение. Другият случай е когато здравното министерство излезе със изрична разпоредба, че училищата трябва да бъдат затворени или наред с другите заведения, или съответно трябва да бъде намален присъственият прием - тогава може да се мине на ротация”.

Според Денков има огромна промяна на насоките от миналата година. “Миналата година точно според области изцяло се затваряха учебни заведения и това е много различно спрямо сега. Това беше един от основните оплаквания миналата година”, обясни министърът.

Гъвкави правила при съществена причина

Променят насоките при нов щам

Как да реагират училищата при нов щам ще могат да дописват от МОН в насоките си.

Насоките за новата учебна година на МОН са съобразени с последните знания на науката и има готовност, при необходимост, те да бъдат променяни - когато има нови обстоятелства и нов щам на вируса. Това се разбра от думите на просветния министър проф. Николай Денков, който бе на срещата на началника на РУО София-град Ваня Кастрева за новата учебна година с директорите на столичните училища и центровете за подкрепа.

“Това обновяване на насоките ще стане, когато има съществена причина за това”, уточни просветният министър.

По думите му информационната система на МОН била надградена и позволявала във всеки ден да се проследи колко са заразените, карантинираните и заболелите в съответния период.

По този начин от МОН ще могат да помагат на училищните директори за вземането на решения, когато се налага затварянето на паралелка и преминаването към обучение в електронна среда от разстояние.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование