Плащаме повече за ток и основни хранителни стоки, парното засега е без промяна
ДДС за хляба отново е 20 на сто
Цените на електрическата енергия и на природния газ поскъпват от 1 януари 2025 година, а заедно с тях увеличение има в почти цялата страна и на ВиК услугите. На закрито заседание в първия ден на новата година от Комисията за енергийно и водно регулиране обявиха новата цена за природния газ, която е с малко повече от 1 лев по-ниска от заявената по-рано от “Булгаргаз” (83,16 лв./MWh без ДДС). Цената, по която общественият доставчик ще продава природен газ на крайните снабдители на природен газ и на лицата, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия от 1 януари е в размер на 81,94 лв./MWh (без акциз и ДДС). За сравнение, цената за декември беше 75,89 MWh без такси и ДДС.
От КЕВР вече обявиха, че основната причина, която налага изменението на цените на електрическата енергия е значителното увеличение на прогнозната годишна пазарна цена за базов товар за периода 01.07.2024 г. - 30.06.2025 г. от 173,09 лв./MWh на 220,03 лв./MWh или с повече от 27 на сто. От регулатора съобщиха, че промяна в цените на топлинната енергия за всички български топлофикации няма да има, но токът поскъпва заради промени в Закона за енергетиката от 2023 година и средното увеличение е от почти 9 на сто.
По-високи цени се забелязват и при основните хранителни стоки като мляко, яйца и кашкавал, които само в последната седмица са поскъпнали между 1 и 5 на сто, а от шест месеца насам по данни на Държавната комисия за стоковите борси и тържища индексът на тържищните цени е във възходяща линия и в последните дни на 2024 година е 2,214, като графиката му почти се изравнява с високоинфлационната 2022 година.
От 1 януари 2025 година ДДС за хлебопроизводителите и за ресторантите отново става 20% и прогнозите са, че това ще доведе и увеличение на хляба, както и на цените по заведенията.
Резервите от газ се изчерпват по-бързо
TTF индексът премина 50 евро/MWhTTF индексът на природния газ още в първите часове на 2025 година премина 50 евро/MWh. Графика Trading Economics
Фючърсите на природния газ в Европа се повишиха до 48 евро/MWh, което е най-високата им стойност от четири седмици насам. Увеличението е свързано с опасенията за регулярните доставките на газ и нарастващото търсене на фона на по-студеното време. TTF индексът на нидерландската борса още в първите часове на 2025 година премина 50 евро/MWh.
Цените се повишиха с около 45 на сто през тази година и се очаква да останат високи, особено след като от 1 януари 2025 година транзитът на руския газ през Украйна спря.
Анализатори припомнят, че макар че газът, който се доставя през Украйна, да представлява по-малко от 5 на сто от нуждите за Европа, спирането на доставките ще увеличи напрежението на вече свития пазар.
От Trading Economics отбелязват, че резервите се изчерпват по-бързо от обичайното заради студеното и безветрено време, което е предизвикателство пред осигуряването на адекватни доставки през следващата зима.
Нарастващата конкуренция от Азия и разширеното складиране на втечнен природен газ увеличиха търсенето, а това оказва допълнителен натиск върху пазара. Въпреки усилията на Европа да диверсифицира източниците си на доставки и да инвестира във възобновяеми енергийни източници, цените остават нестабилни, което се дължи на глобалната конкуренция и продължаващите производствени рискове, посочват от платформата Trading Economics.
Индексът на тържищните цени расте от половин година и вече достига нивата си от инфлационната 2022 година. Графика ДКСБТ
Плащаме поне по 15 ст. за чаши за напитки
В България на клиентите категорично се отказва поставяне на насипна храна в собствени кутии.
Кутиите за насипна храна от вчера се таксуват по минимум 30 стотинки, а чашите за напитки и техните капаци и капачки - по минимум 15 стотинки. Мерките са в изпълнение на влязлата в сила през 2023 г. Наредба за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда, с която в българското законодателство беше транспонирана Директива (EC) 2019/904 относно намаляването на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда.
