Цанко Цанков: Маратонското плуване е борба първо със себе си, а след това - с природата

Настоящата година се оказа доста успешна за Цанко Цанков. Маратонецът в открити води записа няколко значими успеха, а последният бе само преди седмица, когато преплува най-дългия от всички седем маратони от остров Молокай до Оаху за 16 часа и 23 минути. В предаването „Денят започва“ по БНТ Цанков разказа повече за предизвикателствата по време на тежкото плуване. Той сподели и кое е нещото, което му дава сила.

„В момента се чувствам добре поради причината, че успях да реализирам една моя основна цел за тази година, именно да преплувам успешно за България един от най-трудните плувни маратони в света – протокът Молокай, който фактически е и най-дългият маратон с дължина по права линия малко над 42 километра между Хавайските острови, Молкай и Оаху. Въпреки че според данни на лодководача, който беше с мен през цялото време, аз изминах разстоянието от 51 километра и 650 метра. Условията, с които се сблъсках на Хавайските острови, бяха много трудни и предизвикателни. Плувах през цялата нощ, близо 13 часа в тъмната част на денонощието в Тихия океан. Протокът Молкай е място, което се характеризира с много променливо време, изключително силни течения. Имах нещастието да има много големи вълни и океанска буря през нощта, включително и силни валежи от дъжд. В заключителния етап на това плуване има един пръстен около самия остров, където има много силни насрещни течения и това беше нещото, което много ме затрудни. В последния етап от плуването, когато имах близо 6 километра до финала и виждах остров Оаху, се движих със скорост 1 километър в час, въпреки огромните усилия, които влагах“, обобщи той своето плуване, което се оказа и сред най-предизвикателните за него.

„Маратоните от Oceans Seven са много трудни. Условията в тях са различни, но те са най-суровите, които природата предлага“, допълни плувецът.

Бургазлията направи и кратка равносметка на своята година, която бе доста успешна: „Реализирах две плувания в река Дунав, последното беше на 19 септември. Имах доста малко време за възстановяване. През тази година програмата за мен беше много тежка. Първо в началото на годината с двете световни титли, които спечелих по плуване в ледени води. След това преплувах успешно протока Кук, последваха и двете плувания в река Дунав. След това и протока Молкай. Периодът за възстановяване след едно такова плуване е от порядъкът на 40 дни, за да може организмът да се възстанови, тъй като в рамките на едно такова усилие от малко над 16 часа, организмът изразходва между 25 и 30 000 калории. Или толкова, колкото един нормален човек изразходва повече от 10 дни от своя живот“, поясни още той.

„В маратонското плуване целта на един спортист е да докаже първо на себе си, че може да преодолее трудностите, силните течения, болката, тъй като е свързано с много силна физическа такава. Разбира се, след това тези постижения биват оценени. По време на моето плуване винаги мисля за моето семейство и за положителни представи. Като цяло това е една борба първо със себе си, а след това - с природата.“

Плувецът сподели и какви са следващите цели пред него.

„До края на годината аз ще имам кратка почивка около седмица. Предстоят ми още три плувни маратона, за да завърша успешно седемте най-трудни плувни. Това са протокът Цагуро на Японските острови, Северният канал между Великобритания и Ирландия, както и Ламанша между Франция и Великобритания. През следващата година ние ще атакуваме поне един от тях, в нейното начало ще имаме и световно първенство по зимно плуване. По всяка вероятност ще се опитаме да реализираме и още едно постижение в река Дунав, вече с по-големи мащаби“, завърши Цанков.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Спорт