Директивата е част от новите правила на Европейския съюз за намаляване на морските отпадъци, 70% от които са пластмасови продукти за еднократна употреба. Сред тях са съдовете за хранителни продукти и пластмасови чаши, опаковките и обвивките за хранителни продукти (напр. на чипс или бонбони), съдовете за напитки и чашите, тютюневите изделия с филтри (напр. цигарени фасове), мокрите кърпички, балоните и леките пластмасови торбички, пластмасовите клечки за уши, прибори за хранене, чинии, сламки, бъркалки, пръчки за балони и др.
Европейските институции настояват, че когато са налични алтернативи на достъпни цени, ще е забранено предлагането на съответните пластмасови продукти за еднократна употреба на пазара и това ще ограничи нарастващото замърсяване на околната среда.
В България на клиентите категорично се отказва поставяне на насипна храна в собствени кутии, докато в десетки държави в Европа и останалата част от света се предприемат мерки за стимулиране на търговците да обособяват в своите обекти “зони без опаковки” и да разкриват такива магазини, дори се провеждат комуникационни кампании за насърчаване на хората да купуват храна, като носят собствени контейнери.
Оправдават се с тежко състояние на общините
Предвидени са по-високи налози за бизнеса.
Светлана Василева,
Труд news
Благоевградчани посрещнаха новата година с шоково увеличение на почти всички данъци и местни такси. Според кметът Методи Байкушев това е неизбежно, защото общината се намира в тежко финансово състояние, а има данъци и такси, които пък били нереално ниски, без актуализация от 13 години насам.
Най-голям е ръстът в скока на такса смет от 2,5 промила на 2,95 промила, общината прави и ново зониране, което ще доведе и до по-високи данък сгради и такса смет в райони, които до сега не са били идеален център. От 1,5 промила таксата битови отпадъци за шуменци скача на 1,99 промила или с почти 35% от тази година. Фирмите пък ще плащат, вместо досегашните 4 промила, 5,39 промила. Със завишението на таксата общината трябва да успее да събере 5,5 млн. лв. повече и да ги вложи в чистота на града.
С такса смет вече ще се облагат и преместваеми обекти, като търговските павилиони и вендинг машините.
Таксата на шуменци не е променяна от 2011 г. и това води до недостиг на средства за хигиена, които общината трябва да компенсира от бюджета си. За това време нарастването на минималната работна заплата и други компоненти води до увеличаване и на разходите за единица отпадък. Ще бъдат закупени повече съдове за смет, ще се отделят и повече средства за премахване на нерегламентирани сметища, планират от общината.
В град Велики Преслав налогът скочи от 4,6 на 10,2 промила, а за жителите на селата от общината вече е 21. С 44% за гражданите и с 45% за бизнеса поскъпва такса смет в Пловдив.
Двойно по-висока такса битови отпадъци ще плащат от 2025 г. собствениците на имоти в Берковица. От 2021 г. общината дофинансира такса смет. До момента за тази година в хазната са влезли 674 000 лева, а направения разход е с 300 000 лева повече.
ВиК-Шумен отложи увеличението заради множество аварии на помпената станция
Солени сметки за Варна и Смолян
Водата от язовир “Тича” е негодна за питейни нужди, тъй като е с високи стойности на показател “мътност”, установени при проведен лабораторен контрол на проби от пет пункта в зона на водоснабдяване.
Росица Николова, Цветелина Георгиева,
Труд news
От 1 януари сливенци ще плащат по 4,65 лева за кубик питейна вода. Процентно увеличението от 19,20 на сто е най-голямото спрямо промените в останалите области. Независимо, че ръстът е шоков, стойността на водата остава под средната за страната от 5 лева за кубик. Въпреки това в Града под Сините камъни избухна недоволство, тъй като част от снабдяването е по гравитачен път, а Сливен е сред привилегированите градове със свой язовир за питейни нужди - “Асеновец”. В началото на декември имаше и протест пред сградата на “В и К”. От дружеството, чийто мажоритарен собственик е държавата, обясниха, че поскъпването е заради наложеното от МОСВ ограничение в използването на язовир “Асеновец”. Това налагало по-голямо натоварване на помпите за водоснабдяване, което увеличава разходите за ток повече от два пъти. Недоволството избухна на фона на все още неприключилия държавен проект за ремонти на ВиК - мрежата и многобройни проблеми в малки населени мести заради чести аварии и голяма загуба на вода заради стари тръбопроводи.
Управителят на ВиК Шумен Иван Пушкаров няма да издаде заповед за нова, по-висока цена на водата, въпреки че КЕВР реши, че тя може да поскъпне с 52 ст. и да стане 6 лева за кубик. Предстоят анализи и тогава ще стане ясно колко време дружеството може да отлага поскъпването.
От два месеца Шумен се захранва от новоизграден водопровод, но авариите зачестиха заради остарялата помпена станция, влошено е и качеството на водата. Все пак се отчита спад на загубите средно за ден с повече от 20 000 кубика вода. Шумен, Велики Преслав и селата Панайот Волов, Белокопитово и Дибич се водоснабдяват от язовир “Тича”, но в момента от РЗИ не препоръчват водата за пиене и готвене заради завишена мътност. Това е така поради усиленото вливане на дъждовна вода.
Валежите от последните дни са повишили нивото на язовир “Тича” и по официални данни на МОСВ наличният обем е над 145 млн. кубика, а полезният обем надхвърля 105 млн. кубика или 38,7%. Проблемно е нивото и на язовир “Асеновец”, който захранва Сливен - наличният полезен обем в язовира е около 11 млн. кубика, което е малко над 42 процента от общия полезен обем.
Увеличава се и цената на кубичен метър вода за варненци. Чешмяната вода в морската ни столица става от 5,489 лева на 5,557 лева с ДДС за 1 кубик. Цената включва доставяне на питейна вода, отвеждане и пречистване на отпадъчни води.
Рекордьор за страната е Разград, където кубическият метър ще струва 6,26 лв., следва Силистра с 6,16 лв. В Търговище абонатите на ВиК дружеството ще плащат 5,34 лв. за кубик, а в Русе 5,01 лв.
В Пловдив водата ще поскъпне с 4 на сто, в Пазарджик с 0,3%, в Смолян - с 5,7 процента до 5,70 лева с ДДС. Увеличение на цената на водата има и в София - до 3,674 лева/кубик. Припомняме, че в столицата през октомври 2024 г. цената на водата беше увеличена с около 20 на сто.
Само в София издават експресните за 150 лв.
Бърза услуга за 3 дни - 60 лв.
Центърът за обслужване на граждани на Дирекция “Български документи за самоличност” на бул. “Мария Луиза” 91 в София.
Увеличение с 66 процента на цената на личната карта с чип за граждани на възраст от 18 до 70 години влезе в сила на 1 януари 2025 г. С промени в Тарифа №4, по която се плащат цената на документа от 18 лева стана на 30 лева. Запазен бе и принципът бързата поръчка за 3 дни да струва двойно - 60 лева, а експресната петорно - 150 лева. Обаче, хората, които който искат експресно издаване за 8 работни часа, трябва да има предвид, че през цялата 2024 година получаването на самата пластика ставаше само в София. Много е вероятно тази практика да продължи поне до лятото, когато се очакват повече пътувания на живеещи в чужбина българи, които искат да си подменят документи.
Цените на шофьорските книжки и международните паспорти, които също имат чип, остават без промяна от Нова година.
Личните карти за непълнолетните до 18-годишна възраст ще струват 21 лева и ще бъдат с 4-годишна валидност. Запазва се обаче безплатното издаване на първа лична карта за децата от 14 до 16 години, но ако документът бъде изгубен, откраднат или унищожен, от Нова година те ще плащат не 13, а 18 лева, колкото е тарифата за всички до 18-годишна възраст. Хората с трайно намалена работоспособност ще плащат 3 лв., а не 2 лева както беше миналата година.
Личните карти за хората, навършили 70 години също остават безплатни. Но документът за тях няма да е безсрочен, а те ще могат да си го извадят с удължена 30-годишна валидност, а не с нормална 10-годишна, както е за всички други българи от 18 до 70-годишна възраст.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш